Művészet: zene, tánc, festészet, szobrászat, írás, színház. A csokoládé egyáltalán nem tartozik a művészetek közé, vagy mégis?
A csokival való művészi bánásmód természetesen nem annak elfogyasztási módjában keresendő. A csokoládé remek alapanyag arra, hogy abból különleges formákat készítsenek. A csokoládészobrászok ezt teszik és nem is akármilyen módon.
Csokoládészobrászat: az ehető művészet
Egy különleges és látványos művészeti formáról van szó, amelynek alapanyaga nem más, mint a csoki. Ez a művészeti forma számos érdekességet és kihívást rejt magában, ugyanis kényes alapanyagról van szó. Érzékenyen a hőmérsékletváltozásokra: megolvad, ha túl meleg van, de rideggé és törékennyé válik, ha túl hideg. A szobrászoknak pontosan kell szabályozniuk a munkakörnyezet hőmérsékletét, hogy elkerüljék az olvadást vagy a törést.
Sokoldalú alapanyagként lehet önteni, vágni, faragni, ragasztani, festeni, így nagy kreativitási lehetőséget kínál a művészeknek. A különböző színű csokikkal dolgozva még a színekkel is tudnak játszani.
A csokit temperálni kell ahhoz, hogy fényes és megfelelő textúrát kapjon. A temperálás során a csokoládét bizonyos hőmérsékleten olvasztják meg, majd visszahűtik, hogy a kakaóvaj kristályai stabilizálódjanak. Ez adja a fényes felületet és a roppanósságot.
Nem kell abban gondolkodni, hogy kiállításturnéra induljon vele az alkotó, ugyanis ezek a szobrok nem tartósak, mivel a csokoládé érzékeny a páratartalomra és a hőmérsékletre. Idővel megfakulhatnak, vagy megolvadnak, ezért esetleg csak ideiglenes indulhat így ezek a művek ideiglenes kiállítások részei lehetnek.
Ez az a művészeti forma, amely az esztétikum mellett az ehető jelleg is szempont, így a csokiszobrok készítésekor a minőségre is ügyelnek az alkotók.
Szerte a világban rendeznek a cukrászoknak versenyeket, amelyeken megmutathatják alkotásaikat.
A cikk a következő oldalon folytatódik, lapozz: