Barion Pixel Ritka csillagászati jelenségnek lehetünk tanúi: 7 bolygó áll együtt az égen február utolsó napján – Coloré

Ritka csillagászati jelenségnek lehetünk tanúi: 7 bolygó áll együtt az égen február utolsó napján

2025. 02. 14.

Február 28-án elképesztő csillagászati jelenséget figyelhetünk meg!

A csillagászat szerelmesei különleges látványban gyönyörködhetnek február 28-án, amikor hét bolygó is együtt áll az égen. Egy külföldi lap szerint ezen a napon egyedülálló csillagászati jelenségnek lehetünk szemtanúi, hiszen a Mars, a Jupiter, az Uránusz, a Vénusz, a Neptunusz, a Merkúr és a Szaturnusz egyszerre lesz látható.

Mit jelent a bolygók együttállása?

Az együttállás (konjunkció) azt jelenti, hogy a bolygók egy adott időszakban közel helyezkednek el egymáshoz az égbolton. Bár valójában hatalmas távolságok választják el őket, a Földről nézve úgy tűnik, mintha egy vonal mentén sorakoznának fel. Ez a ritka esemény látványos lehet szabad szemmel és távcsővel is, bár néhány bolygó megfigyeléséhez érdemes sötét, fényszennyezéstől mentes helyet választani.

Hogyan figyelhetjük meg az együttállást?

Ha az időjárás kedvező, és az égbolt tiszta marad, a bolygók napnyugta után, alacsonyan a horizont felett tűnhetnek fel. A legfényesebbek – mint a Vénusz és a Jupiter – könnyen észrevehetőek lesznek, míg a halványabb bolygók, például a Neptunusz és az Uránusz, már komolyabb eszközt igényelhetnek. Az együttállás különleges lehetőséget nyújt arra is, hogy az amatőr csillagászok és az érdeklődők távcsővel közelebbről is megfigyelhessék a bolygókat.

csillagászati jelenség
Forrás: Getty Images

Milyen gyakran fordul elő ilyen jelenség?

Bár a bolygók együttállása nem példa nélküli, az ilyen nagyszabású konjunkció ritka esemény. Legutóbb hasonló látványosságban 2022-ben volt részünk, de hét bolygó együttes jelenléte az égbolton még ennél is különlegesebb alkalomnak számít.

Forrás: Independent

Borítókép forrása: Getty Images