Barion Pixel Mesterséges intelligenciával a mellrák ellen? – Coloré

Mesterséges intelligenciával a mellrák ellen?

2023. 11. 27.

Brit kutatók azt vizsgálták, hogy mennyire eredményesen szűri ki a mesterséges intelligencia a mellrákot a mammográfiai vizsgálatok során.

Mesterséges intelligencia segíthet a mellrák elleni küzdelemben

A Radiology, a Radiological Society of North America (RSNA) folyóiratában megjelent új kutatás az AI-algoritmus teljesítményét hasonlította össze emberek által elemzett eredményekkel a mellrák-szűréseken. Az emlőszűrés nem minden esetben ismeri fel a mellrákot. A hamis pozitív értelmezések felesleges képalkotó vizsgálatokat és biopsziákat eredményezhetnek nőknél, akiknek valójában nincs is rákja.

Éppen ezért javasolt két olvasónak értékelni minden emlőszűrési mammográfiát. A kutatók szerint a két olvasóval történő kiértékelés 6–15%-kal növeli a mellrák felismerési arányt. Azonban ez a stratégia munkaigényes és nehéz elérni, mivel az orvosok már így is túlterheltek.

Nagyon nagy nyomás van arra, hogy gyorsan bevezessük az AI-t ezeknek a problémáknak a megoldása érdekében, de komoly igényeknek kell megfelelnünk, hogy megvédjük a nők egészségét

– mondta Yan Chen, a Nottingham Egyetem digitális szűrés professzora.

mellrák
Kép forrása: Shutterstock / Puzzlepix

Chen professzor és kutatócsoportja az Egyesült Királyság Nemzeti Egészségügyi Szolgálata Mellrákszűrési Programjának (NHSBSP) minőségellenőrzési értékelési tesztjeiből származó adatokat használták az AI és emberi olvasók teljesítményének összehasonlítására. Egy teszt 60 felvételt jelentő vizsgálatot tartalmaz a NHSBSP-től, ami rendellenes, jóindulatú és normális találatokat mutat.

Hasonlóan teljesít az AI

Az eredmények alapján az AI teszt pontszámait összehasonlították 552 emberi olvasó pontszámával, közöttük 315 (57%) szakvizsgával rendelkező radiológussal és 237 nem radiológus olvasóval, ideértve 206 radiográfust és 31 emlő klinikust.

Az emlőket külön kezelve 161/240 (67%) normális, 70/240 (29%) rosszindulatú daganat, és 9/240 (4%) jóindulatú daganat szerepelt a vizsgálatban. A rosszindulatú elváltozások átlagos mérete 15,5 mm volt.

Az 120 vizsgálatban a mellrák észlelésében az AI és az emberi olvasók teljesítményében nem volt különbség. Az emberi olvasók átlagosan 90%-os érzékenységet és 76%-os specificitást mutattak. Az AI érzékenysége (91%) és specificitása (77%) megegyezett az emberi olvasókkal.

A tanulmány eredményei azt mutatják, hogy az AI mellrákszűrésben ugyanolyan jól teljesíthet, mint az emberi értelmezés

– mondta Chen professzor.

mellrák, ai
Kép forrása: Guillaume / Getty Images

Chen professzor szerint további kutatásokra van szükség, mielőtt az AI-t klinikai gyakorlatban második értelmezőként használnák.

Szerintem még túl korai megmondani, hogy pontosan hogyan fogjuk végül használni az AI-t az emlőszűrésben. A folyamatban lévő nagy, kilátásba helyezett klinikai vizsgálatok többet fognak elárulni. De bármilyen módon is használjuk az AI-t, a folyamatos teljesítményfigyelés képessége alapvető fontosságú lesz a sikeréhez.

Forrás: Science Daily

Borítókép forrása: izusek / Getty Images