Elterjedt, népszerű tévhit, hogy a párkapcsolatokban az ellentétek vonzzák egymást. Egy nemrég befejeződött kutatás szerint a pénzügyek esetében ez mégiscsak igaz lehet, és akik közös kasszán vannak, azok profitálhatnak a különbözőségeikből. Persze csak, ha közösen egyezségre jutnak.
Az emberek általában olyan személlyel házasodnak össze, akivel azonos az értékrendjük és közel azonosak a vonásaik, vagyis az, hogy az ellentétek vonzzák egymást, valójában csak egy városi legenda. Kivéve, ha a pénzügyekről van szó! – állítja Jenny Olson, az Indiana Egyetem marketingadjunktusa, aki a párok anyagi döntéshozatalát tanulmányozza. Például a spórolós emberek olyan társat választanak maguknak, aki ráirányítja figyelmüket az élet élvezetére.
Ugyanakkor az évekig, évtizedekig együtt élő párok jó esetben összecsiszolódnak, és az élet számos területén elkezdenek hasonlítani egymásra, véleményük sokszor hasonló módon alakul, és ez alól a pénzügyek kezelése sem kivétel. Amennyiben ez nem történik meg, és egy pár nem találja meg a harmóniát, a kapcsolatuk törékennyé válik, házasságuk pedig valószínűleg válással végződik. Mindezt egy 1303 pár bevonásával készült, 2023 elején publikált felmérés is megerősítette.
A közös kassza, valamint a közös vagyon feletti közös befolyás a stabil kapcsolaton és érzelmi biztonságon túl anyagi előnyt is jelent, így a párban élők előnyösebb helyzetben vannak a szinglikkel szemben. A St. Louis-i Federal Reserve Bank kutatása szerint a 25–34 éves házaspárok nettó vagyonának mediánja 2019-ben közel kilencszer több volt, mint az egyedülállók nettó vagyonának mediánja. 2010-ban a különbség még csak négyszeres volt.
A háztartás pénzügyi igazgatója
Matt Lundquist pszichoterapeuta, a New York-i székhelyű Tribeca Therapy pszichoterápiás klinikai igazgatója szerint a harmonikus anyagi együttműködés kulcsa – mint sok másé is – a felek közti kommunikáció. Azok a párok, akik tisztában vannak pénzügyi meggyőződéseik különbségeivel, hatékonyabban és jobb döntéseket hoznak.
A terapeuta egyes kliensei például a hosszabb családi autóutakra időzítik a pénzügyek átbeszélését: míg a gyerekek a hátsó ülésen szundikálnak, a szülők áttekinthetik aktuális anyagi ügyeiket, hosszabb távú kilátásaikat és céljaikat. Természetesen lehet ezeknek a beszélgetéseknek fix időpontja is: a havi családi pénzügyi meeting. Az utalások intézése, a célok átbeszélése a kapcsolat egészére is jó hatással lehet. Az ilyen párbeszédek és a nyílt, világos kommunikáció egyben a felek közti és a hatalmi egyensúly megtartásának eszközei is: amíg nincsenek titkok és a döntések konszenzussal születnek, jó esély van a közös célok elérésére.
Adrian Ward, a Texasi Egyetem marketingprofesszora saját kutatása által arra jött rá, hogy gyakran a pár egyik fele vállalja magára a közös pénzek kezelését – és nem azért, mert jobban ért hozzá, mint a másik, hanem mert több ideje van erre. Az ilyen fél – akit a professzor „a háztartás pénzügyi igazgatójának” nevez – gyakran kizárja társát a döntéshozatalból. Rövid távon ez akár megkönnyebbülést is jelenthet a tehermentesített fél számára, hosszabb távon azonban nagy valószínűséggel sérülni fognak érdekei.
„Miközben mindkét fél elfoglalt, sokkal könnyebbnek tűnik önállóan dönteni, hosszú távon azonban a közös pénzügyi döntéshozatal a legjobb módja az egymásra való odafigyelésnek” – állítja Ward. Ráadásul két ember együtt nagyobb valószínűséggel hoz racionális döntést, mint egy egyedül.
A szakértők szerint az is probléma, hogy a párok inkább arról beszélnek, amit szerintük a másik rosszul csinál a pénzével kapcsolatban, és nem a közös vágyaikról és céljaikról, tehát inkább hátrafelé tekintenek, ahelyett, hogy előre, a jövőre fókuszálnának. Érdemes ezen változtatni.
Forrás: The Wall Street Journal
Fotó: Shutterstock