Ne engedd magadat elcsábítani az invazív növények szépségével – inkább hanyatt-homlok menekülj!
Mi a gond velük?
Az invazív növények általában más országokban őshonos növények, melyek megjelenése hazánkban felborítja a helyi ökoszisztémát azáltal, hogy agresszív terjeszkedésével kiszorítják az erre a vidékre jellemző fajokat. Sokuk valóban ámulatba ejtően impozáns példány, de ha nem szeretnénk egy hosszú és fárasztó küzdelem részesei lenni, inkább válogassunk a szelídebb és hasznosabb, őshonos fajok közül.
Császárfa
Az elmúlt évek egyik slágernövénye volt a gigantikus levelekkel bíró fa, mely nem csak a kertünket árasztja el virágai által lila köddel, hanem a fejünket is. De miután felocsúdunk megbabonázottságunkból hamar rájövünk, hogy a földet kizsigerelő faj elszív minden tápanyagot a többi növény elől, majd helyükre serényen hozza saját új hajtásait – nem is csoda, hogy egy ideje kizárólag saját felelősségre lehet ültetni ezeket az energiavámpír óriásokat.
Vaddohány, avagy selyemkóró
A természetben sétálva könnyen szembe jöhet velünk egy hatalmas, rózsaszín, gömb alakú virágoktól roskadozó és az élettől kicsattanó, zöld levelekkel rendelkező vaddohány mező arra csábítva, hogy hazavigyünk belőle a saját kertünkbe is néhány példányt. De készüljünk, hogy megtelepszik a gabonafélék, haszonnövények között és nincs az a gép vagy vegyszer, amelyikkel megszabadulhatunk az akár 2 méter mélyre növő rizómáikat nevelgető vaddohánytól.
Borítókép forrása: unsplash.com