A hüvelygomba kialakulásának számos oka van. Talán nem is gondolnánk, de a csokoládé fogyasztása is lehet az egyik!
A csokoládé minden bajt megold – legalábbis egy időre. Hajlamosak lehetünk ugyanis arra, hogy ha nem bírjuk a terheket, vagy sokat stresszelünk, akkor a különböző nassolnivalóktól várjuk a megváltást. Legyen az egy forró kakaó, egy zacskó chips, egy tábla csokoládé vagy épp egy nagy szelet torta, a szervezetünknek nincsen szüksége rá, nem úgy a lelkünknek! Ezzel azonban esetleg nemcsak felesleges kilók rakódnak ránk, hanem olyan problémát is generálhatunk, amire nem is számítunk!
A csokoládé és a hüvelygomba – hogy is van ez?
A stressz jellemzően mindennapos, ám vannak időszakok, amikor jobban meggyötör bennünket az idegeskedés, mint általában. Ilyen a karácsonyi időszak is, ami bár a szeretet ünnepe, mégis több megoldandó problémát jelent. Kitalálni az ajándékokat és a karácsonyi menüt, bevásárolni, vagy épp felügyeletet találni a gyereknek a téli szünet alatt.
Sok esetben az év során sem egyszerű parancsolni magunknak, és mellőzni a nassolást, év végén pedig különösen nehéz dolgunk van! Érdemes azonban szem előtt tartani, hogy bármekkora a stressz, nem a nassolás a megoldás, hiszen a túlzott szénhidrátbevitel – a hízás mellett – hüvelygombához is vezethet!
A finomított szénhidrátok felszívódása gyors. Hirtelen emelik meg a vércukorszintet, ami az immunrendszer számára nem mondható ideálisnak. Ehhez még cukorbetegnek sem kell lennünk. A megemelkedett stresszhormonszint eleve megnöveli a hüvelygomba előfordulásának az esélyét – ha ehhez még hozzájön a magasabb vércukorszint, ez a kombináció jelentősen növeli a hüvelygomba megjelenésének az esélyét.
Ha nem eszünk édességet, de túlsúlyosak vagyunk, akkor is nagyobb eséllyel telepszik meg rajtunk a gomba, ugyanis a túlsúly önmagában csökkenti az immunrendszer védekezőképességét. A pluszkilók okozta összefekvő bőrfelületek könnyedén be tudnak pállani, ami ideális táptalaj a gomba számára.
Minél előbb észleljük a jelenlétét és kezeljük, annál hamarabb szabadulhatunk tőle. Ha égő érzést vagy viszketést, esetleg túrós, darabos hüvelyfolyást érzékelünk, joggal gyanakodhatunk hüvelygombára. Ekkor sem késő visszafogni a szénhidrátfogyasztást, hiszen ezzel is segítjük a gyógyulásunkat.
Ha gyakran felüti a fejét a hüvelygomba, akár célzott diétával is indulhatunk ellene! Amennyiben stresszevők vagyunk, csokievés helyett próbáljunk meg lazítani egy kád forró vízben, vagy feledkezzünk bele a kedvenc könyvünkbe, filmünkbe, hiszen ezek is éppúgy elűzik a stresszt – ha nem jobban!
Nyitókép forrása: Getty Images