Áldott állapot. Így is nevezik a várandósságot, ám ember legyen a talpán az a kismama, aki áldottnak véli azt a pillanatot, amikor rosszullét lesz úrrá rajta. A várandós nők körülbelül akár nyolcvan százalékát valamilyen formában érinti a terhességi hányinger.
A várandósság a nők életében a legnagyobb csodák egyike, amit csak a reggeli rosszullét ronthat el. Sok hölgy esetében azonban nemcsak a szülés jár fájdalommal, kényelmetlenséggel és kellemetlenséggel, hanem bizony már a terhesség első időszaka is.
10-8: Ennyien szenvednek a terhesség első időszakában
Tízből nyolc, azaz a kismamák akár nyolcvan százalékát érintik az első trimeszterben jelentkező kellemetlenségek, rosszullétek. Meglepő lehet, de ugyanennyire végletes a másik oldal is: minden ötödik kismama, azaz a várandós nők húsz százaléka nem tudja, hogy mi is az a reggeli hányinger, hányás, mivel semmilyen kellemetlenséget nem tapasztal a babavárás során. Nos, nem ámítás, tényleg igaz, hogy tízből két nő egyáltalán nem érez rosszullétet, émelygést. A szerencsés nők közé tartozom én is. A sors ritka kegyeltjének érzem magam, mert kétgyermekes édesanyaként fogalmam sincs, hogy milyen lehet a reggeleket hányással, hányingerrel indítani, de tudom, hogy a kismamák többsége nem ilyen szerencsés, ezért is fontos felhívni a figyelmet a témára, megismerni a miérteket és panaszok okát.
Miért szenved(het)nek terhességi rosszulléttől a kismamák?
Akkoriban nem gondolkodtam túl sokat a miérteken, csak lubickoltam az áldott állapotban és tényleg élvezni tudtam azt a bizonyos kilenc hónapot. A körülöttem lévő kismamák többsége nem volt ilyen szerencsés, és megszenvedte az első heteket. Volt, akit a terhesség felén túl is gyötört a napi rosszullét.
A terhesség tényleg egy megváltozott állapot, és eleinte még nem a fizikai változások dominálnak. A hormontermelésben beindul egy olyan átalakulás, amely elsődlegesen okolható a kellemetlenségekért. A várandósság első három hónapjában hirtelen megugrik az ösztrogén és a progeszteron nevű hormonok szintje, amely még az emésztőrendszerre is hatással lehet. Ez párosulhat azzal, hogy a gyomor ürülésének sebessége lassul, a gyomorsav termelése ellenben megnövekszik, és ez a két folyamat együttesen eredményezheti a hányingert és a gyomorégést is. Ha még ez nem lenne elég, a várandós nők egy része érzékenyebbé válik az illatokra, szagokra, amely újabb okot adhat az émelygésre.
A tudatos és felelősségteljes kismamák lemondanak minden káros szenvedélyükről a terhesség ideje alatt, hiszen – ahogy az egészségtelen életmód – ezek is okai lehetnek a reggeli rosszullétnek. Aztán ott van a stressz, mint rizikófaktor. Nem minden várandós nőnek adatik meg a feszültségektől mentes babavárás, ami szintén okozhat rosszullétet, akár az egész várandóság alatt is!
A GDF15 is okolható
A Cambridge Orvosbiológiai Kutatóközpont (Cambridge Biomedical Research Center) egy 2023. év végi kutatásában rámutatott arra, hogy a GDF15 is kulcsszerepe lehet a rosszullétek kialakulásában.
A GDF15 hormon a méhlepényben termelődik. Ez a hormon az agytörzsre hat hányinger és hányás formájában. Az anya vérében mérhető magasabb GDF15 hormon megnöveli a reggeli rosszullét esélyét és a terhességi betegség kialakulását. A hyperemesis gravidarum ismétlődő és súlyos hányásos állapot, ami kiszáradással járhat, kezelés hiányában pedig súlyos egészségügyi gondokat okozhat.
A GDF15 tehát valójában a magzattól érkező hormon, amelynek magasabb szintje, valamint az anyának arra való érzékenysége okozhatja a rosszulléteket, aminek szélsőséges formája komoly kockázatot jelent, akár súlyos kiszáradásos állapothoz is vezethet.
Néhány jó tipp, hogy a reggelek jobban induljanak
Mindenki esetében más lehet az, ami az undort és a hányingert kiváltja. Ki kell tapasztalni és mellőzni kell egy kis időre – akár kilenc hónapra – azoknak az ételeknek és italoknak a fogyasztását vagy akár látványát is, melyekre szervezetünk hányással vagy émelygéssel reagál.
Érdemes B6-vitaminnal támogatni a testet, de a terhesvitamin is megfelelő arányban tartalmazhat ebből. A kismamáknak fokozottan vigyázniuk és figyelniük kell magukra, így a pihenés jót tehet. A bőséges folyadékfogyasztás alapvetően kijár minden embernek, de a várandós nők esetében ez különösen igaz!
Ha az első trimeszter megviseli a kismamát, érdemesebb kisebb adagokban és napi többször étkezni.
A nem múló és kínzó rosszullét ellen különböző készítmények is a kismama segítségére szolgálnak. A vényköteles gyógyszerek kezelőorvossal és gyógyszerésszel egyeztetve nagy segítséget nyújthatnak abban, hogy a kellemetlenségek élhetőbbé tegyék a mindennapokat.
Nyitókép forrása: Pexels