Barion Pixel Csak a hideg miatt könnyezem, nem sírok – Coloré

Csak a hideg miatt könnyezem, nem sírok

2024. 11. 14.

A könny a test egyék védelmi eszköze, hiszen a szemgolyót tartja szárazon és a bele kerülő szennyeződést mossa ki. Télen azonban más a könnyezés.

Sokan tudják milyen az, ha a fűtött, meleg helyiségből a hidegbe toppannak és ez együtt jár az orrcsorgással és a könnyezéssel. A papírzsebkendő ilyenkor általános tartozéka a táskánknak. Ez így normális?

Túlzott könnyezés okai

Arról már volt szó, hogy a könny fontos szerepet tölt be a szem épen tartásában. A hideg és szeles időben még inkább védelemre szorul ez a szervünk. Mivel ebben az időben sokkal gyorsabban elpárolog a látószervünkről a nedvesség, így a könnytermelés fokozása indul be, hogy megvédje a szemfelszínt és folyamatosan fenntartsa a védőréteget. Csakhogy a folyamatosan termelődő és túlzott mennyiségű nedvesség is zavaró lehet.

Könny
Kép forrása: Getty Images

Ősszel és télen alacsonyabban van a nap, és az erős fény is könnyezést válthat ki. Mindez még fokozottabban igaz, ha már havas a táj is, mert akkor még a hó is visszaveri a fényt.

A kinti hideg és szeles idő mellett, a fűtött helyiségek szárazabb levegője is hozzájárul a szem kiszáradásához. A szem próbál több nedvességet termelni, hogy kompenzálja a száraz környezetet. Sőt, a fűtött autóba ki-, beszállva is átélhetünk hasonló élményt.

A külső és belső hőmérsékleti különbség érzékelése is irritálhatja a szemet, amelyre ugyancsak a fokozott könnytermelés lehet a válasz.

A hidegebb évszakokban ugyan kisebb a levegő pollentartalma, de a beltéri allergének ugyanúgy okozhatnak irritációt. És ahogyan a pollenallergiában szenvedők a csúcsidőszakban tapasztalják a kellemetlen tüneteket, úgy télen is jelentkezhet.

Megoldás könnyezés ellen

Ugyan kellemetlen élmény még a szemünket is törölgetni télvíz idején, azonban azt jelzi a szervezetünk, hogy készen áll a szem védelmére. Amit ilyenkor tenni lehet az, hogy a fűtött helyiségek levegőjét párásítjuk, hogy normalizálódjon a nedvességtartalom.

A megelőzés módja lehet az is, ha a megszokottnál kicsit gyorsabban pislogunk. No, nem olyan gyorsan, mint Ellie a Dallasban, de egy kicsit rápöröghetünk. Ezzel ugyanis a nedvességtartalom egyenletesebb eloszlását segítjük a látószervünk felszínén.

Könny
Kép forrása: Getty Images

Ha napsütéses napokat élünk, akkor viseljünk napszemüveget, hiszen védelmet biztosít, a fény, az UV-sugárzás és a kiszáradással szemben is.

Használhatunk műkönnyet is. A vény nélkül kapható szer ugyanis nedvesen tartja a szemgolyót és csillapíthatja a szem védelmi mechanizmusát.

Nyitókép forrása: Getty Images