A korhelyleves köztudottan jó másnaposságra, ennek ellenére nem csak szilveszterkor érdemes elkészíteni, hiszen azon túl, hogy rendkívül finom, tele van C-vitaminnal is! Ez a korhelyleves bográcsban készül, de bátran nekiállhatunk fazékban is!
A korhelyleves már az ókorban is ismert étel volt, amikor is a római csapatok Pannóniába mentek. Vittek magukkal szakácsokat is, hogy mindig legyen főtt étel a katonáknak. Idővel azonban csak káposzta maradt a hordókban, ami a szakácsok legnagyobb meglepetésére a hosszú út alatt megerjedt és megsavanyodott, így a káposztaleves a tervekkel ellentétben savanyúkáposztából készült, így a korhelyleves első változata lett. Maga a korhely szó azoknak az embereknek a gyűjtőneve volt, akik nem vetették meg az alkoholt, ezért is kapta a jótékony hatásairól ismert leves ezt a nevet.
Hozzávalók:
- 3 evőkanál olaj
- 1 közepes vöröshagyma
- 1 kiskanál pirospaprika
- 40 dkg savanyú káposzta
- 40 dkg fejes káposzta
- 1,5 liter víz
- 1 kávéskanál őrölt feketebors
- fél kiskanál só
- 1 babérlevél
- 1 kávéskanál őrölt kömény
- 1 kiskanál szárított majoránna
- 3 virsli
- 2 dl tejföl
- 1-1,5 dl főzőtejszín
- 2 evőkanál finomliszt
Így készül a korhelyleves bográcsban:
A bográcsot közepesen erős tűz fölé helyezem, az olajat beleöntöm. A megtisztított, apróra vágott vöröshagymát a felhevített olajra dobom, és 2-3 percig párolom. Leveszem a tűz felől a bográcsot, rászórom a hagymára a pirospaprikát, és elkeverem. Az enyhén felvágott savanyúkáposztát beleforgatom a paprikás hagymába. A fejeskáposztát a savanyúhoz hasonló méretű vékony csíkokra vágom, és ezt is a bográcsba teszem. Ráöntöm a vizet, sózom, borsozom, babérlevéllel, köménnyel és majorannával fűszerezem.
Visszaakasztom a tűz fölé a bográcsot, lefedem és erős tűz felett 35-40 percig főzöm. Ha mindkét káposzta egy kissé roppanós, a leveshez adom a felkarikázott virsliket. A Keveremkavarom a virsli helyett vagy mellett kolbászt javasol. További 4-5 percig főzöm. Ezalatt a tejfölben csomómentesre keverem a lisztet, és két merőkanálnyi forró levessel hígítom. Ha a tejfölös keverék is átmelegedik, szűrőn keresztül a levesbe öntöm, hogy az esetleges hátramaradt lisztdarabkák fennakadjanak. További 2-3 percig forralom, majd kóstolom, és ha kell, utólag ízesítem.
Nyitókép forrása: Keveremkavarom