A mentális egészségünk fontosságáról hajlamosak vagyunk elfeledkezni, pedig az olyan egyszerű tevékenységek, mint egy társasjátékos est, az olvasás vagy egy jó kirándulás is helyre tudja billenteni a belső egyensúlyunkat.
A mindennapok folyamán bár jó esetben szedünk vitaminokat, és odafigyelünk az étkezésre, a mentális egészségünkről hajlamosak vagyunk elfeledkezni. Nincs időnk arra, hogy figyeljünk magunkra és az igényeinkre. Hagyjuk, hogy peregjenek egymás után a napok, és elfelejtünk élni, így teljes mértékben háttérbe szorítjuk a mentális egészségünket.
Miért tegyünk a mentális egészségért?
Felmerül a kérdés, hogy ha úgy érezzük, hogy minden rendben van velünk, miért kellene törődnünk a mentális egészségünkkel? A válasz egyszerű: azért, hogy a továbbiakban is jól érezzük magunkat. Azért ugyanis tenni kell, hogy jól legyünk, ám erre nem mindig van lehetőség. Persze a család és a barátok segíthetnek, de könnyen lehet, hogy ez nem elég, és arra van szükségünk, hogy egyedül, magunkban legyünk, vagy éppen kettesben azzal, akivel a mindennapok során nem tudunk igazán együtt lenni.
Ha odafigyelünk arra, hogy mentálisan rendben legyünk, nemcsak a szervezetünk fogja megköszönni, hanem a körülöttünk élők is, hiszen jóval kiegyensúlyozottabbak leszünk, ha odafigyelünk magunkra.
Kirándulás és a természet: így hat ránk
Tanulmányok bizonyítják, hogy a természetben töltött idő javítja a hangulatunkat, csökkenti a szorongást, és a memória javításában is nagy szerepe van. Egy nagy séta a fizikai állapotunknak is jót tesz, a mentális egészségünkre nézve pedig egyenesen csodaszer! Nagy szerepe van ugyanis a stressz kezelésében, így közvetetten hat a szívverésünkre, a vérnyomásunkra, de még a vércukorszintünkre is!
A természetben sétálva elfeledkezhetünk a határidőkről, vagy éppen a kezelhetetlennek tűnő problémáinkról. Már öt perc sétának is érezhetjük a pozitív hatásait, ráadásul, ha rendszeressé tesszük a természetjárást, idővel győzedelmeskedhetünk az állandó stressz érzésén. Kiválóan segít depresszió vagy állandó szorongás esetén is, ráadásul különböző természetalapú terápiás programok is elérhetőek, ami azt erősíti, hogy a természetjárás és kirándulás valódi „gyógyszer” lehet.
Azoknak is ajánlott, akiknek nincs mentális betegségük, hiszen kiváló megelőzési módszer mind a mentális, mind számos testi betegség ellen, ráadásul az alvásunk minőségét is javíthatjuk általa.
Előnye, hogy a természetjárás nem kerül semmibe, csupán az időnkbe, ám ezen kívül nem kér vagy követel semmit. Nem vár választ kérdésekre, nem sürget, nem oktat ki, csupán hagyja, hogy elvesszünk benne, és megtaláljuk, amit keresünk, legyen az a csend, a nyugalom vagy éppen önmagunk.
Amennyiben legalább napi fél órát töltünk a természetben, máris sokat tettünk a mentális egészségünkért, és hamar észrevehetjük, hogy bár szokatlan lehet a terep, korántsem nehéz rávenni magunkat egy kellemes sétára vagy egy hétvégi kirándulásra, hiszen a rá szánt idő bőven megéri azt, amit érte kapunk cserébe.
Ha nincs lehetőségünk minden nap kimenni a zöldbe, egy néhány perces relaxáció is csodát tehet. Nyissuk ki az ablakot a lakásban, zene helyett hallgassunk madárcsicsergést, üljünk vagy feküdjünk le kényelmesen. Csukjuk be a szemünket, lélegezzünk mélyeket, és ne hagyjuk, hogy a gondolataink elkalandozzanak. Ne legyen munka, ne legyenek gondok, csak mi, a friss levegő és a madárcsicsergés.
Bár ezzel a technikával fizikailag nem vagyunk a természetben, mégis feltöltődhetünk általa. Ha módunkban áll, próbáljuk ki igazából is! Nem fogunk csalódni!
Nyitókép forrása: Getty Images
(Szponzorált tartalom)