Barion Pixel A húsvéti asztal dísze lehet ez a tökmagos kalácskoszorú! – Coloré

A húsvéti asztal dísze lehet ez a tökmagos kalácskoszorú!

2023. 03. 28.

A kalács a húsvéti asztal egyik éke, melyről nemcsak édes íze, hanem szépsége is gondoskodik. Ez a tökmagos kalácskoszorú is dísze lehet az asztalnak, és még a diétázók is megengedhetnek maguknak belőle pár szelettel!

A kalács egyik formája a kalácskoszorú, amely készülhet sima vagy kakaós tésztával is. Ez a sütemény régebben ugyanazokból a hozzávalókból készült, mint a kenyér, csupán a formáján változtattak. Mivel általában ünnepi időszakban készítették, fontos volt, hogy a hagyományos kenyér is ünnepélyesebb, szebb legyen. Ma már valamelyest megváltozott a hozzávalók listája, ugyanis tejjel lazítanak a tésztán, és tojást is tesznek bele. A kalács a húsvéti ünnepkör hagyományos étele, olyannyira, hogy sokáig még a templomban is felszentelték – olykor a sonkával együtt.

Az alábbi verzió hozzávalói valamelyest eltérnek a megszokottól, ezáltal diéta alatt is fogyasztható.

Hozzávalók:

  • 10 dkg Graham-liszt
  • 40 dkg fehérliszt
  • 5 dkg finomszemű nádcukor
  • egy csipet só
  • fél kávéskanál vaníliaőrlemény
  • egy fél, kezeletlen citrom reszelt héja
  • 2 dl langyos tej
  • 5 dkg vaj
  • 2+1 közepes tojás
  • 20 gramm friss élesztő
  • 3 evőkanál tökmagliszt

Így készül a csodaszép tökmagos kalácskoszorú:

Elsőként langyosra melegítem a tejet, hozzáteszek egy teáskanál cukrot és az élesztőt, és meleg helyen hagyom felfutni. A lisztet összekeverem egy csipet sóval, a cukorral, a vaníliával és a citrom reszelt héjával, majd ennek a közepébe öntöm a felfuttatott élesztőt. Hozzáteszek két felvert tojást, majd a vajat felolvasztom, és ez is mehet a lisztes keverékhez. Elsőként egy fakanál segítségével kezdem el összedolgozni a tésztát, majd kézzel vagy dagasztógéppel folytatom. Addig dagasztom, míg a tészta el nem válik az edény falától – ez nagyjából öt-hat perc. Ha megvagyok, konyharuhával letakarom és egy órán át hagyom kelni a kalácsot.

Ha szépen megkelt, egy enyhén lisztezett sütőpapíron nagyjából egy centi vastagra nyújtom a tésztát úgy, hogy téglalap alakú legyen. A harmadik tojás fehérjét elválasztom a sárgájától, majd a fehérjét lazán felverem, és átkenem vele a tésztalapot. Erre egyenletesen rászórom a tökmaglisztet, majd a papír segítségével szorosan feltekerem a tésztát. Egy rudat fogok kapni, aminek a széleit jól összecsípem, hogy egyben maradjanak.

A rúd tetejét vékony csíkokban bevagdosom, ezáltal nemcsak a gőz tud távozni, hanem rusztikusabb hatást is kelt a kész kalács. Ha megvagyok, csavarok párat a tésztarúdon, majd kör alakúra formázom a sütőpapíron, és ezzel együtt teszem át a tepsire.

A maradék tojássárgáját egy kevés vízzel kikeverem, és átkenem vele a tésztát. Ha szeretnénk rá magokat szórni, itt a remek alkalom: lehet apróbb szemű zabpehely vagy akár durvára tört csonthéjasok is.

A tepsit 30-40 fokra előmelegített sütőbe teszem, és duplájára kelesztem a kalácsot. Hogy ne kezdjen el sülni, érdemes nyitva hagyni a sütő ajtaját, míg a kalács bent pihen.

Ha szép magas lett a kalácskoszorú 180 fokra emelem a hőmérsékletet, és 30-35 percig sütöm a tésztát.

Tűpróbával ellenőrzöm, hogy a kalács belseje is megsült-e, és ha készen van kiveszem, hagyom hűlni és már fogyasztható is!

Nyitókép forrása: Hadarik Rita