Barion Pixel Minden az izzadságról: miért kellemetlen a szaga, mi befolyásolja, hogyan tudjuk befolyásolni? – Coloré

Minden az izzadságról: miért kellemetlen a szaga, mi befolyásolja, hogyan tudjuk befolyásolni?

2024. 08. 17.

Az izzadság elkerülhetetlen, hiszen emberi mivoltunkkal jár, hogy ekképp vesztünk folyadékot. Ennek azonban általában szaga van, hol ilyen, hol olyan. E tabutéma titkainak néztünk utána.

Az izzadság meglehetősen kellemetlen jelenség, hiszen nemcsak testszagunkat befolyásolja, hanem bőrünk érintését is. Hol jobban izzadunk, hol kevésbé, és sok esetben maga a testszag is változik.

Miből van az izzadság?

Maga az izzadság nem jár szaggal, ám amikor találkozik a bőrön lévő baktériumokkal, bűzzel járó elegyet képez. Ez lehet édes, savanyú, fanyar vagy hagymaszagú is. A testszag azonban nem függ össze az izzadás mennyiségével, így előfordulhat, hogy valaki izzadékony, de nem jár szaggal, míg olyan is akad, hogy kevés izzadság aránytalanul nagy bűzt hagy maga után. Ennek oka, hogy az emberek különböző baktériumtípusokkal bírnak a bőrükön, így embere válogatja, hogy kinek mennyire lesz erős a testszaga.

Biológiai szempontból két verejtékmirigy-típus van, az ekkrin és az apokrin, melyek közül utóbbi felelős a testszagért. Az apokrin-mirigyek a szőrtüszőkbe nyílnak, és kizárólag a hónaljban és az ágyéknál helyezkednek el, éppen ezért van az, hogy főleg ez a két terület tud egy idő után kényelmetlenné válni.

Az izzadság rendkívül kellemetlen tud lenni, különösen akkor, ha szaga is van! / Kép forrása: bymuratdeniz / Getty Images
Az izzadság rendkívül kellemetlen tud lenni, különösen akkor, ha szaga is van! / Kép forrása: bymuratdeniz / Getty Images

A férfiak jellemzően jobban szenvednek a testszagtól, mivel több apokrin-mirigyük van. Ezek a mirigyek azonban csak akkor válnak aktívvá, ha az ember eléri a pubertáskort, ezért van az, hogy a gyerekek csak izzadnak, de nem bűzlenek. Az izzadást okozhatja testmozgás, stressz vagy szorongás, a meleg időjárás, túlsúly és a genetikai öröklődés is. Bizonyos ételek és italok is fokozhatják az izzadás mértékét, így a koffein, az alkohol, a curry és a kömény, valamint a csípős szószok vagy ételek.

Mi befolyásolja a testszagot?

Általánosságban izzadáskor víz, só és zsír keveréke távozik a bőrön keresztül. Az ezekkel keveredő baktériumokon túl azonban különböző tényezők befolyásolhatják a testszagot, így az elfogyasztott ételek, a hormonok vagy különböző gyógyszerek és táplálékkiegészítők szedése is. A hagyma- és káposztafélék, valamint a vörös hús befolyásolhatja a testszagot, de a különböző fűszerek is hatással lehetnek a bőrünkön át távozó nedvességre.

A testszag megváltozása azonban különböző betegségek, így a cukorbetegség, a köszvény, a máj-és vesebetegség jele is lehet, de a változókorba lépő nők is tapasztalhatnak változást a testszagukban. Egyesek még a vérzés néhány napjában és terhesség alatt is más szagot éreznek magukon.

Hogyan kerüljük el az erős testszagot?

Természetesen a mindennapos tisztálkodás és a higiénia alapvető, de a hónalj borotválása is segítség lehet, ugyanis ezzel a módszerrel az izzadság nem tapad meg a szőrön, így nehezebben lép kölcsönhatásba a baktériumokkal. A pamutból készült ruhák viselése és a műszál kerülése is sokat segíthet, de a vényköteles izzadásgátlók is jó megoldást jelenthetnek, merthogy visszahúzzák az izzadságot a verejtékmirigyekbe. Kerüljük a hagymás ételek fogyasztását, és az alkohol fogyasztását is redukáljuk. A stressz csökkentése is kulcsfontosságú lehet az izzadás kezelésében.

A zöld tea kiválóan alkalmas arra, hogy csökkentse az izzadást / Kép forrása: Solstizia / Getty Images
A zöld tea kiválóan alkalmas arra, hogy csökkentse az izzadást / Kép forrása: Solstizia / Getty Images

Amennyiben ezek nem vezetnek eredményre, felkereshetjük orvosunkat, aki a hormonháztartás kivizsgálásával tud további segítséget nyújtani. Ezenkívül létezik olyan botoxinjekció, ami a hónaljba adva blokkolja az izzadást, de arra is van mód, hogy műtéti eljárással eltávolítsák a hónaljból a verejtékmirigyeket.

Néhány természetes mód is van a testszag csökkenetésére:

  • Szódabikarbóna: víz és szódabikarbóna keverékéből készíthetünk egy pasztát a hónaljra. Hagyjuk megszáradni, mialatt a kioldódnak a bőrben lévő savak, és csökken a testszag.
  • Zöld tea: Áztatott teafiltereket tegyünk a hónunk alá, ugyanis a zöld tea segít elzárni a pórusokat, és így csökkenti az izzadást.
  • Almaecet: Almaecet egy kevés vízzel elkeverve szórófejes flakonba öntve dezodorként funkcionálhat, ugyanis az ecetben lévő sav segít elpusztítani a baktériumokat. Ugyanez a módszer citromlével is működik, és az illata is kellemesebb.

Az izzadás természetes folyamat, ám ha a természetes módszerek használata ellenére túlságosan kellemetlennek érezzük, érdemes elmenni egy kivizsgálásra, ahol kiderülhet, hogy esetünkben mi okozza a legyőzhetetlen izzadást és testszagot.

Forrás: ITT, ITT és ITT.