A változókor sok kellemetlen tünettel jár, ezért utánajártunk, melyik a legjobb gyógynövény menopauzára.
A klimax egy természetes folyamat, amelynek során a termékenységért felelős női nemi hormonok termelődése csökken, és ezzel együtt a menstruációs ciklus is elmarad. A folyamat általában 50 éves kor környékén kezdődik, de egyeseknél korábban, 40-45 éves kor körül lejátszódik. Kezdetének időpontját többek között a táplálkozás és a dohányzás befolyásolhatja, szerencsére létezik pár gyógynövény menopauzára, pontosabban tüneteinek enyhítésére.
Mit történik a változókor alatt?
A menopauza kezdetén a hormonális egyensúly megváltozik, az ösztrogénszint csökken, a női ciklust szabályozó FSH és LH hormonok szintje viszont emelkedik. Ez a hormonális változás csökkenti a progeszteron szintjét, valamint előidézi a menstruáció kimaradását. A leggyakoribb panaszok közé tartoznak a hőhullámok, a hidegrázás, éjszakai izzadás, a menstruáció rendszertelenné válása, a súlygyarapodás, a hüvelyszárazság, a hangulatingadozások, csökkenő nemi vágy, álmatlanság, csontritkulás, fejfájás, szorongás és depresszióra való hajlam.
Egyre népszerűbbek a természetes gyógymódok
A hormonpótló gyógyszerek helyett ma már egyre többen keresnek természetes alternatívát, amiben nincs is hiány. Bár a tudományos vizsgálatok nem mutatták ki egyértelműen ezek valóban pozitív hatásait, nők százezreinek mindennapos tapasztalata, hogy ezek a természetes gyógymódok elviselhetőbbé teszik a mindennapokat. Noha a hormonterápia az egyik leghatékonyabb kezelés a hőhullámok, az éjszaki izzadás és más panaszok kezelésére, ugyanakkor kimutatták, hogy egyúttal növelheti a mellrák, a szívkoszorúér-betegség és a tüdőembólia kockázatát.
További tanulmányok bebizonyították, hogy a női szervezet jól reagál a gyógynövényes kezelésekre, emiatt számos gyógynövényt vizsgáltak is ilyen célzattal, melyek azt mutatták, hogy a fitoösztrogéneket tartalmazó növények valóban hatékonyak, és amelyekből mostanáig több mint háromszázat azonosítottak. A növényi ösztrogének, vagyis a fitoösztrogének (flavonok, lignánok, kumesztán) szerkezetükben és működésükben hasonlóak az ösztrogénhez.
Számos tanulmány továbbá kimutatta, hogy az ázsiai nők étrendjében rendszeresen jelen lévő fitoösztrogének csökkentették a menopauza tüneteit más nőkhöz képest. Mivel a gyógynövények sem mindenkire egyformán hatnak, előfordulhat, hogy az első kipróbált gyógynövény vagy gyógynövénykeverék nem hozza meg a kívánt hatást. Gyógyszerszedés vagy krónikus betegségek esetén pedig mindenképpen érdemes szakember tanácsát kérni a gyógynövény menopauzára történő alkalmazása előtt is.
8 gyógynövény menopauzára
Vöröshere (Trifolium pratense)
A parkok gyepében is gyakran felbukkanó vörösherét fehérje gazdag takarmánynövényként is termesztik. Bár több jótékony hatással is rendelkezik, mégsem tartozik a legismertebb gyógynövények közé. Ösztrogénszerű anyagokban, izoflavonoidokban gazdag, így enyhítheti a menopauza során fellépő tüneteket, melyek az ösztrogéntermelés csökkenésével összefüggésben alakulnak ki. Emellett hőhullámok és éjszakai izzadás ellen, valamint a csontritkulás megelőzésére vagy lassítására is alkalmazzák. Emlőrák vagy más hormonfüggő rákos megbetegedés esetén csak óvatosan szabad használni, illetve alkalmazása során fejfájás és hányinger is előfordulhat. Több tanulmány is alátámasztotta, hogy a vöröshere hatékonyabban csillapítja a hőhullámokat, mint a placebo.
Ligetszépe (Oenothera biennis) magjából sajtolt olaj
A ligetszépeolajat a pikkelysömörös és ekcémás bőr jótékony ápolójaként sokan ismerik, hiszen hatékonyan enyhíti a bőrviszketést és bőrgyulladást, de használják még hőhullámok és csontritkulás ellen is. Egyes tanulmányok szerint nem hatásosabb a placebónál, míg más kutatások ennek épp az ellenkezőjét állapították meg. Egy harmadik kísérlet szerint pedig a kalcium önmagában sem bizonyult kevésbé hatásosnak a csontvesztés tekintetében, mint a kalcium ligetszépemagolajjal és omega-3 zsírsavval kombinálva.
