A depresszió általában a lelki tünetekről ismert, ám számos testi tünetet is okozhat.
A depresszióra gyakran csak lelki vagy mentális problémaként gondolunk, de valójában sok fizikai tünet is társulhat hozzá. Meglepő, de bizonyos testi tünetek hátterében is letargia, depresszió állhat. Sajnos hosszú távon a lelki eredetű bajok súlyosabb károkat is okozhatnak az egészségünkben, mint egy-egy akut testi betegség.
A depresszió testi tünetei
Az alábbiakban hét olyan testi tünetet mutatunk be, amelyet gyakran a depresszió okoz. Problémát jelent, hogy ezeket sokszor félreértelmezzük, és nem a lelki hátteret keressük mögöttük.
1. Krónikus fáradtság és energiahiány
A depresszió egyik leggyakoribb testi tünete az állandó fáradtság és enerváltság. Sok letargikus ember reggelente kimerültnek érzi magát, bármennyit is aludt éjjel. Ez nemcsak fizikai kimerültség, hanem a mindennapi feladatok elvégzése is nehézkessé válhat miatta. Az energiahiány olyan súlyos lehet, hogy az érintettek képtelenek a szokásos tevékenységek elvégzésére.
2. Alvászavar, álmatlanság
A depresszió sok esetben alvászavarokkal is társul. Ez megjelenhet álmatlanság formájában, amikor az ember nehezen alszik el, vagy gyakran felébred éjszaka. Az is megeshet, hogy valaki az alvásba menekül, így túl sokat alszik, mégis fáradtnak érzi magát. Mindkét esetben az alvás minősége romlik, ami tovább súlyosbítja a depresszió tüneteit.
3. Fejfájás, migrén
A visszatérő fejfájás, különösen a stresszalapú, gyakran társul a pszichés bajainkhoz. Sok esetben a fejfájást a stressz, a szorongás és a hangulatzavar váltja ki, amelyek a depresszió jelei. Bár a fejfájás önmagában nem egyértelmű jele a depressziónak, ha más, depresszióra jellemző tünetekkel együtt jelentkezik, érdemes erre is gondolni.
4. Izomfájdalom és egyéb mozgásszervi panaszok
Sokan nem is gondolnák, de a depresszió fizikai fájdalmat is okozhat. A megmagyarázhatatlan eredetű izom- és ízületi fájdalmak, „becsípődések” gyakran nem kapcsolódnak semmilyen konkrét sérüléshez, terheléshez. A fájdalom rendszerint állandósul, amíg a lelki ok fennáll, és súlyosbíthatja a már meglévő testi bajainkat. A fájdalom pedig még érzékenyebbé, ingerlékenyebbé teszi az embert.
5. Emésztési problémák
A depresszió gyakran befolyásolja az emésztőrendszer működését. Gondoljunk csak arra, hogy stressz hatására sokszor émelygünk, vagy ránk tör a hasmenés. Sok érintett olyan emésztési problémákkal küzd, mint például puffadás, székrekedés vagy hasmenés. A bél-agy tengely által a mentális állapot közvetlen hatással van az emésztőrendszerünkre.
6. Étkezési szokások megváltozása
A depresszióval küzdő emberek gyakran változtatnak az étkezési szokásaikon, ami súlyingadozáshoz vezethet. Egyesek túlzott étvággyal reagálnak, míg mások elveszítik az étvágyukat. Mindezek hosszú távon súlyos testi következményekkel járhatnak, elhízáshoz vagy épp kóros fogyáshoz vezethetnek. A depresszió további étkezési zavarba, anorexiába, bulimiába is átcsaphat.
7. Gyenge immunrendszer, gyakori megbetegedések
A depresszió közvetlenül befolyásolja az immunrendszert, a stressz és a szorongás legyengítheti a védekezőképességünket, így a test fogékonyabbá válik a fertőzésekre és betegségekre. Az érintettek gyakrabban betegedhetnek meg, vagy hosszabb ideig tarthat a felgyógyulásuk, még egy banális megfázás esetén is.
A depresszió nem csupán lelki problémákat okoz, hanem súlyos testi tünetekkel is járhat. A krónikus fáradtság, fejfájás, izomfájdalmak és emésztési zavarok mind olyan jelek, amelyeket gyakran nem kötünk össze a depresszióval, pedig fontos lenne felismerni ezeket a tüneteket. Ha ezek közül több is jelentkezik, és hosszabb ideje fennáll, érdemes szakemberhez fordulni, hiszen a megfelelő kezelés mind a mentális, mind a testi panaszok enyhítésében segíthet.
A depresszió kezeléséhez szükség lehet pszichológusra vagy gyógyszeres terápiára, de az életmódbeli változtatások, mint a rendszeres testmozgás és a helyes táplálkozás is sokat segíthetnek. Ne féljünk segítséget kérni!
Nyitókép forrása: Getty Images
(Szponzorált tartalom)