A tudósok a szem vizsgálata során olyan markert találtak, amelynek köze lehet a Parkinson-kór kialakulásához,
A szem a lélek tükre – mondják, de sokkal több ennél, ugyanis betegségek jeleit is magában hordozhatja, például a Parkinson-kórét. University College London kutatói a bedfordi szemkórházzal együttműködve vizsgálták a retina képalkotását, és meglepő dologra bukkantak. A vizsgálatban több, mint 150 ezer negyven év feletti és idősebb beteg vett részt, valamint több, mint 65 ezer 40 és 69 év közötti önkéntes. A kutatást úgy tették teljessé, hogy Parkinson-kórban elhunyt betegek retináját is vizsgálták, s ez alapján jöttek rá arra, hogy a retina belső rétegében elváltozást találtak az egészséges emberek retinájához képest.
Szemben a Parkinson-kórral
A vizsgálat során olyan embereknél is sikerült megtalálni az elváltozást a retinában, akiknél semmi tünet nem utalt a kórra. Mint kiderült, átlagosan hét évvel a betegség megjelenése előtt láthatóak voltak a szemben a jelek. A kutatók lenyűgözve tapasztalták, hogy egy egyszerű szemszkennelésből mi mindent ki lehet mutatni. Az eredmények azért is kecsegtetőek, mert ezáltal idő előtt kimutatható egy-egy betegség megjelenése, s így az embereknek életmódváltoztatással van esélyük elkerülni a baj kialakulását.
Nem a Parkinson-kór az egyetlen, amelyre a szemvizsgálat hatékony felismerési mód, ugyanis a szklerózis multiplex, a skizofrénia és az Alzheimer-kór jelei is láthatóak jóval az első tünetek előtt.
A technika fejlődése nagyban elősegíti a szakemberek munkáját, ugyanis ma már 3D-s optikai vizsgálatra is lehetőségük van, melynek hála hihetetlenül részletes képet kapnak a retináról. A mesterséges intelligencia is segítségükre van, hiszen a bőr alatti sejtrétegekről készült képeket hamar átvizsgálja.
Bár a kutatók azt mondják, hogy még nem állnak készen arra, hogy megjósolják, hogy valaha lesz-e Parkinson-kórja egy-egy vizsgált alanynak, bíznak benne, hogy a betegség kockázata arra sarkallja az embereket, hogy járjanak kontrollra, és rendszeresen megnézessék a szemüket.
Forrás: New Atlas.
Nyitókép forrása: Pixabay