Ritkán beszédtéma, hogy milyen hatással van a magnézium a fogyásra, pedig az ásványi anyag rendkívül fontos az anyagcsere egészséges működéséhez. Kutatások szerint a magnézium hasznos lehet a túlsúlyos vagy elhízott emberek vércukor- és inzulinszintjének szabályozásában is.
A magnézium egyebek mellett hozzájárul a normál izom- és szívműködéséhez azáltal, hogy szerepet játszik a kalcium és kálium szállításában. A szívnek, az izmoknak és a veséknek egyaránt megfelelő mennyiségű magnézium szükséges a megfelelő működéshez, de ez az ásványi anyag a fogak és a csontok felépítéséhez is elengedhetetlen. Ami a fogyókúrát illeti, természetesen nem arról van szó, hogy a mérleg automatikusan elmozdul, amint elkezdjük szedni, a magnézium hatása a fogyásra azonban vitathatatlan. Az alábbiakban elmondjuk, hogyan adjuk hozzá az étrendünkhöz, hogy segítsen lefaragni a plusz kilókat.
Miben van magnézium?
Pontos adatok sajnos nincsenek arra vonatkozóan, hogy a magyar lakosság mekkora részét érintheti a magnéziumhiány, az amerikaiaknál ez több, mint ötven százalék, így valószínűleg hazánkban sem jobb a helyzet. Pedig a magnézium számos élelmiszerben megtalálható, például a leveles zöldségekben, a quinoában, a teljes értékű gabonákban, a dió- és babfélékben, a halakban, a joghurtban és a tofuban is. Egyes betegségek magnéziumhiányhoz vezethetnek, beleértve a gyomor-bélrendszeri betegségeket, például az irritábilis bélszindrómát (IBS), a Crohn-betegséget és a cölikáliát. Az olyan állapotok, mint a cukorbetegség és a vesebetegség pedig megváltoztathatják a magnézium felszívódását, elraktározódását is. Átmeneti magnéziumhiány alakulhat ki a hányást és hasmenést okozó gyomorvírusok miatt, ugyanígy a rendszeres és túl sok alkohol- vagy koffeinfogyasztás is befolyásolhatja a magnéziumszintet.
A magnézium hatása a fogyásra
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a tartós fogyás kulcsa az egészséges életmód (a tudatos táplálkozás és a rendszeres testmozgás), amit – mint azt a neve is sugallja – életvitelszerűen kell(ene) folytatni. Szélsőséges diétáktól és/vagy étrend-kiegészítőktől várni a fogyást egyrészt önbecsapás, másrészt akár veszélyes is lehet. Tény és való viszont, hogy számos természetes vitamin és ásványi anyag támogathatja a súlyleadást, már amennyiben tudjuk, hogy nemünk és életkorunk szerint mennyit vehetünk magunkhoz. A magnézium öt különféle módon támogathatja a fogyást, íme:
Megakadályozza a víz felhalmozódását
Menstruáció előtt a legtöbb nő csillapíthatatlan vágyat érez egy kis édesség, jellemzően csokoládé iránt. Ilyenkor érdemes pár kocka, legalább hetven százalékos kakaótartalmú étcsokit nassolni, mivel az kitűnő magnéziumforrás. Plusz az ásványi anyag vízhajtó hatású, így megakadályozhatja a haspuffadást és a végtagok duzzanatát a PMS ideje alatt.
Beindítja az anyagcserét
A magnéziumnak fontos szerepe van az anyagcsere-folyamatokban, mivel egyrészt energetizálja a szervezetet, másrészt részt vesz a fehérjék építésében. Egy átfogó kutatás szerint a magnézium háromszáznál is több enzimrendszerben megtalálható, becslések alapján 3571 fehérje kötődik hozzá. Így tehát az ásványi anyag felpörgeti az anyagcserét, hiánya azonban különböző anyagcsere-betegségek kialakulásához is vezethet.
Befolyásolja az izmok felépítését és működését
A gyakori izomgörcsök kiváltó oka gyakran a magnéziumhiány, mivel ez az ásványi anyag fontos szerepet játszik az izmok összehúzódásában, valamint elernyedésében. A sportorvosok emiatt rendszeresen felhívják a figyelmét azoknak, akik intenzíven sportolnak, vagy heti negyven órában nehéz fizikai munkát végeznek, hogy gondoskodjanak megfelelően a napi magnéziumszükségletükről, ami az ő esetükben akár 500 milligramm is lehet. Mivel a magnézium segíti az izomműködést, bevitelével a teljesítményünk is javulhat: az edzések hosszát, dinamikáját is pozitívan befolyásolja anélkül, hogy elfáradnánk közben, így több kalóriát égethetünk el.
Hozzájárul a pihentető alváshoz
Lefekvés előtt érdemes elkeverni egy teáskanálnyi magnéziumport egy nagy pohár vízben, majd meginni – az ásványi anyag ugyanis hozzájárul a pihentető alváshoz. Támogatja az idegrendszer működését, nyugtató hatással bír. Jogos a kérdés, hogy mi köze mindennek a fogyókúrához? Nos az alvászavar és a kialvatlanság a zsírpárnák lerakódásának egyik fő oka, ahogy a felgyülemlett stressz is bizonyítottan növeli a zsigerizsír-szintjét. (Nem véletlenül hívják a magnéziumot természetes kedélyjavítónak is.)
Stabilizálja a vércukorszintet
Egy 2013-as kutatás szerint a magnézium csökkentheti az éhgyomor glükóz- és inzulinszintet, megakadályozva ezzel a vércukorszint kilengéseit. A stabil vércukorszinttel elkerülhető a hirtelen jelentkező farkaséhség, amit az esetek többségében túlevés követ, és az így elfogyasztott pluszkalóriákat, azaz a hasznosítatlan glükózt zsír formájában raktározza el a szervezet. A tartósan magas vércukorszint pedig még pluszban elősegíti a raktározási folyamatokat. Ezzel szemben a magnézium fogyasztásával bizonyítottan csökkenthető a testtömegindex.
A magnézium lehetséges mellékhatásai
Mivel az étrend-kiegészítők nagyobb és koncentráltabb dózisban tartalmaznak magnéziumot, mint amennyit élelmiszerek útján bevihetünk, túladagolása ezért mellékhatásokkal járhat. A leggyakoribb a gyomorrontás, a hasmenés, a hányinger és a hasi görcs. Extrém túladagolás esetén a tünetek még súlyosabbak lehetnek, ilyenkor mindenképp orvoshoz kell fordulni. Ide tartozik az izomgyengeség, az alacsony vérnyomás, állandó szomjúság, nehézlégzés, étvágyvesztés, szívritmuszavar, levertség. Harminc év feletti nőknél a napi beviteli érték magnéziumból 300 milligramm, férfiak esetében pedig 320 milligramm.
Borítókép forrása: Shutterstock/Puzzlepix