A változókor kellemetlen tüneteinek enyhítésére ma már minden nő megtalálhatja a számára legmegfelelőbb segítséget, de – legalábbis, ha jót akarunk magunknak – sokat tehetünk már azzal is, ha változtatunk a szokásainkon.
A változókort minden nő másként éli meg, a klimax mindegyikünknél „egyénre szabott”, de ez nem jelenti azt, hogy egyedül kell megküzdeni a hormonális változások okozta tünetekkel. Manapság egyre több könyv, online portál foglalkozik a témával, így akár fiatalabb korban is elkezdődhetne a felkészülés a sok szempontból új életszakaszra – ám a nők többsége ma még csak reagál a tünetekre. Életmódot váltani persze sosincs későn. Lássuk, mit tehetünk, hogy jobb eséllyel vágjunk neki az akár 10-15 évig is elhúzódó változókor időszakának!
Mozgás minden napra
A mozgás minden életkorban, de a klimax idején hangsúlyozottan is fontos – még akkor is, ha az éjszakai verejtékezés miatt kialvatlanul kóvályogva ez jut eszünkbe utoljára. A rendszeres testmozgás nemcsak a hőhullámokat csökkentheti, de javíthat az alvás minőségén, segíthet a szorongás vagy a depresszió kezelésében, és persze kordában tartja az észrevétlenül gyarapodó testsúlyt. Napi 30-40 perc gyaloglás, úszás, futás, biciklizés jó hatással lesz a szív- és érrendszerünk állapotára, heti két súlyzózással pedig az izmainkat is fejleszthetjük.
A jó étel jó élet
Az egészséges, változatos étrend szintén jelentős szerepet játszhat abban, hogy a klimaxot kevesebb szenvedéssel vészeljük át. Menopauzabarát „étlapunkat” a mediterrán és az ázsiai konyhára alapozzuk, amelyek sok zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonafélét, fehér húsokat, tenger gyümölcseit, magvakat és hüvelyeseket használnak és nemcsak formában tartanak, de ezzel a lelkünket is kezelik. A fitoösztrogén-tartalmú ételek (tofu és más szójatermékek, lenmag, brokkoli, sárgarépa, hüvelyesek) is hozzájárulhatnak a klimaxos tünetek enyhítéséhez.
Pótoljuk, ami hiányzik
A változókor egyik fenyegető veszélye az ösztrogénhiány okozta csontritkulás, amelynek megelőzéséért a kalciumban gazdag tejtermékek (túró, joghurt, sajt), zöld leveles zöldségek (brokkoli, kelkáposzta, spenót) fogyasztásával tehetünk. A csontok egészségéhez nélkülözhetetlen a D-vitamin is, amelyet a zsíros halfajták (lazac, tonhal, makréla) és a tojássárgája is tartalmaz. Ha ezekből nem eszünk eleget, más formában kell kiegészíteni a megnövekedett szükségletet. A WHO ajánlása szerint az ajánlott napi D-vitamin-bevitel mennyisége felnőtteknek általában 600-800 NE között van, kalciumból pedig 1200 mg ajánlott naponta az 50 év feletti nőknek. A szükséglet egyénileg változó, érdemes szakember véleményét kikérni, hogyan és mit szedjünk.
Hormonmentes segítség testnek és léleknek
A változókor tüneteit különbözően élik meg az érintettek, van, akinek az életmódváltás mellett más segítségre is szüksége lehet. A hormonpótlás csak orvosi javaslatra alkalmazható, de vannak olyanok, akiknek ez kifejezetten ellenjavallt (például daganatos betegségekben, szív- és érrendszeri problémák, sztrók esetén), és vannak, akik eleve elutasítják a hormonterápiát. A természetesség híveinek a gyógynövények segíthetnek: a női bajokra évszázadok óta használt poloskavész (Cimicifuga) hatásos a hőhullámok, az éjszakai izzadás tüneteinek enyhítésében, a lélek napsugarának is nevezett orbáncfű pedig nyugtató, antidepresszáns hatásáról ismert. Ez a két gyógynövény a patikában vény nélkül kapható, hormonmentes Remifemin Plus tabletta összetevője. A Cimicifuga speciális, iCR-kivonatának hatásosságát és biztonságosságát tudományos kutatások is igazolták – ezt a kivonatot tartalmazza a Remifemin Plus. A hosszú távon is szedhető Remifemin Plus napi adagja attól függően változtatható, hogyan érezzük magunkat.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEFTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!
Hialuronsavval az intim egészség megőrzéséért
Minden második változókorú nő tartósan szenved az ösztrogénhiány miatt kialakuló hüvelyszárazságtól, amely a kellemetlen, húzódó, feszítő, viszkető érzéssel nemcsak a mindennapokban okoz gondot, de a fájdalommal járó nemi aktus okán a hálószobába is feszültséget hoz. A patikában vény nélkül kapható, hormonmentes Cikatridina hüvelykúp és kenőcs hialuronsavat és gyógynövények kivonatát, valamint ápoló olajokat tartalmaz. A hialuronsav nedvességgel tölti fel és helyreállítja az érzékeny, sérült hüvelyhámot. A Cikatridina hüvelykúpot belsőleg, a kenőcsöt külsőleg, önállóan vagy egymással kombinálva ajánlott alkalmazni. A gazdaságos, nagyobb kiszerelésben kapható készítményekkel a kezelés szükség szerint biztonságosan folytatható, ismételhető.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
A borítókép forrása: Pexels
(Hirdetés)