Az antibiotikum bár rendkívül hasznos, van hátránya: a hüvelyflóra egyensúlyának felborításával ugyanis újabb problémákat generálhat.
Antibiotikumot általában többször szedünk életünk során, sok esetben nem érezzük, hogy rossz hatása lenne ránk. A hüvelyflóra azonban nehezen viseli a gyógyszer szedését. Nem véletlen hát, hogy a háziorvos csak akkor írja fel, ha nem lát más kiutat. Hiába szeretnénk hamar túllenni a betegségen az antibiotikum segítségével: ha az orvos nem látja indokoltnak a szedését, türelmesnek kell lennünk! Az antibiotikumok bakteriális fertőzések esetén alkalmazhatóak, így a vírusos náthát és lázat nem gyógyítják. Más a helyzet azonban, ha egy vírusos nátha bakteriális fertőzéssé alakul. Erről a nem múló tünetek és sárgás-zöldes váladék árulkodik. Ilyen esetben javasolt az antibiotikum, ám oda kell figyelnünk arra, hogy a gyógyulásunk ne okozzon más betegséget!
Rés a pajzson – antibiotikum és hüvelyflóra
Az antibiotikum bár kihúzhat bennünket a bajból, könnyedén okozhat másfajta problémát! A szájon át szedett gyógyszer ugyanis nem lokálisan hat, azaz nemcsak egy gyulladt mandulát kezel, hanem az egész szervezetre hatása van! Így történhet meg, hogy a hüvelyflórát is károsítja. Ha antibiotikum szedésére kényszerülünk, érdemes felkészülni a lehetséges mellékhatásokra! Szerencsére nem mindenki esetében jár hüvelygombával vagy bakteriális vaginózissal a gyógyszer szedése.
Az antibiotikum a szervezetben lévő mikrobiomokra hat, amelyeknek különböző baktériumok is az alkotóelemei. Mivel a mikrobiom összetétele minden emberben más, nem mindenki reagál ugyanúgy a gyógyszerekre. Akiknél azonban a gyógyszer hatására a normál flóra védelmét biztosító tejsavbaktériumok száma lecsökken, számolhatnak azzal, hogy egyfajta rés alakul ki a pajzson, és utat enged a flóra részét képező, de növekedésében mindaddig gátolt Candida gomba vagy egyes bélbaktériumok elszaporodásának. Az előbbi hüvelygombát okoz, az utóbbi bakteriális vaginózist, amelyet újra antibiotikummal fognak kezelni.
Mit tehetünk?
Hacsak az orvos nem javasolja, ne erőltessük az antibiotikum felírását a gyorsabb gyógyulás reményében, hiszen nemcsak a hüvelyflóránk, hanem az emésztésünk is kárát láthatja a szedésének, ugyanis a vastagbélben szintén baktériumok élnek. Amennyiben nem kerülhető el a gyógyszer alkalmazása, fokozottan ügyeljünk arra, hogy ne viseljünk műszálas fehérneműt és szoros nadrágot, ezzel hozzásegítve az intim részeinket ahhoz, hogy levegőhöz jussanak. Másrészt elérhetőek hüvelyflóra-regeneráló készítmények, amelyek támogatják a saját flóra szaporodását, és megelőzik a bakteriális vagy húgyúti fertőzéseket. Antibiotikus kezelés mellett javasolt a használatuk.
Nyitókép forrása: Getty Images