Az orvostudomány az elmúlt néhány száz évben elképzelhetetlenül sokat fejlődött. A nagy kérdés az, mi várható ezután? Hogyan folyik majd a gyógyítás a nem olyan távoli jövőben? A meglévő technológiák alapján reális képet lehet felvázolni a közeljövőről, bár egy-egy sorsfordító felfedezés új irányokat jelölhet ki.
Digitális tetoválás válthatja az okosórákat
A digitális tetoválás valójában egy szenzorokkal felszerelt mini laboratórium, amit a bőrünkre ragasztva hordunk. Képesek folyamatosan mérni és rögzíteni többek között hőmérsékletünket, vérnyomásunkat, vércukorszintünket, vérünk nátriumszintjét – ennek emelkedése a kiszáradás jele – és izzadtságunk kémiai összetételét.
Probléma esetén figyelmeztetést küld a mobiltelefonunkra, sőt szükség esetén a mentőket is riasztja. A kis, ragtapaszra hasonlító digitális tetoválás vízálló, és nincs szüksége töltőre. Egyes szakértők szerint ez még csak a kezdet, jön az okos smink, ami ugyanúgy képes lesz monitorozni egészségügyi adatainkat.
Chipek a testünkbe ültetve
Képzeled el, hogy a retinádba ültetett chip segítségével tökéletesen látsz még a sötétben is, a fülimplantátummal a legapróbb rezzenést is meghallod, és a memóriachipnek köszönhetően szinte bármire emlékszel. Gondolj bele abba is, hogy mit jelent mindez azoknak, akik nem látnak, vagy nem hallanak. A fantasztikusnak tűnő technológia már megvalósult, a kérdés legfeljebb az, mikor terjed el szélesebb körben is.
Sőt, agyi implantációs terápiákkal javítható a gerincvelő sérülés vagy egyéb neurológiai betegség miatt lebénult betegek állapota. Mindez párosítható egy gondolattal irányítható külső vázzal (exoskeleton), és akkor megszületik maga a csoda: újra mozog, aki eddig ágyhoz kötött volt.
Gyógyszerek előállítása 3D nyomtatóval
Ha 3D nyomtatóval elő lehet állítani fegyvert, csokit vagy akár házat, miért ne lehetne ugyanezt a technológiát alkalmazni a gyógyszergyártásban is? Annyira lehet, hogy már 2015-ben kinxyomtattak az USA-ban egy epilepszia elleni gyógyszert, amit azóta újabbak követtek. A piac teljes kibontakozását 5-10 év múlva várják. Ez a nagy hagyományokkal rendelkező, és sok embernek munkát adó gyógyszergyártás teljes átalakulását jelentené.
Az új technológiákkal új betegségek jönnek
Nem látszik teljesen irreálisnak, hogy az okostelefonok, a játékkonzolok vagy a virtuális valóság megoldások túlzott használata miatt új problémák és új betegségek megjelenésével kell számolnunk. Azok a játékosok például, akik nagyon élethű virtuális csatákban vesznek részt, pontosan olyan poszttraumás stresszt élnek át, mint a valódi katonák.
Jól dokumentált betegség a videójáték-epilepszia, sőt több olyan betegég is van, ami a Wii-hez kapcsolható. Széles körben terjed a „szöveg-nyak”, ami egy nyakfájdalmat és -károsodást fed. Ennek kiváltó oka, hogy valaki rendszeresen túl hosszú ideig néz lefelé a mobiltelefonjára, tabletjére vagy laptopjára.
Nyitókép forrása: Shutterstock / PuzzlePix