A hüvelyszárazságot a legtöbb esetben a változókorral kapcsolatban emlegetjük, pedig a kellemetlen tünetekkel járó probléma nem csak ekkor jelentkezhet. Egyebek között például a nőgyógyászati daganatos megbetegedések kezelésének mellékhatásaként akár fiatalabb korban is kialakulhat hüvelyszárazság.
„Három éve tök véletlenül derült ki, hogy daganat van a mellemben. A barátnőm, aki tíz évvel idősebb nálam, rábeszélt, hogy menjek el vele egy szűrőnapra. Az egyik standnál arról beszéltek, milyen fontos lenne, hogy az orvosi vizsgálatok mellett a nők rendszeresen ellenőrizzék magukat otthon is – be is mutatták, hogyan kell a vizsgálatot elvégezni. Otthon, zuhanyozás közben ki is próbáltam, és döbbenten tapintottam ki egy csomót a bal mellemben. Először azt hittem, csak beképzelem, de azért bejelentkeztem az orvosomhoz, és a gyanú sajnos beigazolódott: daganatom van, amit operálni kell. Kétségbeestem: pár hónap múlva lett volna az esküvőnk – mi lesz most? Szerencsére még nagyon időben voltam, és bár nem volt könnyű a következő egy év, végül minden jól alakult. Ma már jól vagyok, mostanra a kezelés mellékhatásaként kialakult hüvelyszárazság okozta panaszokat is sikerült legyőzni.” (Lívia, 36)
A daganatterápiák mellékhatása is lehet a hüvelyszárazság
A hüvelyszárazság a változókorban az ösztrogénszint csökkenése miatt alakul ki. Hormonszintváltozás azonban más életkorban is bekövetkezhet, például szülés után, szoptatás idején vagy hormonális fogamzásgátló szedése esetén, de a hormonegyensúlyra hatással lehet az intenzív sport vagy egy túlzásba vitt fogyókúra is. Gyakran járnak hüvelyszárazsággal az ösztrogénérzékeny szervek (emlő, méh, petefészkek) onkológiai kezelései is: a kemo- vagy sugárterápia nemcsak a daganatos sejtekre hat, hanem egyebek között a hüvelyhám sejtjeit is károsítja. A besugárzás okozta gyulladás, mikrosérülések miatt a kezelésben részesülőknél hüvelyi érzékenység, fájdalom, hüvelyszárazság, viszketés jelentkezhet, amelyek a szexuális együttlétet is kényelmetlenné, fájdalmassá tehetik. A betegség és a kezelés okozta érzelmi és lelki megterhelés önértékelési problémákhoz, csökkent libidóhoz, akár az intimitás teljes elutasításához is vezethet.
Nem csak a hormonok segíthetnek
A daganatos betegségen átesettek esetében a hormonterápia általában ellenjavallt, de sokan eleve el is utasítják a hormonok használatát, mert tartanak a daganat kiújulásától. Számukra nyújthat segítséget a hialuronsav-tartalmú hüvelykúppal történő kezelés. A patikában vény nélkül kapható Cikatridina hüvelykúp hatásosságát már több klinikai vizsgálat is igazolta. Egy négy évvel ezelőtti kutatásban például az intravaginális lézerterápia és a hialuronsav-tartalmú Cikatridina kúp hatását vetették össze a kutatók. A vizsgálatba 43 (49-58 év közötti), mellrákon átesett nőt vontak be. A résztvevők fele lézerterápiában részesült, a másik fele pedig a hialuronsav-tartalmú kúpot használta három hónapon át. A vizsgálat végén a résztvevők kikérdezése nyomán azt állapították meg a kutatók, hogy mindkét csoport állapota jelentősen javult: a Cikatridina kúp és az intimlézer-terápia hatását tekintve egyenértékűnek bizonyult a kutatásban.
A Cikatridina tartósan enyhíti a tüneteket
A hormonmentes, patikában vény nélkül kapható Cikatridina hüvelykúp és kenőcs hialuronsavat és gyógynövények kivonatát, valamint ápoló olajokat tartalmaz. Az öregedés elleni arckrémekből ismerős hialuronsav nedvességgel tölti fel és helyreállítja az irritált, érzékeny, sérült hüvelyhámot. A Cikatridina hüvelykúpot belsőleg, a kenőcsöt külsőleg, önállóan vagy egymással kombinálva ajánlott alkalmazni. A gazdaságos, nagyobb kiszerelésben kapható készítményekkel a tartós hatás érdekében a kezelés szükség szerint biztonságosan folytatható, ismételhető.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
A borítókép forrása: Pexels
(Hirdetés)