Barion Pixel Milyen lehetőségek vannak az aranyeresség megelőzésére? (X) – Coloré

Milyen lehetőségek vannak az aranyeresség megelőzésére? (X)

2024. 02. 15.

Sokakat érint napjainkban az aranyeresség. Ez a betegség fiatal- és idősebb korban is egyaránt előfordulhat, azonban tudatos hozzáállással megelőzhetjük a tünetek megjelenését, illetve enyhíthetünk az enyhébb panaszokon.

Cikkünkben bemutatunk pár tornagyakorlatot, ami hatásos lehet, azonban fontos tudni, hogy ez nem váltja ki a kezelést! Ha aranyérre gyanakszunk, akkor minél előbb érdemes orvoshoz fordulni: a Dr. Bánfalvi Aranyér Központ Budapesten és Székesfehérváron is fogadja a pácienseket. Itt alapos kivizsgálás után személyre szabott gyógymódban lehet részünk.

A sportolás fontossága

Az aranyeresség kialakulásához legtöbbször az emésztési problémák járulnak hozzá. Mind a székrekedés, mind a hasmenés elősegítheti a betegség létrejöttét, a cél tehát az, hogy rendszeresen tudjunk székelni – gond nélkül.

A táplálkozásra is nagy hangsúlyt kell helyezni, de a testmozgásra is: olyan formáját célszerű választani ennek, amely fokozza a bélműködést. Ilyen lehet a tempós gyaloglás, de bármilyen más dinamikus sport is. Heti több alkalommal is menjünk el futni, kerékpározni, táncolni vagy akár úszni is.

Ha azonban nincs erre lehetőségünk, otthon is elvégezhetünk pár egyszerű tornagyakorlatot, amelyek egyrészt nyugtatóan hatnak, másrészt erősítik, lazítják a kismedencei izmokat. Mindezek nemcsak az aranyeresség megelőzésére jók, hanem az inkontinencia csökkentésére is.

Tornagyakorlatok aranyér ellen

  • A medencefenék összehúzása: Ez a gyakorlat nem igényel nagy erőfeszítést, ülve és fekve is végezhető. Szorítsuk össze a záróizmokat, mintha a szellentést meg akarnánk előzni. Maradjunk így 5 másodpercig, majd 10 másodperc lazítás következzen! Legalább ötször ismételjük meg a gyakorlatot, majd folytassuk úgy, hogy az összehúzó erőnek csak a felét használjuk. Gyorsan egymás után ismételjük ezt minél többször. Akár napi 2-4 alkalommal is végezhetjük, amikor módunk van rá.
  • Gyermek póz: A jógában Balasana néven ismert ez a gyakorlat. Nagy előnye, hogy képes enyhíteni a székrekedést, és ellazítja a csípőt. Négykézlábból dőljünk hátra és üljünk le a sarkunkra. A karokat nyújtsuk előre vagy tegyük lazán a testünk mellé. 5 percig pihenjünk ebben a pózban, nem kell csinálnunk közben semmit, figyeljünk a légzésünkre.
  • Szélcsillapító póz: Szintén lazítja a végbéltáji izmokat, javítja az emésztést. Itt a hátunkra kell feküdni, térdünket behajlítva fel kell húzni a mellkasunkra. Két kézzel öleljük át a térdünket, és húzzuk magunk felé, lefelé. Legalább 1 percig tartsuk ezt a pozíciót.

A légzésre is figyeljünk, kerüljük az idegeskedést!

Az aranyerességet sok esetben a stressz is okozhatja, hiszen ennek egyik következménye az emésztési zavarok megjelenése.

Ez ellen hatásos lehet a mély hasi légzés, melynek során a hasunkba lélegzünk, figyeljük, ahogyan emelkedik és süllyed. A tornázást ily módon még az irodában ülve is megejthetjük, javítva ezáltal testi-lelki állapotunkat, figyelmünket a jelenre irányítva.