Szarkazmussal sokan szeretünk élni, mivel hatásos kifejező eszköz élőszóban. Írásban azonban már más a helyzet, az online tér szövegeiben olykor nagyon nehéz értelmezni.
A szarkazmust könnyű felismerni az élőbeszéd során. Ha beszélgetsz valakivel, akár személyesen, akár telefonon, akkor a hangsúlyából egyértelműen érezhető, hogy komolyan gondolja-e a mondandóját vagy gúnyolódik. Azonban a írott szövegekben, e-mailekben, hozzászólásokban nem mindig ennyire egyszerű beazonosítani az író szándékát.
Robert Gibbs nyelvész szerint
a szarkazmus a mondat szó szerinti jelentésétől eltérő és különösen annak ellenkezőjét kifejező szavak.
Az irónia egyik formája, és általában egy adott személy ellen irányul.
Írásban a szarkazmus felismerése, jelzése zavaros lehet. Arra kell figyelned: mennyire felel meg a helyzetnek és a személynek az a hozzáállás, amit az író közvetít.
Az írott szarkazmus értelmezésével való küzdelem
Tanulmányok kimutatták, hogy az emberek nehezen értelmezik az írásban megfogalmazott szarkazmust. Az e-mailek használatát tanulmányozva a kutatók úgy találták, hogy az írók, akik azt hiszik, hogy nyilvánvalóan szarkasztikusak, mégis összezavarják az olvasókat.
Személyesen előadva a szarkazmus hajlamos keserű hangnemet felvenni. Az írott üzenetek azonban nem mindig adják át ezt a hozzáállást, vagy nem adnak sok más támpontot, mivel a legfontosabb információforrás, a hanglejtés írott szóban nem átadható.
Tanulmányok sora vizsgálta a szarkazmus használatát a legkülönbözőbb hétköznapi szituációkban, legyen szó akár a munkahelyen történő kritikáról vagy dicséretről, akár olyan helyzetekben, amikor a társadalmi normák sérülnek. Ezeknek azonban a jelentős része a szóbeli megjelenését vizsgálta.
Ha valakivel szemtől szemben beszélgetünk, és az illető valami szarkasztikusat mond, látjuk az arckifejezését, lehet, hogy kissé zavartnak vagy feszültnek tűnik. Még hasznosabb, hogy valószínűleg a hangszíne is megváltozik.
Amikor azonban sms-t vagy e-mailt írunk, sok ilyen információ kimarad. Nincsenek arcvonások, nincsenek hanghordozások, és talán még a válasz is késik, ha valaki nem tud azonnal visszaírni. Ha nem ismered annyira jól az illetőt, akkor az utolsó lehetséges támpontod is elveszik: az előzetes ismeretek. Egy tanulmány szerint még a barátainknak és a családtagjainknak is nehézségei lehetnek a szarkazmusunk helyes értelmezésében írásban.
Az emoji segíthet?
Akadnak lehetőségek, amivel kicsit egyértelműbbé tehetjük a szándékunkat. Az online térben gyakran használunk emojikat. Ezek az apró arckifejezések pedig sok egyéb információt közölhetnek az írott szavakon túl.
Például, ha egy randi után a partnered ezt írja: „Évek óta nem szórakoztam ilyet jól.” Értheted szó szerint, vagyis tényleg nagyon jól érezte magát a találkozótokon. Viszont, ha már megtoldja egy smile-val így: „Évek óta nem szórakoztam ilyet jól 😂”. Akkor már azért érezhető, hogy nem gondolja komolyan a szavait, és szarkazmus áll a háttérben.
Az írott szövegben is vannak egyéb olyan lehetőségek, amivel jelezhető a szarkazmus. Dőlt betűvel vagy félkövérrel kiemelhetjük a szavakat, hogy figyelemfelhívóbb legyen, az olvasó pedig könnyebben tudja értelmezni az üzenetet. A közösségi médiában pedig hashtagekkel is jelezheted a szándékod, például #szarkazmus szintén segíthet a többi embernek megérteni, hogy nem kell szó szerint érteni a mondadódat.
Egyéb jelzésként használják még a mondat végén LOL vagy a /s betűt, míg a /srs hozzáadása azt jelzi, hogy komolyan kell venni a szavait az írónak.
Egy másik, 2016-os tanulmányban a kutatók azt vizsgálták, hogyan tudná az e-mail írója egyértelműbbé tenni szándékát a címzett számára. Tanulók olvasták el és próbálták értelmezni az olyan üzenetek jelentését, mint például: „Látom, jól alakul a diétád” mondat esetén. A példák különféle írásjeleket és hangulatjeleket tartalmaztak:
Látom jól alakul a diétád.
Látom jól alakul a diétád!
Látom jól alakul a diétád…
Látom jól alakul a diétád 🙂
Látom jól alakul a diétád 😛
A kutatók azt találták, hogy a hangulatjelek és a három pont miatt az üzenetet a legtöbben szarkasztikusnak tekintették, míg a felkiáltójel és a pont növelte annak esélyét, hogy őszintének érezzék.
Tehát mielőtt szarkasztikusan szeretnél üzenni valakinek, érdemes átgondolnod, hogy egyértelmű-e szándékod, és valamelyik fentebb említett lehetőséggel jelezned az üzeneted címzettje felé, hogy pontosan, mit szeretnél mondani neki.
Borítókép forrása: Shutterstock
Forrás: The Conversation, Mail.com