Barion Pixel Veganuár – Miért jó nekem, ha elkezdem? – Coloré

Veganuár – Miért jó nekem, ha elkezdem?

2025. 01. 01.

Januárban sokunk újabb kihívás elé néz. Lehet, hogy a veganuár lesz a befutó? Utánanéztem, hogy miért jó nekem, ha belevágok!

Hallottam már a veganuárról, de elengedtem a fülem mellett, és hagytam, hogy csinálják a vegánok. Az évek során viszont annyiféle étrendet kipróbáltam, hogy mostanra eljutottam oda, hogy igazából egy hónap akár ezzel is elmehet az évből, addig is ezzel vagyok elfoglalva, és nem a január eleji depivel!

Veganuár: igen vagy nem?

Természetesen nem ugrom bele egy emberkísérletbe úgy, hogy ne nézzek utána annak, hogy mi is ez az egész. Persze tudom, hogy mi az a vegánság és hogy mivel jár, ez – önző módon – nekem nem elég. Természetesen tisztában vagyok azzal, hogy az állatok és a Föld védelme is szorosan összefügg a vegánsággal, de bevallom, elsősorban az érdekel, hogy rám nézve miért jó ez az étrend, mert ismerem magam, és pontosan tudom, hogy nem vagyok elkötelezett, így hosszabb távon nem tudnék vegán lenni, mert egész egyszerűen teher lenne. Mindennek ellenére egy hónapig úgy érzem, hogy tudnám tartani, és mint kiderült, reménykedhetek abban, hogy jól fogok kijönni belőle!

Miért érdemes vegánnak lenni?

Eltekintve a Földtől és az állatvédelemtől, érdekelt, hogy velem mit tesz a vegánság, ezért utánanéztem. Ezek derültek ki:

Jó a szívnek

Leírások szerint a vegán életmód jót tesz a szívnek, hiszen eleve kizárja a koleszterinfogyasztást, ekképp a túlsúly csökkentésében is jelentős szerepe van.

Számos isteni étel vegán, ám a fogyáshoz a vegánság önmagában nem elég!  / Kép forrása: Pixabay
Számos isteni étel vegán, ám a fogyáshoz a vegánság önmagában nem elég! / Kép forrása: Pixabay

Jó a cukornak

A vegán életmód a 2-es típusú cukorbetegség ellen is kiváló. (Hozzáteszem azonban, hogy ez is csak akkor igaz, ha ésszel csináljuk! Voltam ugyanis vegán egy ideig. Egy dietetikus ajánlotta a vegánságot, viszont azt nem vette figyelembe, hogy inzulinrezisztenciám van, így a reggeli aszalt füge zabbal nem volt a legjobb választás, szóval ha IR-rel vagy cukorbetegséggel küzdünk, avassunk be egy szakorvost a terveinkbe).

Segít a fogyásban

Olvasom, hogy segít a fogyásban, de erre is csak azt tudom mondani, hogy csak akkor, ha ésszel csináljuk! Számos chips és kekszféle (például az Oreo!) is vegán, így rengeteg kiskapu van arra az esetre, ha a vegán életmódot tartanánk, de fogyókúrát annyira nem, ezért ezt így önmagában cáfolnám, mert mi is kellünk ahhoz, hogy jól együnk, önmagában a vegánság nem elég!

Többet is ehetünk

Igen, ezt el tudom képzelni, merthogy a zöldségekből bizonyosan lehet többet enni, mint például a húsból, hiszen nem laktatnak feltétlenül annyira, ám itt is át lehet esni a ló túlsó oldalára, mégpedig ha a szénhidrátban gazdag krumplival lövünk túl a célon. Tapasztalatból mondom, hogy az édeskrumpli barátibb választás, ha a fogyás is cél.

Gyulladáscsökkentő

Azt írják, hogy mivel sok zöldséget fogyasztunk, rengeteg antioxidánst viszünk a szervezetünkbe, amely csökkenti a gyulladások kialakulását. Ez azért is előnyös, mert több betegség kezdődik egyszerű gyulladással, és a vegán étrenddel megelőzhetjük ezeket. Az is kiderült, hogy a krónikus betegségek ellen is kiváló, így a magas vérnyomás ellen is segítséget nyújt.

A veganuár tökéletes arra, hogy kihívás elé állítsuk magunkat, és arra is, hogy újabb recepteket ismerhessünk meg / Kép forrása: Pixabay
A veganuár tökéletes arra, hogy kihívás elé állítsuk magunkat, és arra is, hogy újabb recepteket ismerhessünk meg / Kép forrása: Pixabay

Javítja a teljesítőképességet

Akár egy sima fogyókúra is képes erre, legalábbis én ezt tapasztaltam, amikor kevesebb szénhidrátot ettem, ezért teljes mértékben elhiszem, hogy a vegánsággal ugyanez a helyzet, ráadásul a vitaminok, ásványi anyagok, rostok és egyéb, a növényekben lévő elemek miatt teljesen logikus, ha sokkalta jobban kicsattanna az erőtől az ember, mint egy sima fogyókúrától, ami nemcsak a fizikai egészségünknek tesz jót, hanem a mentálisnak is, ráadásul fiatalít is!

Az előző tapasztalataim alapján viszont tudatosítanom kell magamban, hogy a vegán életmód nem fogyókúra. Azzá lehet tenni, de önmagában éppúgy bele lehet esni a hibákba, mint egy természetes étrenddel. Viszont ha nem fogyókúrának fogom fel ezt az egy hónapot, biztos, hogy sok jó receptet megismerek, és ha nem is folytatom, észrevétlenül beépíthetek új szokásokat vagy ételeket a mindennapjaimba, és ez akár hosszú távú cél is lehet!

Nyitókép forrása: Getty Images / Coloré