Barion Pixel Félelmetes, de ezt a 3 dolgot már tudja az okostelefonod – Coloré

Félelmetes, de ezt a 3 dolgot már tudja az okostelefonod

2025. 05. 13.

Úgy érzed, mintha a telefonod túl sokat tudna rólad? Lehet, hogy igazad van – és még csak bele sem néztél a beállításokba…

A zsebedben lapuló kis készülék ma már nem csak egy telefon – hanem egy mini szuperszámítógép, ami többet tud rólad, mint hinnéd. Bár sokszor természetesnek vesszük, hogy adatokat osztunk meg, a háttérben zajló folyamatok gyakran jóval túlmutatnak a tudtunkon. Íme három hátborzongató tény arról, mit tud ma már az okostelefonod – és miért érdemes jobban odafigyelni.

1. Tudja, merre jársz – még akkor is, ha nem használod a GPS-t

Nem kell megnyitnod a térképet ahhoz, hogy a telefonod rögzítse a tartózkodási helyed. Az operációs rendszerek – például az Android vagy az iOS – alapértelmezett beállításai között szerepel a „helyelőzmények” funkció. Ez azt jelenti, hogy a telefonod titokban naplózza, mikor és hol jártál, melyik boltban időztél tovább, sőt azt is, hogy milyen gyakran látogatsz meg bizonyos helyeket.

Miért ijesztő?

Mert mindezt gyakran akkor is teszi, amikor úgy gondolod, ki van kapcsolva a helymeghatározás. Ráadásul ezek az adatok a felhőbe kerülnek – és könnyedén összekapcsolhatók a szokásaiddal, kapcsolataiddal, sőt: a személyiségeddel is.

2. Figyeli, mit mondasz – és ajánlatokat is küld rá

Valaha már gyanúsan pontos hirdetések jelentek meg a telefonodon egy beszélgetés után? Nem vagy paranoiás. Sok alkalmazás – köztük közösségi oldalak, játékok és képszerkesztők is – kérnek mikrofonhozzáférést, és noha nem rögzítenek minden szót, képesek kulcsszavakat felismerni, elemezni és továbbítani.

Miért ijesztő?

Mert a beszélgetéseid már nem csak privát térben zajlanak. Bár a cégek állítják, hogy nem hallgatják le a felhasználókat „folyamatosan”, a valóság sokkal árnyaltabb – a mesterséges intelligencia képes bizonyos minták alapján „hallgatózni” anélkül, hogy valós ember lenne a vonal másik végén.

Keren1976 Smart Phone Lady Surreal Sref 1298202462 Profile 2476a71b 6946 4a7e 9add F37152e7e4fd

3. Elemzi az érzelmi állapotodat – a viselkedésed alapján

A telefonod nemcsak azt tudja, hol vagy és mit mondasz, de azt is, hogyan viselkedsz. Mikor vagy aktívabb a nap folyamán? Milyen gyakran görgetsz, váltasz appot, gépelsz, törölsz? Az újabb algoritmusok képesek következtetni arra, hogy fáradt vagy, ideges, netán depressziós. Egyes alkalmazások ezt mentális egészség figyelésére használják – mások reklámozásra.

Miért ijesztő?

Mert lassan nemcsak a szavaidat, hanem a hangulatodat is értelmezni tudja a technológia. És ha egyszer a telefon tudja, hogyan érzed magad, akkor az is eldönthető, milyen hirdetés ér el, vagy milyen információt kapsz – és mikor.

Mit tehetsz?

• Rendszeresen nézd át az engedélyeket: melyik alkalmazás mit érhet el?

• Kapcsold ki a helyelőzményeket és a felesleges szenzorokat, ha nincs rájuk szükség.

• Használj biztonságos böngészőket, VPN-t, és figyelj oda, mire mondasz igent.

Az okostelefon kényelmes – de nem árt tudni, hogy miközben te figyeled a képernyőt, valaki (vagy valami) téged figyel vissza.

Forrás: YouTube / Borítókép: Midjourney