A brit királyi család tagjai mindig is figyelem középpontjában álltak, de a felszín mögötti érzelmekről ritkán hallunk hiteles beszámolókat.

Most azonban egy különleges visszaemlékezés került napvilágra: Norman Hartnell, Margit hercegnő menyasszonyi ruhájának legendás tervezője egy eddig ismeretlen részletet osztott meg II. Erzsébet királynőről, ami a Margittal való testvéri viszony árnyaltabb oldalára világít rá.

Egy pillantás, ami sokat elárul
Hartnell a brit királyi család egyik legmegbecsültebb divattervezője volt, aki többek között Erzsébet királynő koronázási öltözékét is megalkotta. Margit hercegnő 1960-as esküvőjén ő készítette az elegáns és letisztult menyasszonyi ruhát, amely ma is a királyi divattörténelem egyik kiemelkedő darabja. A tervező egy különleges történetet osztott meg a nagyvilággal: amikor a ruhapróba során Erzsébet királynő is jelen volt, testvére ragyogó megjelenését nézve egy szokatlanul komor arckifejezést, egyfajta rosszalló „összeráncolt tekintetet” villantott. Bár csak egy pillanat volt, Hartnell szerint éles kontrasztban állt a jelenet ünnepélyességével.

Rejtett feszültség testvérek között?
Bár a királynő mindig kifogástalan udvariassággal viselkedett nyilvánosan, Hartnell szerint ez a tekintet utalt valamiféle testvéri feszültségre vagy irigységre, amely a nagy nap árnyékában tört elő. Margit hercegnő ugyanis akkoriban szabad szellemű, stílusikonként ünnepelt fiatal nő volt, míg Erzsébet már évek óta uralkodott, súlyos felelősségekkel a vállán. Ez a kis mozzanat emlékeztet arra, hogy a királyi család tagjai is emberek – testvérek, akik között ugyanúgy lehet rivalizálás, féltékenység vagy kimondatlan érzelmek, mint bármely más családban.
A ruha, ami történelmet írt
Hartnell szerint Margit hercegnő ruhájának megalkotása során célja az volt, hogy a menyasszony karcsú, elegáns alakjához illő, légies megjelenést hozzon létre. A ruha selyemorganzából készült, egyszerű szabásvonala pedig merészen eltért a kor szokásaitól.