Barion Pixel Gyermekkel a világ körül: Egy utazó édesanya praktikus tippjei azoknak, akik kisgyermekkel tervezik az utazást – Coloré

Gyermekkel a világ körül: Egy utazó édesanya praktikus tippjei azoknak, akik kisgyermekkel tervezik az utazást

2024. 09. 27.

Az utazás gyakran kihívást jelenthet a szülőknek, főként, ha kisgyerekekkel vágnak neki a nagyvilágnak. De hogyan lehet mindezt könnyedén és élvezetesen megoldani?  Egy tapasztalt utazóblogger édesanyával, Bérczes Judy-val, azaz az Utazóanyával beszélgettünk arról, hogyan lehet beilleszteni az utazást egy kisgyermekes család életébe.  Judy rutinos világjáró: már egészen pici kora óta utazik, ugyanis 1 éves korában Svédországba költözött a szüleivel és azután összesen 17 évet élt 4 külföldi országban. Kisgyerekként már egyedül repült Budapest és Svédország között, így több évtizedes tapasztalata van az utazások terén, eddig összesen 41 országban járt. A blogger három kisgyerek édesanyja, akikkel folyamatosan járják a világot. De hogyan képes minderre három pici gyerekkel? Erre ő csak azt mondja, hogy okosan osztják be a szabadidejüket és nem görcsölik túl a dolgokat.

Img 20220725 180837
fotó: Bérczes Judy

Coloré: Hogy van időtök ennyit utazni és egy évben hányszor csekkoltok ki az országból?

Bérczes Judy: A férjem szabadságait osztjuk be okosan, például őszi- és tavaszi (húsvéti) szünetekben utazunk,hosszú hétvégékre időzítünk stb. Nincs kimondva, hogy évente hányszor fogunk utazni, ez minden évben kialakul, ahogy épp kedvünk van. Tavaly tavasszal három hetet kalandoztunk Dél-Amerikában és 4 országban, nyáron egy hónapot Kanadában töltöttünk lakáscserével, az őszi szünetre pedig utolsó pillanatban döntöttük el, hogy elmegyünk egy Balkán autóskörútra két hétre. Az idei tavaszi szünetet pedig Örményországban és Cipruson töltöttük. A gyerekekre pozitív hatással van az utazás, nyitottabbak, rugalmasabbak lesznek, megismernek új dolgokat és látják, hogy nem az a természetes, ami itthon van, hanem nagyon sokszínű a világ, amiben élünk. Amikor még babák voltak, azonnal észrevettük, hogy utazások alatt begyorsult a mozgásfejlődésük, új szavakat tanultak stb. Amióta kicsit nagyobbak, sokat kérdeznek országokról, nyelvekről, látszik, hogy nagyon érdekli őket a világ, és ez a sok utazásnak köszönhető.

Pxl 20231101 080407273 01
fotó: Bérczes Judy

Coloré: Milyen tanácsot adnál azoknak, akik kisgyerekkel szeretnének utazni? Mi az ami célszerű és milyen típusú utazás kerülendő?

Bérczes Judy: Egyetlen tanácsot adok: azt csináld, amit te jónak látsz, és ne hagyd, hogy mások rosszalló véleménye eltántorítson. Csak te tudod, mi a jó neked és a családodnak.

Coloré: Milyen kihívásokkal találkoztatok az utazásaitok alkalmával kisgyerekes szülőként?

Bérczes Judy: A kihívások a kisgyerekes élet részei, akár úton vagyunk, akár otthon. Én azt gondolom, hogy sokkal szívesebben küzdök meg a kisgyerekes élet kihívásaival pálmafák árnyékában vagy egy finom mexikói vacsora társaságában, legyen az egy álmatlan éjszaka sokat ébredő babával vagy a dackorszak, mint ha végig csak otthon maradtam volna. A környezetváltozás csodákra képes. A legtöbb dolog, amit utazás közben kihívásként él meg az ember, utólag egy emlékezetes és vicces történet lesz, amin csak nevet az ember.

Coloré: Milyen előkészületeket kell tenni egy gyermekbarát utazás előtt, és mire kell odafigyelni?

Bérczes Judy: Szerintem fontos a gyermek igényeit figyelembe venni, és úgy alakítani az utazást, hogy ki legyenek elégítve az igényei, például legyen hol aludnia, ha álmos (akár hordozó vagy babakocsi), legyen mit ennie  ha éhes, de alapvetően az a tapasztalatom, hogy a legtöbb mindent meg lehet oldani útközben is. Nálunk a napirend tartása mindig fontos volt, ezért még ha 1-2 napra fel is borul a napirend, utána visszatérünk hozzá és ez keretet ad a napjainknak a világ minden táján.

