Barion Pixel Az irodai munka rejtett veszedelme: az aranyér – Coloré

Az irodai munka rejtett veszedelme: az aranyér

2024. 03. 12.

Az irodai munka és a hosszú ideig tartó ülés a modern élet szerves része, de kevesen gondolnak az esetleges egészségügyi kockázatokra, amelyek ezzel járhatnak. Manapság egyre több ülőmunkát végző embert érint az aranyérbetegség, hiszen az irodai munka során hosszú órákat töltünk a számítógép előtt. Ez az életmód pedig olykor fizikai tüneteket is produkál, szemszárazságot, hátfájást, sőt még aranyeret is okozhat. Kevesen gondolnák, de az inaktív életmód és a hosszas ülés is növelheti az aranyér kialakulásának kockázatát.

Néha nem merünk beszélni róla, de megkeserítheti a szürke hétköznapokat. De mi is az aranyér?

Az aranyér olyan vénás rendellenesség, amely a végbélnyílás körüli területen kezdődik. Az aranyér a végbélnyálkahártya alatt lévő vénák duzzadásával jár. Az erek kitágulhatnak a terhesség, a székrekedés, az időskori változások vagy a sok üléssel járó életmód miatt. Ha kialakul az aranyérbetegség, akkor kellemetlen viszketéssel, égő érzéssel, vérzéssel, székelés közbeni fájdalommal és nedvedző csomókkal jelzi nekünk, hogy valami nincs rendben odalent. Ilyenkor érdemes azonnal a tettek mezejére lépni, hogy mielőbb megszüntessük a zavaró elváltozást.

Mit tehetünk az irodában, hogy elkerülhető legyen az aranyér kialakulása?

  • A szék magassága és döntése fontos a helyes testtartás és a vérkeringés szempontjából, ezért ügyelj arra, hogy a lábaid kényelmesen érjenek le a padlóhoz,  a háttámla pedig támassza meg a hátad alsó részét.
  • Ajánlott a monitort szemmagasságban elhelyezni, ez segít elkerülni a fej és a nyak feszültségét. Egy jól beállított monitor hozzájárul a helyes testtartáshoz.
  • Próbáld ki az állítható magasságú asztalokat, amelyek lehetővé teszik a munkavégzést állva is! Ez segíthet a vérkeringés javításában és a gátra nehezedő nyomás csökkentésében.
  • Az aranyér megelőzése érdekében rendkívül fontos, hogy a munkanapodba építs be rendszeres szüneteket és egy kis mozgást is!
  • Állj fel, és mozogj minden órában! Néhány egyszerű nyújtógyakorlat segíthet a vérkeringés fokozásában és az izomfeszültség csökkentésében.
  • Amennyiben lehetséges, próbálj meg rendszeresen sétálni a friss levegőn. Ez nemcsak az aranyér megelőzésében segíthet, de a mentális frissességedet is javíthatja.
Kep1
Forrás: Flickr

De ha már kialakult, hogyan kezelhető az aranyér?

Az aranyeres panaszokat általában életmódváltással, rendszeres testmozgással lehet megelőzni, de ha már kialakult a betegség, kúppal és kenőccsel tehetjük elviselhetőbbé a tüneteket. Gyógynövényes készítmények sokat segíthetnek az aranyér tüneteinek enyhítésében és a sérült szövetek regenerálásban. Súlyos, elhanyagolt esetben orvosi beavatkozásra is szükség lehet, például gumigyűrűk vagy egynapos sebészeti kezelés formájában.

A borítókép forrása: Flickr

(Hirdetés)