Amikor a kókuszolaj egészségügyi előnyeire gondolsz, az utolsó dolog, ami eszedbe jut, hogy az ehető növényi zsiradékot a bőrödre kenheted. De a bőrgyógyászok, a természetes szépségápolás hívei és egyre több tudományos tanulmány kezdi felszínre hozni a növényben rejlő lehetőségeket.
A kókuszolajat évszázadok óta használják a kultúrák világszerte természetes bőrápoló megoldásként. Hidratáló, gyulladáscsökkentő tulajdonságairól ismert, és képes megvédeni a bőrt az olyan káros anyagoktól, mint a por és szennyeződés. Az elmúlt években a modern testápolók és kozmetikumok népszerű összetevőjévé vált. Hosszú története ellenére sokan még mindig nem értik, hogy pontosan milyen jótékony hatással van a kókuszolaj a bőrre.
Mi az a kókuszolaj?
Hogy igazán megértsd, miért van jótékony hatással a bőrre, tudnod kell, mitől is olyan különleges, a laurinsavtól. Ez a zsírsav a kókuszolaj teljes összetételének körülbelül 48 százalékát teszi ki. Ez az egyik fő összetevő, amely ezt az anyagot olyan erőssé és táplálóvá teszi. Amint helyileg alkalmazzák a kókuszolajat a bőrre, a laurinsav hatékonyan mélyen behatol a pórusokba, ahol elpusztítja a baktériumokat és vírusokat, amelyek gyulladást vagy irritációt okozhatnak. Egyszerűen fogalmazva: a laurinsav fertőtlenítő, antibakteriális és gombaellenes tulajdonságait adja a kókuszdióolajnak, amelyek elengedhetetlenek a bőr hatékony ápolásához.
1. Antibakteriális
A kókuszolaj antimikrobiális tulajdonságai jótékony hatással van a bőrre. Mivel gazdag laurinsavban, kaprilsavban és más olyan vegyületekben, amelyek antibakteriális, gomba- és vírusölő tulajdonságokkal rendelkeznek, segíthet megvédeni a bőrt a baktériumok és a gombák által okozott fertőzésektől, és különféle bőrproblémák kezelésére is használható, mint az akne, az ekcéma, a pikkelysömör és a dermatitis. A kókuszolaj kiváló hidratáló, amely segíthet megnyugtatni a száraz, viszkető bőrt. Segít létrehozni egy védőréteget is, amely megköti a nedvességet anélkül, hogy elzárná a pórusokat. Antimikrobiális hatásai mellett antioxidáns tulajdonságai jótékony hatással vannak a gyulladás csökkentésére és a bőr táplálására.
2. Csökkenti a gyulladást
A gyulladáscsökkentő hatása a közepes láncú trigliceridek tartalmának köszönhető. Ezek segíthetnek a leégés okozta bőrpír csökkentésében, valamint a fertőzések kezelésében, mivel antivirális, gombaellenes és antibakteriális tulajdonságokkal is rendelkeznek.
3. Hidratálja a száraz bőrt
A kókuszolaj csodákra képes a száraz, viszkető bőrön. Az a képessége, hogy a nedvességet mélyebbre juttatja a sejtekbe, segít megőrizni a bőr hidratáltságát és rugalmasságát. Ráadásul a kókuszolaj E-vitamint (antioxidáns), valamint kaprinsavat, linolsavat és másokat is tartalmaz – amelyek mindegyike erős hidratáló erővel bír.
4. Lábgombásodás ellen
A lábgombásodás gyakori gombás fertőzés, amelyet az izzadt láb okoz. A kókuszolaj segíthet megnyugtatni a fertőzött és a hámló bőrt. A repedt sarkakon is segít.
5. Segítség az akne kezelésében
Mint már írtuk, erős gyulladásgátló és antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik. Ezek a tulajdonságok segítenek csökkenteni az aknéhoz kapcsolódó bőrpírt és duzzanatot, miközben elpusztítják a pattanásokat okozó baktériumokat. Ezenkívül hatékony hidratáló , amely segít megvédeni a bőrt a kiszáradástól, ami további pattanásokhoz vezethet.
6. Pikkelysömör enyhítése
Biztonságos természetes gyógymód, amelyet érdemes kipróbálni, ha pikkelysömörben szenvedsz, ez egy autoimmun betegség, amely bőrsejtek felhalmozódását okozza, és durva, vörös, pikkelyes foltokhoz vezet. Ha forró fürdőt veszel, tegyél hozzá pár evőkanál kókuszolajat, enyhítheti a viszkető, hámló bőr kellemetlen érzését.
7. Segítség a sebgyógyulásban
A természetes antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságai révén segíti a sebgyógyulást. Bebizonyosodott, hogy gátolja a baktériumok megjelenését a bőrön, és csökkenti a gyulladást, ami segít felgyorsítani a sebgyógyulást. Bőrpuhító tulajdonságai segítenek megnyugtatni a száraz, repedezett vagy irritált bőrrétegeket, megkönnyítve a régebbi hegek eltűnését. Ez elősegítheti a sebek gyorsabb gyógyulását. Antioxidáns vegyületeket is tartalmaz, amelyek segíthetnek megvédeni a bőrt a levegő és a napfény által okozott további károsodásoktól.
8. UV-sugarak ellen
A kókuszolaj hidratálóként működik a bőr számára, és tökéletes gátat képez a bőr és a külső szennyeződések, például a porszemcsék között, sőt, a napsugárzás ellen is véd! A közepes láncú trigliceridek, amelyekről korábban beszéltünk, kiválóan elnyelik az UV-sugarakat – extra védelmi réteget hoznak létre a szabad gyökök ellen, valamint a korai öregedés jeleitől, mint a ráncok és az öregségi foltok is véd. Az E-vitaminnak köszönhetően pedig az arcbőr általánosságban simább lesz.
Forrás: Femina.in, Prevention
Borítókép forrása: privetik / Getty Images