Szilágyi Szilvia: Az érzelmi terhek mindannyiunk életében jelen vannak, természetesen körülményektől és egyéntől függően különbözőek is lehetnek, de vannak közösek is:
- mindannyian megéljük a stresszt, amikor szembesülünk az életünk kihívásaival, nehézségeivel, és bizonytalanságot megélve akár szorongás is megjelenhet bennünk.
- a szomorúság és a gyász érzelmi megélése minden ember számára kihívást jelent.
- álmaink és vágyaink sokszor összeütköznek saját értékrendünkkel, és belső konfliktusokat élünk meg.
- a harag és a frusztráció érzése is ismerős mindannyiunk számára, amelyet akár saját magunkkal vagy másokkal való problémák okán érzünk.
- életünk során, ha csak egy- egy pillanatra is, de mindannyian megéljük a magányosság és az elszigeteltség érzését is.
- bármennyire nem akarunk a jövővel foglalkozni, mégis vannak bennünk kétségek, az ismeretlentől való félelem.
Bár természetes velejárói életünknek, a velük való megküzdés legtöbbször nagy kihívás számunkra. Az érzelmi stressz, feszültség, fizikai tünetek képében is megmutatkozik, akár fejfájás, merev izmok, emésztési problémák, kimerültség, szívritmus zavarok, álmatlanság, hirtelen fogyás vagy hízás, étkezési zavarok formájában is. Nem tudjuk elkerülni őket, de nagyon sokat tehetünk azért, hogy könnyebben elviselhetőek legyenek számunkra. Nagyon hasznosak a relaxációs gyakorlatok, a meditáció, a sportolás, és fontos pillére az öngondoskodás is. Komolyabb fizikai tünetek esetén mindenképpen fontos pszichológushoz vagy pszichiáterhez fordulni, nem kell egyedül megküzdeni velük.
Coloré: Melyek azok a szokások és gondolatok, amelyek potenciális kiváltó tényezői lehetnek egyes betegségeknek?
Szilágyi Szilvia: A betegségek kialakulásában nagyon sok minden közrejátszhat, többek között ez egészségtelen étkezési szokások, a stressz, függőségek, mozgásszegény életmód, rendszertelen alvási szokások, genetikai és családi hajlam. Sokéves tapasztalataim azt mutatják, hogy mindezen tényezők mellett nagyon fontos szerepet játszanak a hiedelmek, melyeket magunkkal, a világgal, az élettel kapcsolatban tárolunk magunkban. Hiedelmeink befolyásolják gondolkodásmódunkat, döntéseinket, világlátásunkat, megszabják a nézőpontot és szemszöget, ahonnét a történéseket szemléljük. Ezek a hiedelmek nagyban függenek neveltetésünktől, tapasztalatainktól, a velünk élő és hozzánk legközelebb állószemélyektől. Ha valaki negatív hiedelemmel rendelkezik, általában boldogtalanabbnak is érzi magát. Gondoljunk csak bele: ha azzal a hiedelemmel élünk, hogy a gazdagság csak tisztességtelen úton érhető el, csak két választást hagyunk magunknak: vagy gazdagok és tisztességtelenek vagy szegények és tisztességesek leszünk hiedelmünk alapján. A coaching folyamat során nagy hangsúlyt fektetek arra, hogy a hozzám fordulók minél előbb felismerjék saját hiedelmeiket, megkérdőjelezzék azokat, ha szükséges, és a közös munka alatt sikeresen átírják az őket korlátozókat. Tapasztalataim is azt igazolják, hogy hiedelmeink nagyobb szerepben befolyásolják életünket, mint a gondolataink, mivel utóbbiak rövid távú elképzelések, a hiedelmek pedig meggyőződések a világ működéséről, és a benne elfoglalt helyünkről.
Coloré: Milyen módon tud segíteni a coach az érzelmi blokkok feloldásában és az egészséges életmód kialakításában?
Szilágyi Szilvia: Az érzelmi blokkok negatív töltetű gondolatok vagy érzelmek, amelyek útjában állhatnak az egyén boldogulásának. A szorongás, a félelem, harag, a szégyen, a bánat csak néhány közülük, és legtöbbször rejtve maradnak önmagunk előtt is. A coach segítségével a kliens felismerheti ezeket az érzelmi blokkjait, megláthatja, hogy mi okozza ezeket, és megtanulhatja kezelni. Ehhez a folyamathoz csak a mély önismereten keresztül vezet az út, melyen haladva felfedezheti rejtett erőforrásait, képességeit és készségeit is, melyek segítségére lehetnek. Amikor valaki számára például nyilvánvalóvá válik, hogy harag van benne a sikeres emberekkel szemben, felismerheti az akadályt, amit saját sikerességének útjába állított. Érzelmeink mögött megélések és megtapasztalások vannak, és mögéjük látva válaszokat kaphatunk a felmerülő kérdéseinkre.
Coloré: Hogyan segíthet a pozitív gondolkodás a testi- lelki- szellemi egészség megteremtésében?