A változókor vagy menopauza a nők életében bekövetkező természetes hormonális változások sorozata. Ez a szakasz számos fizikai és érzelmi változással jár együtt, beleértve a hangulatingadozást is. Ha egy nő életébe beköszönt a menopauza, a rendszeres menstruáció elmúlik, mert a petefészek tüszőhormon-termelése lecsökken, majd végleg megszűnik. Ezzel egyidőben a hormonális változások miatt a nőknek számos kellemetlen tünettel kell megküzdeniük: megváltozik a testalkat, fokozatos hízás következhet be, hőhullámok, kipirulás, hangulatingadozás, éjszakai izzadás, alvászavar, hajhullás, csökkenő nemi vágy, gyakori vizelési inger, hüvelyszárazság alakulhat ki, emellett megnő a szívbetegségek és csontritkulás kialakulásának kockázata.
Azt, hogy kinél pontosan mikor következik be a változás, számos tényező befolyásolja, de jellemzően a nőknél 45 és 60 éves kor között zajlik a változókor, és néhány évtől akár egy bő évtizeden át is elhúzódhat a klimax lefutásának időszaka. A változókori hangulatváltozások hátterében több tényező áll. A hormonális egyensúly felborulása, különösen az ösztrogén szintjének csökkenése közvetlen hatással van az agy kémiai egyensúlyára. Emellett a stressz, az alváshiány és az életmódbeli változások is befolyásolhatják a hangulatot. A klimax egy természetes élettani folyamat, és a reproduktív életszakasz végét jelenti, de nem jár szükségszerűen együtt az egészség hanyatlásával és a szexuális érdeklődés elvesztésével. Aki egészséges, aktív életmódot folytat, annak jobb esélye van arra, hogy könnyebben megélje ezt az időszakot. Összegyűjtöttünk néhány módszert a menopauza kellemetlen tüneteinek enyhítésére.
Hormonmentes tippek a hormonváltozások ellensúlyozására
- Helyes táplálkozás. Fontos az egészséges étrend követése, amely gazdag antioxidánsokban, vitaminokban és ásványi anyagokban, de alacsony szénhidrát- és zsírtartalmú. A megfelelő táplálkozás segíthet fenntartani a hormonális egyensúlyt és javítani a hangulatot. Kerüld a feldolgozott ételeket, és válassz friss, teljes értékű alapanyagokat!
- Rendszeres testmozgás. A testmozgás serkenti a jó közérzetet, és csökkenti a stresszt. Próbálj meg hetente legalább négy-öt alkalommal 30 perces mérsékelt intenzitású mozgást végezni, például sétálj, ússz vagy jógázz!
- Légy tudatos a stressz kezelésben! Kipróbálhatsz relaxációs technikákat, mint a mély légzés, meditáció vagy progresszív izomlazítás, hogy csökkentsd a stresszt, és javítsd a hangulatot.
- Aludj eleget! Az alváshiány negatívan befolyásolja a hangulatot és a hormonális egyensúlyt. Tartsd be a napi 7-9 órás alvási időtartamot, és igyekezz egyenletes alvási mintát kialakítani.
- Társas kapcsolatok. Oszd meg érzéseidet és tapasztalataidat a családoddal, barátaiddal vagy egy támogató közösséggel. Az érzelmek megosztása és a lelki támogatás segíthet megküzdeni a változókori hangulatváltozásokkal.
+1 Hormonmentes, gyógynövénytartalmú készítmények használata.
A kellemetlen tünetek enyhítésére jó választás lehet a hormonmentes, gyógynövénykivonatot tartalmazó készítmények használata. Régóta ismert a Cimicifuga racemosa (magyarul fürtös poloskavész), a citromfű, a golgotavirág, a macskagyökér, a szója és a vörös here jótékony hatása a kellemetlen változókori tünetek enyhítésében. Az orbáncfű, a lélek napsugaraként is ismert gyógynövény pedig széleskörben használt a pszichés, hangulati problémák csökkentésében.
Nyitókép forrása: Getty Images
(Hirdetés)