Barion Pixel Ha nem akarsz megbetegedni, jobb, ha alszol (x) – Coloré

Ha nem akarsz megbetegedni, jobb, ha alszol (x)

2024. 05. 08.

Ha te is szereted a nappalt az éjszakai alvásod terhére megnyújtani, van egy rossz hírünk. Lehet, hogy egy feladattal többet pipálhatsz ki aznapra, egy résszel többet tudsz megnézni a kedvenc sorozatodból, vagy két órával többet cseveghetsz a barátnőiddel – az egészséged azonban csak veszíthet az alváshiány miatt.

Pillanatnyi nyereség – hosszú távú veszteség

„Ez nem várhat holnapig, inkább túlleszek rajta ma.” „Csak még egy részt nézzünk meg, olyan izgalmas!” „Hova sietsz, maradj még egy órácskát!” Biztosan neked is ismerősek ezek a helyzetek, amikor egy-egy feladat, program annyira fontosnak, érdekesnek, élvezetesnek tűnik, hogy miatta hajlandó vagy megrövidíteni még az éjszakádat is. Ha egyszer-egyszer elő is fordul ilyen, hosszú távon semmiképp nem javasoljuk, hogy a munka vagy a szórakozás oltárán feláldozd az alvásodat. A felnőttek számára ajánlott napi 7-9 órás alvás ugyanis nem üres fecsegés: ha tartósan kevesebbet alszol ennél, annak bizony a mentális és a testi egészséged láthatja kárát.

Az alváshiány szó szerint megbetegíthet

Az alvásra nagy szükségünk van, hiszen olyankor nemcsak a testünk pihen, hanem az agyunk is ebben az időszakban dolgozza fel és rendszerezi a bennünket ért információkat és ingereket. Ha eleget alszunk, akkor testünknek, lelkünknek és az agyunknak is van ideje arra, hogy regenerálódjon. A nyugodt éjszakai pihenés után sejtjeink, szerveink megújulva láthatnak munkához, idegeink kisimulnak, kreatív energiáink pedig akár meg is háromszorozódhatnak. Ha azonban fáradtan ébredünk, napközben kevésbé tudunk koncentrálni, feszültebbek leszünk, és nehezebben bírjuk a stresszt. Ezzel pedig a fizikai egészségünket is kockára tesszük, hiszen az alváshiány és a stressz néha még a dohányzásnál vagy az alkoholfogyasztásnál is nagyobb károkat okozhat a szervezetünkben.

Aludj, ha nem szeretnél elhízni!

És akkor is, ha elkerülnéd a cukorbetegséget, a magas vérnyomást és a depressziót. Matthew Walker alváskutató szerint ugyanis a hosszan tartó alváshiány miatt mindezeknek fennáll a veszélye. Ha mélyen és eleget alszol, csökken a vérnyomásod, míg a szíved, amely egész nap dolgozik, lassabban ver, mert ilyenkor pihen. Ha viszont 6 órát vagy ennél kevesebbet töltesz pihenéssel, 200 százalékkal növeled a szívroham és a stroke (szélütés) valószínűségét. Fáradtan ráadásul a függőségekre is hajlamosabb lehetsz: több koffeint, nikotint és szénhidráttartalmú ételt kívánsz. Ettől nemcsak a kilóid szaporodhatnak, de könnyebben esel áldozatul egyes anyagcsere-betegségeknek is.

Segíthetnek a gyógynövények

Ha magadra ismertél, jobb, ha változtatsz néhány szokásodon, hogy pihentetőbbek legyenek az éjszakáid! Próbálj meg ugyanakkor lefeküdni és felkelni még a pihenőnapokon is, alakítsd ki a számodra ideális alváskörnyezetet, és figyelj oda a táplálkozásodra, a testmozgásra, amellyel nemcsak a stresszt tudod csökkenteni, de az alvásminőségeden is sokat javíthatsz. Ha ezek nem hoznak enyhülést, átmenetileg segítséget nyújthat a Sedacur forte is, amely három gyógynövény, a macskagyökér, a komló és a citromfű kivonatát tartalmazó növényi gyógyszer. A Sedacur forte nappal oldja a feszültséget, este segíti az elalvást, éjszaka pedig nyugodt alvást biztosít. Vény nélkül veheted meg a patikákban, és nincs negatív hatással a napközbeni koncentrációdra, illetve az autóvezetéshez szükséges készségeket sem befolyásolja.

Sedacur forte - Vény nélkül kapható gyógyszer / Fotó: Phytotec Hungária Bt.
Sedacur forte – Vény nélkül kapható gyógyszer / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

A borítókép forrása: Pexels

(Hirdetés)