Barion Pixel Ezek miatt hullhat a hajad csomókban, pedig ártalmatlannak hisszük – Coloré

Ezek miatt hullhat a hajad csomókban, pedig ártalmatlannak hisszük

2025. 07. 01.

A hajhullás sokunk számára érzékeny téma – főleg, ha hirtelen, látszólag minden előzmény nélkül kezd el csomókban kihullani a hajunk.

Hajlamosak vagyunk a legrosszabbra gondolni, ha a hajhullással állunk szemben, pedig a háttérben sokszor olyan hétköznapi, „ártalmatlannak” tűnő dolgok állnak, amikre nem is gondolnánk elsőre.

Az alábbiakban összegyűjtöttünk 6 olyan gyakori, de sokszor alábecsült tényezőt, amelyek tartós hajhullást okozhatnak – és amelyekre érdemes odafigyelni, mielőtt komolyabb gond alakul ki.

Haj
Kép forrása: Midjourney

1. Túl szoros frizurák – amikor a hajad szó szerint elszakad

Konty, copf, fonat: praktikus és szép – de ha rendszeresen túl szorosra húzod őket, az hosszú távon kárt tesz a hajhagymákban. A mechanikai húzás okozta hajhullást traction alopeciának hívják, és visszafordíthatatlanná válhat, ha nem hagyod pihenni a fejbőrödet.

2. Vitaminhiány – főleg vas és B12

A hajhagymák egészséges működéséhez elengedhetetlen a megfelelő tápanyagellátottság. A vashiány, a D-vitamin-, biotin– vagy B12-vitaminhiány gyakran jelentkezik hajhullás formájában, még akkor is, ha egyébként jól érzed magad.

Tipp: Ne csak a hajápolásra fókuszálj – évente egyszer érdemes labort is nézetni.

3. Nem megfelelő hajápolási szokások

A túl gyakori hajmosás, agresszív samponok, hajszárítás forró levegővel vagy heti többszöri hajvasalás mind mikrotraumát okoznak a hajszálakon. Ezek idővel töredezetté, majd kihullóvá válhatnak – főleg, ha a fejbőröd is érzékeny.

4. Hormonális ingadozások – a haj szereti az egyensúlyt

A menstruációs ciklus, a terhesség, a szülés utáni időszak vagy a menopauza mind erősen befolyásolják a haj vastagságát, növekedését és élettartamát. A PCOS, a pajzsmirigyproblémák vagy a fogamzásgátlók is gyakori, mégis aluldiagnosztizált okai lehetnek a hajhullásnak.

Haj
Kép forrása: Midjourney

5. Krónikus stressz – láthatatlan romboló

A tartós stressz – legyen az munkahelyi, érzelmi vagy fizikai – komoly hatással van a hormonrendszeredre és az immunválaszodra is. A stressz következtében jelentkező hajhullás (telogen effluvium) gyakran csak hetek-hónapok múlva jelenik meg, így nehéz összekapcsolni az okot az okozattal.

6. Nem megfelelő hajkefék és fésülési technika

Ha hajmosás után még nedvesen, erőteljes mozdulatokkal kezdesz fésülni, szinte biztosan károsítod a hajad szerkezetét. A hajszálak ilyenkor a legsebezhetőbbek. Ráadásul sokan használnak olyan kefét, ami szaggat, nem simít – ez hosszú távon hajritkuláshoz vezethet.

Nyitókép forrása: Midjourney