Barion Pixel A fáradtság 50 árnyalata – Coloré

A fáradtság 50 árnyalata

2024. 02. 07.

Az egészséges és nagyon tudatos étkezés mellett sem biztos, hogy minden, a testünk működéséhez fontos elemet biztosítani tudunk. Főleg a nők esetében gyakoribb jelenség a vashiány. Mi okozhatja ennek a mikroelemnek a hiányát náluk?

Így is kiderülhet a vashiány

Nemrégiben jótékony cselekedetre szántam rá magam. Egy rendezvényen a véradás fontosságára hívták fel a figyelmet és segítséget is kértek. Másnap épp egy véradó előtt mentem el, és mivel időm is volt, bementem vért adni. Először vért vettek, majd rövid várakozás után szólítottak. Az asszisztensnő ismertette velem, hogy éppen a határértéken mozog a vasszintem, vagyis még adhatok vért, de felhívta a figyelmemet a vaspótlás fontosságára.

Tudatos étkezés ide vagy oda, úgy tűnik a vasra nem koncentráltam eléggé, pedig éreztem is már egy ideje a fáradtságot, és a hajam is hullott pár hete. Így az alacsony vasszintem ismeretében és pláne a véradás után kénytelen voltam vastabletta szedésével segíteni a szervezetemet.

Gyermekkoromban is kellett vastablettát szednem, így meg sem lepődtem, hogy ismét oda kell figyelnem erre. Ráadásul nem olyan túl rég adtam életet második gyermekemnek, így a terhesség és a szülés is kivehetett belőlem. Vashiányban ugyanis tipikusan a nők az érintettek. Ez nem azt jelenti, hogy a férfiak és gyerekek esetében ne lenne fontos a megfelelő vasbevitel.

Miért a nőknél?

Egyszerű a magyarázat, ha belegondolunk, hogy mindenki minden vérzéses állapottal veszít vasat, de a termékeny korú nőknél ez rendszeres. A havonta előforduló menstruáció nemcsak, hogy gyakran kényelmetlen és kellemetlen, hanem vérveszteséggel is jár. Minél erősebb a vérzés, annál több a vasvesztés is.

Mit tud a vas?

Bármennyire tudatosan is álljunk hozzá az étkezéshez, bármilyen egészséges is az életvitelünk, a vashiány még ennek ellenére is népbetegségnek számít. Sőt a legtöbbünk élete során meg is küzd ezzel legalább egyszer.

A vas bevitele alapjában véve egyáltalán nem nehéz, hiszen a hal, a tojássárgája, a hüvelyesek, a zöld leveles zöldségek és a magvak jócskán tartalmaznak ebből az elemből. Nem véletlenül akartak velünk gyermekkorunkban annyi sóskát és spenótot etetni.

Hiányát leginkább fáradtság formájában érezzük meg. Nem csoda, mert a vas egyik legfontosabb feladata, hogy szállítsa az oxigént a tüdőbe és a szervekbe, de számos enzim és az immunrendszer működésében is részt vesz.

Láss túl a fáradtságon

Amikor a vaskészletünk apadni kezd, lassan, fokozatosan alakulnak ki és erősödnek a nem jellegzetes tünetek, mint a (szellemi és fizikai) fáradékonyság, enerváltság, gyakoribb megbetegedések. Amikor a szervezet vaskészlete már nagyon lecsökkent, akkor már a vashiány súlyosabb formája, a vashiányos vérszegénység jelentkezik. Ilyenkor a szerveink nem funkcionálnak rendesen, szervezetünk lényegében fuldoklik, hiszen a sejtek nem jutnak megfelelő mennyiségű oxigénhez, vagyis azonnali beavatkozást igénylő, súlyos, életveszélyes állapotról van szó.

A vashiányt tehát idejekorán érdemes kezelni, ezért ne hagyjuk figyelmen kívül a tüneteket, amelyek leggyakrabban a fáradtság, a gyengeség, a sápadt bőr, törékeny körmök. Ezeken kívül még sok más jel is utalhat ennek az elemnek a hiányára.

Hajvesztés

Az indokolatlanul nagy mennyiségű hajvesztés nem csak esztétikai probléma. A test így jelez, hogy valami gond van. Méghozzá, ha nincs elég vastartalék, akkor a sejtek oxigénellátottsága nem megfelelő, ezt a hajhagymák is megsínylik, aminek a szokottnál intenzívebb hajhullás a következménye.

Heves szívdobogás és légszomj

Nemcsak a szerelmes szív képes hevesen, összevissza dobogni, hanem a vas hiánya is okozhat ilyen tünetet. A szív erősebben dolgozik, hogy megpróbáljon több oxigént pumpálni a sejtjeinkbe, de még így is gyakran érezhetjük úgy, hogy nem kapunk levegőt, kifulladunk pár lépcsőfok megtétele után is.

Fejfájás

A fejfájás sokak életében rendszeresen megjelenő állapot, de a folyadékpótlás elégtelenségére, az időjárás váltakozására hamarabb szoktuk fogni mindezt, mint a vashiányra. Márpedig, ha az agyunk nem kap elegendő oxigént, akkor fejfájással is jelezhet.

Gombóc a torokban (és nem a tányéron)

Habár az ősz végi véradásom során kiderült, hogy a vas mértéke éppen csak elegendő a szervezetem normál működéséhez, elfelejtettem annak pótlásáról azonnal gondoskodni. Bejött a náthás, nyálkás időszak, és vele jött a vírusos fertőzés. Ebben elidőzve, lázzal, a torokfájással, köhögéssel kiegészítve „élveztem” a fertőzést, de a maró torokfájás hiába múlt el, mintha gombóc lett volna a torkomban. Megelégelve a betegséget eldöntöttem, hogy elkezdem újra feltölteni a megcsappant tartalékaimat, és multivitamin-készítményt vásároltam. Ekkor jutott eszembe a vashiány, ezért magas vastartalmú gyógyszert is vettem a gyógyszertárban. Jól tettem, mert azóta a torkomban tapasztalt kellemetlenség is elmúlt. Hogy mi köze a vashiánynak ehhez? Kevesen ismerik, de a vashiány nyelési nehézséget, valamint a nyelőcső vagy akár a nyelv elváltozásait is okozhatja.

A borítókép forrása: Pexels

(Hirdetés)