Ha edzésről van szó, általában futásban, fitneszben, biciklizésben vagy mondjuk konditermi gyakorlatokban gondolkozunk. Pedig van egy, ami a leghatásosabbak közé tartozik, és minden izmunkat átmozgatja. Úszásra fel!
A hazánkban épp most zajló úszó-EB-n és az olimpiákon túl is érdemes többet foglalkoznunk az úszással, mert bizony az egyik leghatékonyabb, teljes testet érintő mozgásformák közé tartozik. Igaz, hogy sokkal több előkészületet igényel, mint egy kör a Margit-szigeten vagy fél óra a szobabiciklizés, azonban sok területen hatásosabb.
Miért pont az úszás?
„Bármilyen típusú kardióedzést végezhetünk egy medencében anélkül, hogy megterhelnénk az ízületeinket” – nyilatkozta egy szakértő a Healthline.com-nak. A megfelelően elsajátított úszástechnikánál sokkal kisebb a sérülés esélye, mint más sportoknál – hacsak nem számoljuk bele, amikor beütjük a lábujjunkat a medencelépcsőbe. De komolyra fordítva a szót, nem véletlenül választja sok sportoló az úszást, amikor egy futás vagy biciklizés miatti sérülésből lábadozik. Amellett, hogy biztonságos, hatásos is, ezért könnyen visszanyerhetik az erőnlétüket általa – gondoljunk csak arra, hogy mennyire elfáradunk már akkor is, ha egész nap strandolunk. Ez a vízi sport edzi
- a lábunkat
- a felsőtestünket
- a törzsizomzatot
- a derékizmokat
- a tricepszet
- a szívünket
- és a tüdőkapacitást is növeli, ami nagyon jót tesz például az asztmásoknak
Amellett, hogy sokkal szórakoztatóbb sportnak bizonyulhat, mint szárazföldi társai, kortól függetlenül végezhető, hiszen ahogy mondtuk, csak nagyon elhanyagolható mértékben van hatással az ízületekre. Ezért van az, hogy rengeteg idősebb korosztályba tartozó férfi és nő műveli ezt a sportot egészsége megőrzése érdekében. Na és persze nem utolsósorban azért is jó tudni szabályosan úszni, mert egy-egy tengerparti vagy balatoni vakáció alkalmával megeshet, hogy vészhelyzetben szükség lehet ránk. Egyfajta relaxációnak is jó, ha egyedül rójuk a hosszokat az uszodában, kikapcsolódhatunk kicsit a mindennapi mókuskerékből. Fogyni is szuperül lehet vele, de arra azért figyeljünk, hogy a vállaink is izmosabbá válnak általa, amit nem minden nő szeretne elérni.
Tippek kezdőknek
- Szerezz be egy jó minőségű úszódresszt vagy nadrágot, úszósapkát és szemüveget – utóbbi különösen fontos, ha érzékeny a szemed a klórra
- Pluszban vigyél magaddal törölközőt, papucsot, ennivalót és innivalót az edzés utánra
- Csak akkor menj mély vízbe, ha tényleg tudsz biztonságosan úszni!
- Melegíts be a medencébe ereszkedés előtt – fontos, hogy ne azonnal ugorj a hideg vízbe
- Pótold a folyadékot rendszeresen
- Elsőre ne hajtsd túl magad, itt is fő a fokozatosság
- Csakis biztonságos területen ússz, tehát ne menj bányatavakba, tiltott helyekre, folyókba még akkor sem, ha kívülről nem tűnik veszélyesnek. Nem véletlenül vannak úszásra kijelölt helyek – de kezdőként tényleg maradj az uszodáknál.