Hajlamosak vagyunk elfeledkezni arról, hogy mi mindent rejt a ruhásszekrényünk! Érdemes hát megnézni, annál is inkább, mert ami számunkra értéktelen, csak porosodó ruhadarab, másnak sokat jelenthet!
A ruhásszerkény számos titkot rejt – jó esetben csak ruhákat, de milyen ruhákat? Habár jó esetben évente egyszer ki- és bepakoljuk a szekrényt, az ember hajlamos elfeledkezni erről, és így a ruhaneműk csak egymásra kerülnek úgy, hogy egy részük elfelejtődik. Érdemes tartogatni, amit nem hordunk?
A szanálás mestersége
Ha ragaszkodunk a ruháinkhoz, nem vagyunk könnyű helyzetben, ha szanálásra kerül a sor. Egy ruha ugyanis sokkal többet jelenthet egy textildarabnál. A kis virágos, amiben az első randink volt, a felső, amiben voltunk, amikor eljegyeztük egymást, a jópofa zokni, amit a Balatonnál vettünk. Megannyi oka lehet annak, hogy egy ruhadarab a szívünkhöz nő. A szeretett kategórián túl van egy igazi mumus a ,,majd ha belefogyok” kategória. Hány és hány ruhát tartogatunk azért, mert régen jól állt, és azt várjuk, hogy ismét belefogyjunk, és olyanok legyünk, mint régen! Aztán ott vannak azok is, amiket örököltünk. Édesanyánk hálóingje, apukánk XXL-es pólója, amit olyan hordani, mintha az ölelésében lennénk.
Nehéz döntés, de gondoljuk át jól, melyek azok a darabok, amelyeknek csak eszmei értéke van csupán, vagy várjuk, hogy jó legyen ránk. Lássuk be, ezek csak a helyet foglalják, így érdemes elgondolkodni a sorsukon!
Nézzük át ruhásszekrényünket, és tegyünk jót!
Nem könnyű megválni régi, kedves ruháktól, de ahhoz, hogy teret adjunk az új divatnak vagy épp az új méretünknek, kell a hely. Érdemes hát megkeményíteni a szívünket, és átnézni a készletet, mert ezáltal sokkalta szellősebb szekrényt kapunk, amiben könnyebben megtaláljuk amit épp keresünk.
S hogy mi lesz a régivel? Megkérdezhetjük hasonló testalkatú ismerőseinket, hogy szükségük van-e valamelyikre, hiszen ez is az újrahasznosítás egy formája, ráadásul megdobbanhat a szívünk, ha egy találkozásnál pont az egykori darabot látjuk ismerősünkön.

Ha senki nem tart igényt a rongynak ítélt darabokra, egy MOHU-konténerbe is elvihetjük őket! Ez az itthon gyártott feltörésbiztos textilgyűjtő konténer tesz arról, hogy ruháink új életre kelhessenek. Bármilyen összeválogatott pólónk, ruhánk, nadrágunk vagy akár lábbelink van, bátran vigyük el, még akkor is, ha már látszik rajtuk, hogy nem újak!
A MOHU-nál a cél ugyanis az újrafelhasználás és az újrahasznosítás, ami a jövő záloga, annál is inkább, mert aggasztó adatok láttak napvilágot: az Európai Unió felmérése szerint egy európai polgár évente átlagosan 26 kiló textíliát vásárol, és 11 kilót dob ki, mely környezetvédelmi szempontból korántsem előnyös.
Az Unió 2025. január elseje óta előírja a textilhulladék elkülönített gyűjtését, ezzel is a környezet védelmét szolgálva.
Magyarországon immáron 3000 textilkonténer érhető el, és ez a következő két évben akár hatezres flottára is duzzadhat. Ehhez szükség van a településekre is, akik pályázat útján juthatnak hozzá konténerekhez, melyekből a textíliák egyenesen a válogatóba jutnak. Amennyiben a ruhák nem újrahasznosíthatóak, az iparban fogják őket használni, mégpedig géptisztító rongyként, így adva teljesen új funkciót nekik.
S hogy hova vihetjük a ruháinkat? Ezen a térképen az összes konténer megtalálható.
A lehetőség adott hát, éljünk vele, és mentsük meg a környezetet egy szekrényürítéssel!
Nyitókép forrása: Getty Images