Egy szép mosoly és a fehér fogak manapság az ápolt megjelenés alapvető elemei. A fehér fogsor nem csupán esztétikai szempontból fontos, hanem jelentős hatással van az egészségünkre és az életminőségünkre is. Ha odafigyelünk a dentálhigiéniára, akkor az életminőségünk is jobb lesz, hiszen az ápolt, fehér fogak nem csak vonzó megjelenést biztosítanak, hanem hozzájárulnak az önbizalom növeléséhez és az általános jó közérzethez is.
A fogak állapotát nagyban befolyásolhatja az elfogyasztott étel. A dohányzás és a kávé fogyasztás bizony nyomot hagyhat a fogainkon. Manapság azonban számos otthoni és rendelői fogfehérítési eljárás létezik, amivel hófehérré varázsolhatóak az elszíneződött fogaink. Összegyűjtöttük, milyen lehetőségek közül választhat az, aki szeretne magának „hollywood-i mosolyt”.
Professzionális rendelői fogfehérítés
– professzionális fogfehérítés előnye, hogy rövid ideig tart, 1-2 óra alatt megvan
– nincs szükség lenyomatvételre
– nem kell otthon napokig bajlódni vele
– akár évekig tartó hatást biztosít
– látványos eredmény várható
– hátránya, hogy a fogak érzékenyek lehetnek a gyorsabb eljárás miatt
– drágább eljárás, mint a sínes fogfehérítés
A rendelői fogfehérítés menete:
Minden esetben professzionális fogtisztítás történik (fogkő eltávolítás), emellett ellátják a szuvas fogakat és helyreállítják a rossz töméseket fogfehérítés előtt. Szájterpesz felhelyezését követően az ínyt fényre keményedő anyaggal izolálják. A fogfehérítés három 15 perces szakaszból áll. Ennek során a fog felszínére fehérítő zselét visznek fel, és UV kibocsátó lámpával világítják meg. A fény hatására a felvitt hidrogén-peroxid tartalmú anyag (zselé) eltávolítja a fog felszínén és a mélyebb rétegeiben található elszíneződéseket. A 15perces ciklus végén új fogfehérítő zselét helyeznek fel, és ellenőrzik az íny izolálására használt anyagot. A világítás során a páciens és a dentálhigiéniukus is védőszemüveget visel. Fogfehérítés után 1-2 napig normális a fogérzékenység, ezért ajánlott fogérzékenységre kifejlesztett fogkémet használni.
Belső fogfehérítés
Ezt az eljárást az elszíneződött, gyökérkezelt fogak fehérítésére fejlesztették ki. A módszer lényege, hogy a gyökérkezelt/gyökértömött fogba egy üreget készít a fogorvos és ebbe helyezik be a fehérítő anyagot, mely az üregbe lezárva néhány óra alatt fehéríti ki az elszíneződött fogat. Sokszor előfordul, hogy több ilyen fehérítési alkalom szükséges a kívánt hatás eléréséhez.
Sínes otthoni fehérítés
- pontosan szabályozható, hogy milyen fehér legyen a fog
- kevésbé lesz érzékeny a fog
- a sínt akár fluoridálásra is lehet alkalmazni
- hátránya, hogy hosszabb ideig tart (10-14 nap)
- éjszaka kell viselni a sínt
- enni és inni tilos, amikor a sín a szájban van
- lenyomatot kell venni a fogakról fehérítés előtt
Sínes fogfehérítés menete:
Először lenyomatot vesznek a fogakról, ez alapján készítik el a műanyag rugalmas sínt, amit éjszaka kell viselni. Ebbe kell beletenni a fehérítő anyagot és a sínt ráhelyezni a fogakra, így alvás közben dolgozik a fehérítő anyag. Fontos hogy fogfehérítés után kb. 1 hétig érdemes tartózkodni az erősen színező élelmiszerektől pl. vörösbor, feketekávé, tea, cékla, szeder stb. A dohányzást is érdemes mellőzni.
Ajánlott tudnivalók fogfehérítés előtt
A fogfehérítést kizáró tényezők: szuvas, gyulladt, beteg fogak, ínygyulladás, nem pontosan záródó tömések, terhesség és szopatás, fogak fejlődési rendellenességei, zománchibák. Minden esetben csak olyan otthoni fogfehérítőt javasolnak a szakemberek, mely fogorvos által kontrollált, betanított. A drogériákban kaphatókat nem javasolják, mert a felhasználó nem biztos, hogy precízen tudja alkalmazni és nagy kárt tehet a fogaiban és a fogínyben.