Barion Pixel Depresszió az erősebb nemnél – a férfiakat is megviselheti – Coloré

Depresszió az erősebb nemnél – a férfiakat is megviselheti

2024. 11. 12.

Gyengébb nem. Így is nevezik a nőket, ami nemcsak a két nem közötti fizikai különbségekre utal, hanem arra is, hogy a nők könnyebben élik meg és fejezik ki az érzelmeiket, és hajlamosabbak lehetnek a hangulatzavarokra is. Ám a depresszió nem válogat, és az erősebb nem esetében ugyanúgy jelentkezhet.

A depresszió népbetegség, amely világszerte sokakat érint. Nem válogat a nemek között, de a férfiak esetében nehezebb lehet a depresszió felismerése. Ennek hátterében állhat a férfiszerep megítélése és a társadalmi normák is.

Sztereotípiák szorításában

Egy férfi legyen erős, legyen bátor, kitartó, magabiztos, tudja helyén kezelni az érzelmeit. Olyan skatulyák ezek, amelyek közé szeretjük beszorítani a férfiakat, és ők igyekeznek ezeknek megfelelni. Csakhogy az erősebb nem tagjai ugyanolyan érzelmesek, nagyszívűek lehetnek, mint a nők. A hölgyek azonban bátran sírhatnak, hiszen „gyengébbek”, de a férfiszerepbe ez nem fér bele – legalábbis az általános elvárások szerint. Ebből ered, hogy az erősebb nem esetében maga a mentális probléma fel- és beismerése is nehézségekbe ütközik.

A társadalom sokszor azt várja el a férfiaktól, hogy ne mutassák ki gyengeségeiket, ami az érzelmek elfojtásához vezethet. A gyengeség beismerése sem megy könnyen, emiatt a segítségkérést is elutasítják, ami a tünetek súlyosbodását eredményezheti. Könnyen lehet, hogy kívülről keménynek mutatják magukat, hogy megfeleljenek a kívánalmaknak, pedig valójában segítségre lenne szükségük.

A depresszió a férfiaknál is gyakori, ám természetüknél fogva nehezebben felfedezhető
A depresszió a férfiaknál is gyakori, ám természetüknél fogva nehezebben felfedezhető / Kép forrása: Pixabay

Depresszió a férfiaknál: milyen jelekre figyeljünk?

A depresszió klasszikus tünete a szomorúság, a feszültség, az energiahiány, az alvászavar, az érdeklődés elvesztése olyan tevékenységek iránt, amelyek korábban örömet okoztak. Ez a férfiak esetében nem feltétlenül ennyire fekete vagy fehér, és egészen más formáját is magára öltheti a depresszió.

Fizikai tünet

A gyakran jelentkező fejfájás, krónikus fájdalom a test különböző pontjain, az izmok feszültsége is sokkal inkább jelezheti a mentális, mint a fizikai egészség romlását.

Extra munka

A figyelemelterelés egyik módja a munkába temetkezés, ugyanakkor a depresszió tüneteként is értelmezhető. Ráadásul ez a magatartás tovább erősítheti a depressziót, mert elmosódik a határ a munka és a magánélet között, és az egyensúly komolyan kibillenhet.

Dühkitörés

Hajlamosak vagyunk a férfiakhoz társítani az erőt és a bátorságot, így az ingerlékenységet vagy a dühkitörést is annak a számlájára írják, hogy így kezelik a bennük felgyűlt feszültséget. A férfiak nem a szomorúságot élik meg, hanem a frusztráció törhet ki belőlük agresszív viselkedés formájában.

A depresszió másképp nyilvánul meg a férfiaknál, mint a nők esetében
A depresszió másképp nyilvánul meg a férfiaknál, mint a nők esetében / Kép forrása: Pixabay

Kockázatkereső magatartás

Ugyancsak félrevezető lehet, ha az erős férfi olyan felesleges kockázatokat vállal, amelyek elsőre akár erőfitogtatásnak, bátorságnak tűnhetnek, de egyfajta megküzdési stratégiaként működhetnek számukra. Ide sorolható a túlzott alkoholfogyasztás, a drogozás, illetve valamilyen veszélyes hobbi vagy tevékenység űzése.

Elszigetelődés

A férfiak egy része nem szívesen beszél az érzéseiről, így az sem biztos, hogy a társadalmi elszigetelődés olyan egyértelműen észrevehető, pedig ez is egyike lehet a depresszió tüneteinek.

A felismerés nehézsége

A férfiaknál azért nehéz felismerni a depressziót, mert a társadalom sok esetben félreérti, félremagyarázza annak tüneteit. A kockázatos viselkedés és az agresszió mögött ugyanúgy nem sejtünk hangulatzavart, mint ahogy a munkamániát is az előléptetéshez, magasabb fizetéshez vezető útként látjuk, nem a rossz érzések előli menekülésként. Ha mindez még nem nehezítené meg eléggé a felismerést, akkor tetézi még az is, hogy a férfiak nem feltétlenül beszélnek az érzelmeikről, gyengeségeikről, és a probléma csak fokozódhat. Az, hogy felismerjék a problémát, és arról nyíltan beszéljenek, netalán szakember segítségét kérjék, a férfiasság felszámolását jelentheti számukra, márpedig a kezeletlen depressziónak súlyos következményei lehetnek!

A depresszió veszélyei

A gond felismerésével és a megfelelő segítséggel sokat lehet javítani a depressziós személy életminőségén. Ha ez nem történik meg időben, felerősödhet az öngyilkossági szándék. A felismerés és a kezelés tehát kulcsfontosságú, ehhez azonban le kell rombolni azokat a sztereotípiákat, amelyeket a férfiakhoz társítanak.

A depresszió nem gyengeség, és a segítségkérés sem az. A mai világban már az is az erő megnyilvánulása, hogy tudjuk, mikor és kihez lehet fordulni probléma esetén. A segítség pedig nem feltétlenül jelenti szakember bevonását. Olykor elegendő lehet a támogató családi, baráti kör vagy az életmódváltás is.

Nyitókép forrása: Pixabay

(Szponzorált tartalom)