A kiálló fogak sokkal több embert érintenek, mint azt elsőre gondolnánk. Ez nem csupán esztétikai probléma, de az idő előrehaladtával komolyabb fogászati betegségeket is okozhat. Ebben a cikkünkben ezzel a témakörrel foglalkozunk bővebben, és a lehetséges kezelésekről is írunk.
A kiálló fogak olyan rendellenes állapotot jelentenek, amely során a frontfogak a felső fogsor ívében előrefelé dőlnek, tehát nincs egyenletes szép íve a felső fogainknak. Előfordulhat, hogy csak egy fogat érint, de esetenként akár 2-3 fog is kifelé dőlhet a fogazat ívéből.
Mi okozhatja ezt a rendellenességet?
Több tényező is befolyásolja a fogak helyzetét, a leggyakoribb például a genetikai adottság. Ha egy vagy két szülő is küzd ezzel a fogászati problémával, úgy a gyermek is igen nagy eséllyel fogja örökölni. A genetika mellett azonban például a nem megfelelő szokások is kiválthatják ezt az állapotot.
A gyermekkorban történő elhúzódó ujjszopás vagy éppen a cumizás is előre tolja a felső frontfogakat. Ha nem megfelelően nyelünk evés közben, hanem a nyelvünket a frontfogakhoz támasztjuk, azzal folyamatosan nyomást gyakorolunk rájuk, ami szintén kiálló fogakhoz vezet. Ráadásul a szájlégzés is lehet kiváltó ok, amely során az izmok nem tartanak kellően és így nem tudják megfelelő ívben tartani a fogakat a növekedésük során.
Hogyan kezelhető?
A kiálló fogak problémáját gyermekkorban viszonylag könnyű orvosolni. Különböző fogszabályzó készülékekkel szépen ívbe terelhetőek a fogak, lassan, de eredményesen. A Clinident fogszabályozás szavakra rákeresve pillanatok alatt megtalálhatjuk azt a fogászati rendelőt, amelyet érdemes meglátogatnunk és állapotfelmérést kérnünk. A fogorvos pontosan meg tudja állapítani, milyen jellegű kezelésre lehet szükség, és kezelési tervet is készítenek számunkra.
A hyrax, amely egy speciális, úgynevezett szájpadlás tágító eszköz, nagyszerű megoldás lehet, amely helyet teremt a torlódó fogaknak, így azok megfelelő módon tudnak növekedni. Ezt gyermekkorban tudják alkalmazni, míg felnőttek esetében más kezelési módokhoz érdemes folyamodni. A fogszabályozás mellett felnőttkorban még az esztétikus koronák felhelyezése is kellő eredményt ad, de fontos tudni, hogy ez csak akkor járható út, ha a kiálló fogakhoz nem társul harapási rendellenesség is.
Milyen problémákat okozhatnak a kiálló fogak?
Ha nem megyünk fogorvoshoz időben és nem kezeltetjük a kiálló fogakat, úgy a későbbiekben komolyan fogászati problémák is kialakulhatnak. Előreálló fogak esetén ugyanis igen nehézkes azok tisztítása, könnyebben alakul ki fogkő, amely fogszuvasodáshoz, fogágybetegséghez és fogínygyulladáshoz vezethet.
A nem túl esztétikus látvány az önbecsülésünkre is hatással lehet, így célszerű mihamarabb felkeresni például a Clinident fogászati rendelőt, ahol egy precíz állapotfelmérést követően minden lehetséges megoldást átbeszélhetünk a fogorvosunkkal.