Annak, aki egészségtudatosan él, minden bizonnyal a gyógynövények is jelen vannak az otthoni patikájában, illetve a szépségápolási cikkei között. Ilyen például a kamilla vagy a körömvirág is, de a bodorrózsát vagy szuhart is egyre többen használják.
Ha a Vitalitás Webáruház gyógynövényalapú étrend-kiegészítői között kutakodunk, ezt a gyógynövényt is megtaláljuk fontos komponensként. Róla írunk mai cikkünkben.
Bodorrózsa a mitológiában
Az ősidőkben az ógörög és közel-keleti népek gyógyításaikhoz gyakran használták a bodorrózsát, elsősorban teaként. De bizonyos fajok füstölőként is népszerűek voltak. A kínaiak például a mai napig előszeretettel alkalmazzák aromaterápiás szerként. De térjünk vissza a kezdetekhez!
A mitológia szerint a világ teremtését követően minden görög isten választott egy-egy növényt, és megáldotta azt. A görög bodorrózsák mellett Zeusz döntött, ám számtalan főisteni dolga miatt elfelejtette, hogy megáldotta már egyszer a cserjét, így ismételten megtette. Ennek köszönhetően még több képességgel ruházta fel a szuhart. Ezért is nevezik a gyógynövények főistenének.
Miért fontos az eredet?
A szuhar vagy népiesen bodorrózsának nevezett cserje mediterrán vidékekről származik, és a mályvafélék családjába tartozik. A jótékony hatásainak kialakulásához napfényre van szüksége, ezért fontos a származási hely. Ha például azt látjuk, hogy ez az Európai Unió, akkor még nem garantált, hogy az mediterrán területet jelent. Vagyis egyáltalán nem mindegy, hogy melyik országból származik a növény Európán belül, mert más és más a napsütéses órák száma, ez pedig befolyásolja a hatóanyag-tartalmát.
Milyen hatóanyagai vannak?
Mintegy tízféle szuharfajtát vetettek alá alapos kémiai vizsgálatoknak, és több mint 700 jótékony hatóanyagot találtak bennük. Közöttük több száz terpént, száznál is több falvonidot, de fenoloidot, tannint, poliszacharidot, zsírsavat és karbonilszármazékokat, valamint növényi hormonokat és vitaminokat is felfedeztek.
Miben segít a szuhar?
Két tucat fajtáját tartanak számon, melyek többségének jótékony egészségügyi hatása is van, de lehet közöttük némi különbség. Tápcsatornai rendellenességek, gyomor- és patkóbélfekély, hasi panaszok, bakteriális, gombás és vírusok okozta fertőzések, kardiovaszkuláris és ízületi problémák, felső légúti megbetegedések esetén is jótékony a bodorrózsa. Emellett egyes rákos megbetegedések terápiájában is alkalmazzák, de görcsoldóként, idegrendszeri erősítőként is gyakran használják.
Évszázadokra, sőt, évezredekre nyúlik vissza a bodorrózsa felhasználása, ez alapján biztonságosnak mondható a fogyasztása. Várandósság és a szoptatás esetén azonban nincsenek tapasztalatok a hatásáról, ezért ilyen állapotokban inkább ne alkalmazzuk! Ritkán allergizálhat, ezért érdemes allergológus tanácsát kérni a rendszeres használat előtt.