A császármetszés ugyanolyan teljesértékű szülés, mint a hüvelyi szülés! Nem kudarc, és nem a könnyebb út, de a két szülés típus utáni regeneráció sokban különbözik egymástól.
A császármetszés gondolata a legtöbb kismamában félelmet ébreszt, ám ugyanez a rettegés a hüvelyi szüléssel kapcsolatban is felléphet. Éppen ezért, a császármetszés nem egy „B”-terv, vagy a könnyebb út, hiszen míg az egyik kismama számára elképzelhetetlen, hogy a hasán keresztül adjon életet a gyermekének addig, egy másik kismamának csak így lehet szép szülésélménye.
A szülés maga a csoda, hiszen egy új élet érkezik a családba. A legfontosabb az, hogy a szülésélmény a lehető legjobb legyen babának és az édesanyának is. Ezért gyakran több óra vajúdás után a baba egészsége érdekében, máskor az anya félelmei esetleg anatómiai adottságai miatt kerül sor, sürgősségi vagy programozott császármetszésre.
Ma a legtöbb állami és magánkórházban csak úgynevezett gyengéd császármetszést alkalmaznak. Ez azt jelenti, hogy a baba a saját tempójában „lökheti ki magát” az anyaméhből, és a köldökzsinórt is csak akkor vágják el, ha az már nem pulzál (így a placentában található vér nagyrésze visszajut a kisbaba testébe). Majd a világra jött újszülöttet az anyukája mellkasára helyezik, hogy azonnal létrejöjjön a kötődést segítő bőr-bőr kontakt.
Császármetszés utáni regeneráció
Sokan nem a császármetszéstől félnek – ugyanis maga a szülés teljesen fájdalommentes – hanem a beavatkozás utáni fájdalomtól és felépüléstől. Mivel egy nagy alhasi műtétről van szó, ezért teljesen más ütemben regenerálódik a test is. A méh összehúzódása megközelítőleg ugyanannyi idő, ugyanis a szülés után beadott oxitocinos infúzió erős méhösszehúzódásokat okoz.
De mit tehetünk annak érdekében, hogy könnyedén és gyorsan regenerálódjon a test a császármetszés után?
Hegkezelés
A császármetszés során tíz rétegben vágják át a hasat, a körülbelül tíz centiméter hosszú seb éppen a bikini vonal alatt helyezkedik el. Ha nem felszívódó varratot kap a kismama, akkor a szülés utáni tizedik napon már kivehetők a varratok és elkezdődhet a sebkezelés -masszírozás és krémezés – aminek a kitartó alkalmazásával már a baba egy éves születésnapjára szinte teljesen eltüntethető a vágás helye.
Mozgás
A rendszeres testmozgás fontosságát soha nem lehet eleget hangsúlyozni. Természetesen szülés után senkinek sem kell rohanni az edzőterembe, de már a császármetszés után hat- nyolc órával és a szülést követő napon érdemes minél többet sétálni, hiszen ha minél hamarabb feláll és mozog a kismama annál könnyebben és gyorsabban fog újra erőre kapni.
Friss varratokkal ez persze egyáltalán nem egyszerű, de lassan haladva érdemes mielőbb megtenni az első lépéseket. Ez abban is segít, hogy a belső szervek – főként a belek – minél előbb a helyükre kerüljenek és, hogy kisebb legyen a szervek összenövésének a kockázata. A gyermekágyi időszak (hat hét) letelte után érdemes kimondottan császármetszés utáni postpartum tornákkal erősíteni a medence és a hasizmokat.
Fehérje és rost dús táplálkozás
A helyes táplálkozás a várandósság előtt és alatt is kiemelten fontos, ám a szülés után – főleg a szoptató kismamáknak – is oda kell figyelni. Szülés után gyakori a végtagok vizesedése és a puffadás is, ennek a felborult anyagcsere és hormonális átállás az oka, ami ugyan teljesen természetes, de fehérje dús értenddel sokat segíthetünk a vízháztartás helyreállításában. A bő rostbevitel pedig segíti a könnyű emésztést és a puffadás megszűnését.
Megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása
A helyes táplálkozás mellett nagyon fontos a napi két-három (szoptatás alatt akár öt) liter víz és más folyadékok, levesek fogyasztása. Ez segíti a vizesedés gyógyulását és biztosítja, hogy a kismama hidratált maradjon.
Pihenés
Végül de semmiképpen sem utolsó sorban, a megfelelő mennyiségű és minőségű pihenés elengedhetetlen a sikeres regerációhoz. Érdemes elfogadni, sőt akár kérni ilyenkor a család és a barátok segítségét.
Nyitókép forrása: Getty Images