Barion Pixel 5 ok amiért Pajkaszeg Pilisszentlélek lett – Coloré

5 ok amiért Pajkaszeg Pilisszentlélek lett

2023. 10. 06.

Kicsiny hazánk annyi szépséget és érdekességet rejt. A sok-sok, apró és talán a térképen is alig ismert falucska a romantikát, a hagyományokat, a szorosabb emberi kapcsolatokat hirdeti. Pajkaszeg sokak számára ismeretlen volt addig, amíg A mi kis falunk című sorozat be nem robbant a köztudatba. Vedd elő a térképet és keress!

Abbahagyhatod a térkép böngészését, ugyanis a nevéből pajkosságra következtethető Pajkaszeg nem létező település. Kitalált név. Nyugalom, nem dőlt össze a világ és az illúziódat sem zúzza péppé mindez, ugyanis bár Pajkaszeg nem létezik hazánkban, de az a település igen, ahol a kamerák forogtak és ahol A mi kis falunk sztárjai pedig rendre beleélték magukat a szerepükbe.

Pajkaszeg valójában Pilisszentlélek és olyan tüneményes ki falucska, mint amilyennek a televízióban is tűnik. 1985 óta Esztergom része, attól 9 kilométerre fekszik. A Pest vármegye határán lévő település már a Duna-Ipoly Nemzeti Park területén van.

„Pajkaszeg” történelme

A már őskorban is lakott terület a 13. században a pálosok keze közé került. IV. Béla királyunk egy erdős területet jelölt ki és adott a szerzetesrendnek és az ott található vadászkastélyt alakították monostorrá. Ennek romjai még ma is megvannak. Sőt a területet aztán parasztokkal telepítették be, így született meg Pilisszentlélek. A pálosok után a 18. században ferencesek érkeztek a területre és ekkor már iskola is volt a településen. A 20. század elején már óvoda is kiszolgálta az ott élőket, majd később iskola és könyvtár. A falut megtépázta a 2. világháború, mert a területen harcok zajlottak.

Pilisszentlélek Pajkaszeg
A Pilis hegység természeti adottságai és az autentikus környezet fontos szempont volt / Kép forrása: laszlo_szelenczey / Getty Images

Miért éppen Pilisszentlélek lett Pajkaszeg?

A mi kis falunk az elmúlt egyik legnépszerűbb és legkedveltebb műsora lett. Ehhez pedig a karakterek és a színészek játéka mellett minden bizonnyal a helyszín, Pilisszentlélek is hozzájárult.

Egy csendes falucskáról van szó, amelyet alig néhány százan laknak. De hogy a sorozat készítői miért választották ezt a települést, arra valószínűleg magyarázat, hogy…

  1. Bájos környezetben történhetett a filmkészítés. A festői környezet és a tradicionális hangulat tökéletesen illik ahhoz, amit a Mi kis falunk is képvisel. A települést körbevevő természeti kincsek csak hozzáadtak a sorozat értékéhez,
  2. A falu gazdag történelme és kulturális öröksége is adott a háttértörténethez, sőt inspirációt is jelenthetett.
  3. A kis közösség, a vidéki élet olyan hagyományokat és szokásokat mutathat magából, amelyeket a sorozatba is be lehetett építeni.
  4. Forgatás szempontjából fontos volt a távolság. Mivel Budapesttől nincs túlságosan messze, így a stábtagoknak is könnyebben megközelíthető.
  5. Ennek ellenére nem túlságosan felkapott hely volt a sorozat elkészítése előtt, így az újdonság erejével hatott a nézőkre.

Azóta persze amolyan zarándokhellyé változott Pilisszentlélek, azaz Pajkaszeg és sosem látott turisztikai forgalmat tapasztal a környezet. Aki azon a környéken jár és ismeri a sorozatot, szinte biztos, hogy nem hagyja ki a fotózkodást Teca kocsmája előtt, de akár be is térhet egy kávéra, mert az nemcsak létezik, hanem működik is. A település látnivalója közé tartozik a Falumúzeum, a templom, a már fent említett pálos monostor romja.

Nyitókép forrása: fzant / Getty Images