Barion Pixel Nem szégyen beszélni a hüvelyszárazságról – Coloré

Nem szégyen beszélni a hüvelyszárazságról

2024. 09. 09.

Mi számít tabunak, és mi nem? Manapság a nők sokkal bátrabban beszélnek azokról a folyamatokról, amelyekkel az idő múlása miatt kell megküzdeniük, legyen akár az a klimax vagy a vele járó hüvelyszárazság.

A menopauzáról vagy épp magáról a hüvelyszárazságról manapság már sokkal több szó esik, mint akár nagyanyáink idejében. Ismert nők is beszélnek róla, valamint filmekben és színházakban is foglalkoznak a témával.

„Szerintem ez nem szégyen. Ez éppen olyan természetes, mint a gyermekvállalás. Ez fizikailag hozzátartozik ahhoz, hogy nők vagyunk, így vagyunk felépítve, kémiailag így működünk” – mondta korábban a témával kapcsolatban a Szex és New York Samanthája, Kim Cattrall.

Valamiért a hüvelyszárazság még mindig inkább számít tabunak, mint beszédtémának a barátnők között, pedig az nemcsak minden második változókorú nőt érinti, hanem fiatalabbaknál is megjelenhet. Amíg a klimax során krónikus állapot, addig fiatalkorban átmeneti, szülés után pár hónappal vagy az egyéb kiváltó ok megszüntetésével, a hormonszintek rendeződésével helyreáll az egészséges működés. Ám addig is ajánlott kezelni, hiszen kezeletlenül nemcsak életminőség-romlással és fájdalmas szexuális együttlétekkel, hanem szövődményekkel is járhat (gyakoribb hüvelyfertőzés, vizelési problémák).

A hüvelyszárazság következményei és okai

A változókori ösztrogénszint csökkenés, majd a menopauza utáni állandósult alacsony hormonszint miatt a hüvelyhám elvékonyodik, rugalmassága és a felületi váladék mennyisége is csökken, valamint a hüvelyflóra összetétele is tartósan megváltozik. Mindezek következtében tartóssá válik a hüvelyszárazság. Fiatalabbaknál oka lehet például a hormonális fogamzásgátlás vagy egyéb hormonterápia. A nők nagy százaléka szenved hüvelyszárazságban szülés után, szoptatás alatt. Mindemellett a hüvelyszárazság akár a stresszes életmód, kemoterápia, sugárkezelés, cukorbetegség miatt is érintheti a fiatalabb korosztályt.

Középkorú hölgy
A hüvelyszárazság megkeserítheti a házaséletet, ám ennek nem kell így lennie / Kép forrása: Getty Images

A hüvelyszárazság tehát kortól függetlenül sok nő mindennapjait keseríti meg. A szexuális együttlét fájdalmakkal, akár apróbb sérülésekkel is járhat, mivel a hüvely izgalmi állapotban sem éri el a megfelelő nedvességet. A hüvelyi irritált, viszkető, égő, feszülő érzés pedig a nap minden percében kellemetlen közérzettel jár.

A nemi aktus során jelentkező fájdalmat síkosító zselék, kúpok használata enyhítheti, de ezeknek a hatása csak ideiglenes, a kiszáradt hámot nem regenerálják. A legtöbb nőgyógyász ilyenkor hormonterápiát ajánl, ugyanis a probléma gyakran hormonhiányra vezethető vissza. Amennyiben valaki nem él a hormonterápiával, más lehetőségei is vannak a hüvelyszárazság kezelésére. Ilyen például a hüvelyi hidratáló kúpok, krémek használata, az életmódváltás, az intimtorna vagy az intimlézer-kezelés is alternatíva lehet.

Nyitókép forrása: Getty Images