Rossz hírrel szembesülni sosem jó, ám, ha az egészségünket érintő súlyos diagnózissal szembesülünk, az leültet a földre. Nemcsak a rákos megbetegedést kell kezelni, hanem a lelket is. Ebben segít az onkorehabilitáció.
Rák, halálos diagnózis. Legalábbis a legtöbben azonnal a legrosszabbra tudunk gondolni, ha azt halljuk, hogy valaki daganatos betegséggel küzd. A technológia és az orvostudomány, valamint a megelőző eljárásoknak köszönhetően egyre jobbak a túlélési esélyeink, de az csak az egyik része a gyógyulásnak.
A lélekkel ki foglalkozik?
A hosszú, olykor kimerítő és/vagy fájdalmas kezelések megviselik az ember fizikai, mentális és lelki erejét is. Arról nem is beszélve, hogy jelentkezhetnek szövődmények, mellékhatások, amelyek legalább annyira legyalulhatnak, mint maga a rák.
Onkorehabilitáció
A daganatos betegséggel küzdő betegek lelki gondjait felismerve ma már létezik az onkológiai rehabilitáció vagy onkorehabilitáció fogalma. A fő cél nem más, mint a beteg fizikai, és pszichés állapotát javítani, hogy megfelelő életminőségben élhessen.
A lelki kezelés szükségességét már bizonyította több vizsgálat, hiszen a daganattal küzdők életébe bekúszik a szorongás, a depresszió. Az onkológiai rehabilitációt végezheti onkopszichológus, onkológus, gyógytornász, de akár dietetikus is. A személyre szabott terápiás kezelés során fontos a beteg együttműködése, hiszen ez nélküle nem működhet.