Repka Ágnes: Sok édesanya látja, tudja, hogy nem fog tudni visszatérni a régi munkahelyére, legtöbbször az ottani munkafeltételek – több műszak, rendszeres túlórázás – vagy költözés miatt. Nekik vagy egy másik állást kell keresniük, vagy vállalkozóvá válnak az otthonlét alatt vagy a GYES lejártával. Bármelyik utat is választja egy édesanya, erre kiválóan fel lehet készülni míg otthon van – új szakmát tanulni, új végzettséget szerezni, vagy a vállalkozáshoz szükséges ismereteket megszerezni. Persze ez igényel némi szervezőkészséget, és a család támogatása is nagyon fontos ilyenkor.
Coloré: Mennyire nehéz helytállnia egy édesanyának a munkaerőpiacon? Szívesen alkalmazzák a cégek azokat a nőket, akiknek van gyerekük?
Repka Ágnes: Sajnos nem túl jó a kisgyermekes édesanyák helyzete a munkaerőpiacon. Elvétve található csak olyan cég – a sok-sok családbarát díj ellenére – ahol valóban szívesen várják vissza az anyukákat, vagy kifejezetten előnyben részesítik őket a pályázás során. A sok évtizede meglévő sztereotípiákon túl a gyermekellátó intézményekben a férőhelyek hiánya, a még mindig patriarchális beállítottságú társadalom és az édesanyákkal kapcsolatos ítélkezés mind-mind nehezíti a helyzetüket.
Coloré: Hány órás munkában érdemes gondolkoznia egy kisgyermekes édesanyának, ami nem megy a család rovására?
Repka Ágnes: Mindenkinek egyéni lehetőségei vannak. Nem merném azt mondani, hogy a 6 óra mindenkinek megfelelő, vagy a 8 óra a családi élet rovására megy. Egyéni élethelyzetek, lehetőségek vannak csak, és ezek felmérése után döntések. Akinél vannak segíteni tudó nagyszülők, vagy a férj rugalmas feltételekkel dolgozik, vagy az édesanya felsővezetői fizetéséből simán kijön egy bébiszitter bére, teljesen más döntést hoz, mint az, aki szinte teljesen egyedül kell, hogy megoldja a napi logisztikát, a háztartást a munka mellett, ráadásul a gyermekek száma és életkora is befolyásolja azt, hogy mennyire bevethető munka fronton az anyuka. Általánosságban azt látom, hogy az édesanyák igyekeznek az első években négy-hat órában visszatérni, hogy több idejük legyen családra és az anyai teendőikre.
Coloré: CSED/GYED/GYES alatt jogilag elbocsáthatja-e az édesanyát a korábbi munkáltatója?