Amikor kisbabára vágyunk képesek vagyunk érte mindent megtenni. A megtermékenyített petesejtek csupán húsz százaléka éli meg a beágyazódást! Mutatjuk, hogy hogyan segítheted a testedet ebben a titokzatos és érzékeny folyamatban.
A beágyazódás a legfontosabb mozzanata a terhességnek, hiszen ekkor „fúrja bele magát” az apró zigóta az anyaméhbe, ahol kilenc hónapon át fejlődik majd mielőtt világrajön.
A babatervezés minden pár életében egy meghatározó időszak, hiszen nincs is nagyobb boldogság, mint amikor szülővé, anyává és apává válik egy fiatal pár. Ahhoz, hogy a teherbeesés megtörténjen nem elég a megtermékenyített petesejt, ugyanis miután megtermékenyült több napos út vár rá a petevezetékből az anyaméh felé, hogy beágyazódhasson az anyaméh nyálkahártyájába és megkezdje fejlődését.
Sajnos a megtermékenyített petesejteknek, csak körülbelül a húsz százaléka érkezik meg az anyaméhbe, így az esetek nagy százalékában azért nem lesz ott a vágyott két csík a terhességi teszten mert a petesejt sajnos nem tudott beágyazódni. Ahogy azt már említettük, a megtermékenyített petesejt akár hét napon át is vándorolhat a petevezetékben mielőtt eléri úticélját, az anyaméhet, ahol a beágyazódás történik. A méhnyálkahártyába való megtapadás a megtermékenyítéstől számítva akár tizenöt napig is eltarthat. Ha sikeres volt a megtapadás a női test HCG- hormon szintje az egekbe szökik, amit már a terhességi tesz is jelezni fog a következő menstruáció időpontjában.
De mit tehetünk azért, hogy sikeres legyen a megtapadás?
Talán elcsépelten hangzik de elsősorban az életmódunkkal tudunk a legtöbbet segíteni. A kiegyensúlyozott étkezés és rendszeres testmozgás nem csak azért fontos, hogy valóra váljon a vágyunk és édesanyává válhassunk, hanem elsősorban önmagunk miatt is. Érdemes már a baba tervezés szakaszában arra is gondolni, hogy a vágyott gyermeket nem csak kihordani és megszülni kell de fel is kell nevelni úgy, hogy boldog és egészséges éveket töltünk vele együtt. Éppen ezért már a várandósság tervezésekor érdemes átrendezni az éléskamránkat és a napirendünket is.
A beágyazódást nagy százalékban segíti a vitamin és ásványianyag dús táplálkozás, fontos a nyers zöldségek és gyümölcsök fogyasztása, és ezzel együtt a feldolgozott cukros élelmiszerek elkerülése. A káros szenvedélyek nem csak a mi szervezetünkre lehetnek veszélyesek, de bizony a bennünk növekvő aprócska életre is. Ezért már a bébitervezés szakaszában abba kell hagyni az alkoholfogyasztást és a dohányzást is. Utóbbiakat akár több évvel a babavállalás előtt jobb elhagyni, hiszen a felgyülemlett méreganyagok nagyon káros hatással vannak a megtermékenyített petesejt beágyazódásának sikerességére, de akár vetélést is okozhatnak. A kávé fogyasztás minimalizálása is hatalmas segítség lehet a szervezet számára, hiszen a túlzott mennyiségű – főként éhgyomorra fogyasztott kávé – meglehetősen sok káros méreganyagot, többek között csersavat hagy a szervezetben.
A helyes táplálkozás mellett a testmozgás fontosságát nem lehet eleget hangsúlyozni. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy amikor kisbabát tervezünk kapcsoljunk élsportoló üzemmódba és hirtelen sokkoljuk a testünket. Abban az esetben ha egyáltalán nem sportoltunk elegendő napi fél óra sétával elkezdeni a mozgást. Nagyon fontos a fokozatosság és az, hogy élvezettel, ne kényszerből tegyük.
Amellett, hogy figyelünk a megfelelő mennyiségű víz, vitamin, rost, antioxidáns fogyasztásra fontos a szervezetet vitaminokkal is megtámogatni. A terhesvitaminok között ma már a tervezés időszakára is találunk alternatívát. Ezek a vitaminkomplexek hozzájárulnak a vas és folsav megfelelő szintjéhez, erősítik az érfalakat és olyan nyomelemekkel töltik fel a testet, amik elengedhetetlenek a beágyazódáskor és a terhesség első kritikus heteiben. A beágyazódásra a méhpempő fogyasztása is jótékony hatással bír.
A beágyazódást nem csak azzal tudjuk megtámogatni, hogy a testünket felkészítjük rá. A lelki és pszichés felkészültség legalább ugyanilyen fontos. Sajnos meglehetősen gyakori jelenség, hogy a felfokozott stresszes életmód az oka a sikertelen beágyazódásnak. – A stressz csökkentése természetesen akkor is elengedhetetlen ha nem állunk babatervezés előtt. – A lelkünk ápolása, a minőségi időtöltés, az énidő, és a pihentető feltöltődés elengedhetetlen fontosságú ahhoz, hogy a testünkben egy új élet foganhasson meg, és egészséges kilenc hónapot töltsön az anyaméhben. A jóga és a meditáció remek alternatíva lehet, ha a babatervezés idején több minőségi időt szeretnénk önmagunkkal tölteni.