Modern korunkban máshogy élünk, mint azt elődeink tették és ezt sokak esetében a mérleg is mutatja. A kényelmes élet velejárója lett a túlsúly, amely akár még az alvást is megnehezítheti.
A túlsúly népbetegség, olyan jelenség, amely már gyermekkorban is jelentkezhet. Plusz teherrel az élet is nehezebb. Olyan, mintha minden körülmények között plusz szatyrokat kellene cipelnünk, csak ezt nem a kézben visszük, hanem a testünkön. Az általános mozgás is nehézkes lehet és nemcsak fizikai tényezője van ennek, hanem lelki és egészségügyi is.
Ismert, hogy az elhízás számos probléma forrása is lehet, ám az alvásra gyakorolt negatív hatásáról kevesebben beszélnek.
Túlsúly és alvászavar, kéz a kézben
Az elhízás nem pusztán esztétikai probléma. Jól tudjuk, hiszen sokszor téma ez. A cukorbetegség, a szív- és érrendszeri problémákat is rá lehet fogni, azonban a plusz súly az alvás minőségét is befolyásolja. A túlsúly és az alvászavarok között szoros kapcsolat áll fenn, és többféle mechanizmuson keresztül befolyásolják egymást.
Jól tudjuk, hogy a pihentető és megfelelő mennyiségű alvás az egészség egyik támogatója. Ha ez nem valósul meg, további következményekkel lehet számolni. Márpedig az elhízás számos alvászavarral összefüggésbe hozható.
Alvási apnoé
Az egyik ezek közül az úgynevezett obstruktív alvási apnoé, amit gyakorta csak alvási apnoénak neveznek. A leggyakoribb alvászavar az elhízottak körében. Ebben az esetben a problémát az váltja ki, hogy a zsírszövetek nemcsak a kritikus pontokon rakódnak le a testben, hanem a nyak környékén is, amely a légutak beszűkülését eredményezheti és így az hajlamosabbá válhat az elzáródásra. A nem minőségi alvás eredményeként másnap jelentkezhet fáradtság, koncentrációs zavar és hosszú távon akár a szívbetegség, magas vérnyomás vagy a stroke kockázatát is növeli.
Alvászavar és elhízás, elhízás és alvászavar
Elsőre talán furcsán hangzik, pedig az alvási problémával küzdők esetében nemcsak a fáradtsággal, ingerültséggel kell szembenézni, hanem az elhízással is. Ez egy ördögi kör, amelyben oda-vissza hat egymásra a súlygyarapodás és az alvászavar. Az alváshiány hatására megváltozik a hormonszint, amely következtében jelentkezhet a fokozott étvágy, majd a túlevés. A nem elegendő alvás hatására csökken az inzulinérzékenység, hatására pedig megnőhet a vércukorszint és akár cukorbetegség is kialakulhat.
Alvásminőség romlása
A túlsúly hajlamosíthat a reflux kialakulására, amely éjszakai gyomorégést és alvászavarokat okozhat, de akár jelentkezhet a nyugtalan láb szindróma, amely neve ellenére neurológiai rendellenesség. Ugyanakkor csökkenti a motivációt, a fizikai aktivitást, az anyagcserére rossz hatással van, és a fáradtság miatt gyakran választanak magas kalóriatartalmú ételt, amely tovább súlyosbíthatja a túlsúlyt.