Maca (Lepidium meyenii)
A maca a káposztafélék családjába tartozó perui zöldségnövény. Az indián népi gyógyászatban évszázadok óta használják vérszegénység, a fizikai erőnlét javítására, meddőség, hormonális egyensúlyhiány kezelésére. Bizonyos menopauzás tünetek, mint a hüvelyszárazság, a rossz kedélyállapot és a szexuális vágy csökkenése esetén szintén hatásosnak tartják. Néhány tanulmány hatékonyabbnak mutatja a szorongás és depresszió enyhítésére és a szexuális vágy fokozására (10), mint a placebót.
Szója (Glycine max)
A szójabab izoflavonjai szerkezetileg hasonlóak az ösztrogén hormonhoz, és gyenge ösztrogénszerű hatást fejtenek ki a szervezetben. Egy vizsgálat megállapította, hogy a szója izoflavonok kedvezően befolyásolják a csontok egészségét, valamint a hőhullámok gyakoriságát és időtartamát. A szójaételek biztonságosnak és hasznosnak mondhatóak mindazok számára, akik nem küzdenek szójaallergiával. A kevéssé feldolgozott szójaételek, mint a tempeh, a tofu és a szójabab rendelkeznek a legmagasabb izoflavontartalommal, illetve a legkedvezőbb tápanyagprofillal. (12)
Hosszútávon nagyobb mennyiségű szója fogyasztása hasmenést és gyomorfájdalmat okozhat.
Len (Linum usitatissimum) magja
Az egészséges táplálkozás előterébe kerülésével a lenmag is több figyelmet kap, pedig annak magját és rostjait már az ősemberek is felhasználták. Napjainkban táplálék-, gyógy- és ipari növényként egyaránt népszerű. A magok a fitoösztrogének közül lignánban gazdagok főként hőhullámok és csontritkulás ellen használják őket. Egy kisebb tanulmányban részt vevő nők jelentős javulást tapasztaltak a menopauza különböző tüneteiben és az életminőségben lenmag fogyasztásának hatására.
Ginzeng (Panax ginseng)
Immunerősítőként és általános erőnlétnövelőként sokan ismerik, használják és kedvelik a ginzenget. Számos faja közül a koreai vörös ginzeng (Panax ginseng) hatásos gyógynövény menopauzára, legalábbis a kutatások szerint. Egy 2016-os tanulmány szerzői például arról írnak, hogy a korai ginzeng erősítheti a szexuális vágyat, javíthatja az általános közérzetet és a hangulatot a változókorban. A ginzeng mellékhatásai között kiütések, hasmenés, alvási problémák, fejfájás és szédülés is előfordulhat, rövidebb ideig történő alkalmazása a legtöbb felnőtt számára biztonságosnak tűnik. Ugyanakkor vérnyomáscsökkentőkkel, koleszterinszint-csökkentőkkel és vérhígító gyógyszerekkel nem tanácsos együtt fogyasztani.
Macskagyökér (Valeriana officinalis)
A macskagyökér főként nyugtató és altató hatásáról ismert. A menopauza időszakában is elsősorban álmatlanság esetén vehetjük hasznát, de hőhullámok ellen is hatásosnak bizonyulhat. A macskagyökér alkalmazása is biztonságosnak mondható, ám álmosságot, szédülést, fejfájást és émelygést is okozhat. Nyugtatók, altatók szedése esetén, valamint melatoninnal, orbáncfűvel nem ajánlott macskagyökértea vagy macskagyökér készítmények fogyasztása.
Barátcserje (Vitex agnus-castus)
A kertekben, parkokban gyakran ültetett barátcserje nemcsak mutatós, de régóta gyógynövényként tartjuk számon. Egy vizsgálat a barátcserjével összefüggésben szorongás és hőhullámok esetén jelentős csökkenést mutatott, ám a depresszió és a szexuális panaszok esetén nem mutatkozott jelentős eltérés. Alkalmazása során émelygés, kiütések, fejfájás és emésztési problémák előfordulhatnak. Parkinson-kór kezelésére használt gyógyszerekkel nem ajánlott együtt alkalmazni.
Borítókép forrása: Pixabay