A hüvelygomba kialakulása számos tényezőn múlik, és előfordulhat az is, hogy magunknak idézzük elő!
Náthának indult, hüvelygomba lett belőle. S hogy miért? Az én hülyeségem miatt. Megint okosabb akartam lenni az orvosnál, és megint ki akartam játszani a rendszert! Hiba volt. Egy életre megtanultam, hogy nem kell akkora ügyet csinálni egy megfázásból, mint amekkora – nekem köszönhetően – lett belőle: egy napok alatt elmúló náthából egy derekas hüvelygombát sikerült generálnom.
Náthából hüvelygomba – ne kövesd a példámat!
Ahogy elkezdődött az óvoda és az iskola, természetesen igencsak hamar az ágyban kötöttek ki a gyerekek. Az egyik influenzaszerű tünetekkel feküdt, a másik pedig mandulagyulladással. Szerencsére mandulaműtétre nem került sor, megúszta antibiotikummal. Ahogy az lenni szokott, én is benyaltam a náthát, és a torkom is fájt, de az orvos a mandulámat rendben találta. A gyerek szerencsére hamar rendbe jött, így maradt pár szem antibiotikum, nekem pedig nem volt több szabadságom, ezért arra jutottam, beszedem én a maradékot! Kettő az egyben – gondoltam –, nem esek ki még többet a munkából, és még a gyógyszer sem vész kárba!
Persze tisztában voltam azzal, hogy az antibiotikum nem hatásos mindenre, mégis reménykedtem abban, hogy ha esetleg egy nem diagnosztizált súlyosabb baj lenne, ami indokolná a szedését, azt csírájában elfojthatom, és a náthából is könnyebben kijövök!
Igen ám, csak nem számoltam a lehetséges következményekkel. Ki gondolta ugyanis, hogy az antibiotikum szedése a hüvelygomba kialakulásának is kedvezhet?

Először csak égett, gondoltam, biztos felfáztam, vagy nem vigyáztam eléggé a higiéniára. Harmadnap már olyan viszketést éreztem, amit legutóbb 2002 nyarán, amikor ezer szúnyoggal „laktam együtt” a sátorban Balatonszárszón. Csakhogy a viszketés ez esetben egy helyre lokalizálódott, és annyi tapasztalatom nekem is van, hogy orvos nélkül állapítsam meg a diagnózist: hüvelygomba. De hogyan? Mindig odafigyelek a mosakodásra, még akkor is, ha egy kényeztető este után az összebújás jobban esne, mint egy gyors zuhany.
Nem értettem, mi történt, de mivel nem múltak a tünetek, orvoshoz fordultam. Felírt egy tablettát és egy kúpot, amitől gyors javulást várhattam. A recept átvételekor rákérdeztem, hogy mitől alakulhat ki a hüvelygomba, ha az ember óvatos volt. Mit lehet még tenni, hogy elkerüljem?
„Például ne szedjen antibiotikumot, ha nincs szüksége rá!” – intett az orvos. Kérdőn néztem rá, mire felvilágosított: az antibiotikum ugyanis az egész szervezetre hat, így a rendkívül kényes hüvelyflórára is. Mivel a hüvely természetes flórája károsodik a gyógyszerszedés alatt, kevésbe lesz védett, így a gombák könnyedén elszaporodhatnak.
Ez nincs mindenkinél így, ám aki hajlamos rá, annak antibiotikum szedésekor érdemes előre felkészülni savas pH-regeneráló kúppal. Már az első égő érzésnél alkalmazzam, meggátolva, hogy a tünetek súlyosbodjanak.
Mondják, hogy az okos ember más hibájából tanul, a hülye a sajátjából. Én sajnos a sajátomból tanultam ugyan, de egy életre! Inkább pár nap nátha, mint a feleslegesen szedett antibiotikum és a hüvelygomba!
Nyitókép forrása: Pixabay