Egy év kihagyás után, idén ismét megrendezték a brit Royal Ascot lóversenyt. A küzdelem persze nem csak a pályán zajlik: a hölgyek között a lelátón csendes csata dúl a legtökéletesebb szett díjáért.
Az ötnapos rendezvény II. Erzsébet királynő kedvenc társasági eseménye. Ha valamennyire követjük az angol királyi család sorsát, tudjuk, hogy a részvétel ugyanúgy kötelező, mint követni az előírt dresscode-ot.
Utóbbi nem is olyan egyszerű: a meghívottaknak egy 36 oldalas útmutatón kell átrágniuk magukat annak érdekében, hogy megfelelő öltözékben jelenjenek meg az eseményen. A dresscode esetenként annyira bonyolult, hogy a szervezők képes ajánlókkal igyekeznek megkönnyíteni a meghívottak dolgát.
Emellett a javaslat évről évre változhat. 2019-ben például belefoglalták, hogy mindenki – a kitételekhez képest persze – komfortos öltözékben jelenjen meg. Érdekesség, hogy a történelem során először ugyanebben az évben viselhettek a nők férfi öltözéket (például nadrágot) és fordítva. Ezt a regulát a nemi identitás megfelelő kifejezése miatt hozták meg a szervezők, mára pedig aktuálisabbá vált a téma, mint valaha.
A dresscode leírásban az ún. Királyi Záradék a legszigorúbb. Ez előírja, hogy a férfi résztvevőknek fekete, szürke, vagy sötétkék öltözéket (összességében cilindert, fekete cipőt, öltönyt és nyakkendőt) kell viselniük. Nőknél sarkalatos pont, hogy a ruha vagy szoknya megfelelő hosszúságú legyen, azaz térdfeletti vagy annál hosszabb. A hölgyek esetében szintén kötelező kiegészítő a kalap, ami a Royal Ascottal kapcsolatosan a divatlapok egyik kedvenc témája.
Az idei rendezvény viszont egyvalamiben más volt, mint a korábbiak: az esemény nagyrészt a királynő jelenléte nélkül telt el. A lapok azóta is találgatják, mi volt a kihagyás oka (II. Erzsébet eddig ezen kívül csak egyetlen alkalommal hagyta ki a Derbyt), bár az uralkodó az utolsó versenynapon végül tiszteletét tette a lóversenyen.
A királynő egy menta színű összeállításban jelent meg az idei versenyen. Kis méretű, színben egyező kalapját több szálból álló pink rózsacsokor díszítette, ezzel megtörve a domináns árnyalatot.
Anna hercegnő, az uralkodó sorban második gyermeke, mind az öt nap megjelent eseményen. Az egykori lovastusa bajnok a második napon egy méregzöld összeállításban érkezett a programra. Szettjét krémszínű kiegészítőkkel tette nyáriassá.
Csepp alakot formázó kalapja tetején tüllből készült virág díszelgett.
A Derbyről persze nem hiányozhatott a trónörökös Károly herceg és felesége, Camilla sem, aki az első napon egy kék-rózsaszín hosszanti csíkos összeállításban érkezett az eseményre.
Camilla egyszínű, világoskék kalapja kiemelte szőke haját; az előírásoknak megfelelően igyekezett nem túl díszes fejfedőt választani szettjéhez, egyszínű kalapját mindössze egy masni dobta fel.
A fiatalabb generáció is képviseltette magát az eseményen: Anna hercegnő lánya, Zara Tindall a harmadik napon egy fekete alapon virágos összeállításban jelent meg.
A szőke hajú Tindall púderszínű kiegészítőket választott szettjéhez. Oldalt viselt, csúcsos kalapjának színvilága tökéletesen passzolt a sötét ruhához, sőt, fel is dobta azt.
Újra tiszteletét tette a Derbyn Khadijah Mellah is.
A mindössze húszéves zsoké volt az első olyan sportoló, aki hidzsábot viselt egy brit lóversenyen, 2019-ben. Szokását idén is megtartotta: piros szettjét egy piros-lila színű fejkendővel tette egységessé.
A részletes útmutató ellenére sem volt az extrémitásoktól mentes az idei esemény. Az értelmezhetetlen formájú kalapok árulkodnak leginkább arról, hogy tulajdonosuk nem igazán az adott közösségbe való.
Látható, hogy a Royal Ascot a kötelező elemek ellenére a divat szempontjából idén sem volt mentes a változatos megoldásoktól.