Pxl 20231022 091656962 01
fotó: Bérczes Judy

Coloré: Milyen típusú közlekedési eszközt javasolnátok a gyerekekkel való utazáshoz, és miért?

Bérczes Judy: Nincs ilyen konkrét eszköz, mi mentünk már repülővel, autóval, és utaztunk már rengeteg közlekedési eszközzel (még tevegeltünk is Marokkóban), ez család függő, a gyerekek rugalmasak és alkalmazkodnak a körülményekhez. Illetve gyerekfüggő is tud lenni, valaki szeret autóban ülni, valaki kevésbé, de ez sem örök érvényű, hanem változik idővel, ezért nem érdemes örökre kiiktatni az életünkből az autózást csak azért, mert volt egy kevésbé kellemes időszak. Mi minden évben betervezünk repülős és autós utakat is.

Coloré: Milyen szempontok alapján válasszunk szállásokat, ha gyerekekkel utazunk?

Bérczes Judy: Azt gondolom, család függő, mi az évek során sokat lazultunk ebben, és míg sokáig azt gondoltam, mindenképp kell kiságy a szálláson, később rájöttem, hogy sokkal több választási lehetőségünk van és több izgalmas helyre el tudunk jutni, ha nem ragaszkodunk ezekhez a tipikus „bababarát” funkciókhoz. Mindenki maga tudja, mi az, ami számára nélkülözhetetlen, nekünk most öt fős családként a legfontosabb, hogy kényelmesen elférjünk, ezért általában két hálószobás apartmant foglalok, ahol tudunk főzni is. Régebben viszont simán elfértünk akár egy szobában is, ha úgy adódott.

Coloré: Hogyan lehet a gyerekeket bevonni az utazás tervezésébe és kivitelezésébe?

Bérczes Judy: A most már hat éves fiúkkal nagyon sokat beszélgetünk arról, hová fogunk utazni, mi vár ott ránk, hányat kell még aludni, így mindig nagyon izgatottan várják a kalandokat. Pakolásnál kiválaszthatnank 1-1 játékot és mesekönyvet, már megtanulták, hogy ha utazunk, kevés cuccot viszünk, nem lehet az összes játékot bepakolni.

Rrem
fotó: Bérczes Judy

Coloré: Hogyan lehet a gyerekeket lekötni és szórakoztatni az úton?

Bérczes Judy: Azt vettem észre, hogy sokszor a legizgalmasabb az, ami körülöttük van, pl. a repülőn a biztonsági öv, az újságok vagy bármi, de az Utazóanya Instagram oldalamon rengeteg tippet gyűjtöttem már össze különböző utazós játékokról. Sokáig a rajzolós tablet volt a kedvenc, de ez is változik. Minden kornak megvan a maga trükkje, egy babát más köt le, mint egy totyogót vagy egy nagyobb gyereket.

Coloré: Hogyan lehet megfelelően időzíteni az utazásokat a gyerekek életkorához és szükségleteihez igazodva?

Bérczes Judy: Az egészen pici babáknak mindegy, hol vannak, ha a szüleikkel lehetnek és ki vannak elégítve az igényeik. Szoptatni, pelenkázni, altatni bárhol lehet. Később sincs olyan, hogy pontosan mennyi idősen hova kell utazni. Alapvetően ahol a szülő jól érzi magát, az át fog ragadni a gyermekre is. Mindenhol meg lehet találni a programokat, amik mindenki számára izgalmasak. Eddig a hat év és 40 ország alatt mindenhol jól érezték magukat a gyerekek, legyen az a Szahara, a Kaukázus, az argentin Andok, városnézések vagy bármelyik tengerpart.

Rrem
fotó: Bérczes Judy

Coloré: Mit tanácsolnátok azoknak a szülőknek, akik tervezik, de még sosem vágtak neki hosszabb útnak gyerekkel?

Bérczes Judy: Csak induljanak el! Garantálom, hogy lesznek dolgok, amik nem úgy alakulnak, ahogyan elterveztük, de ez egy lehetőség, hogy kimozduljunk a komfortzónánkból, rugalmasabbá váljunk és évekkel később már kalandként fogunk visszagondolni ezekre a pillanatokra, amiket mesélhetünk majd a gyerekeknek. Egy közös kaland erősíti a családi köteléket, új dolgokat tanulhatunk meg magunkról és a családunk többi tagjáról is. Használjuk ki ezt a lehetőséget és ne féljünk elindulni!