Barion Pixel Ezeket kerüld, ha aranyered van! 10 dolog, amivel a saját állapotodat súlyosbítod – Coloré

Ezeket kerüld, ha aranyered van! 10 dolog, amivel a saját állapotodat súlyosbítod

2025. 01. 02.

Az aranyér önmagában kellemetlen, hát még akkor, ha mi magunk teszünk érte, hogy jobban fájjon!

Meglepő lehet, de az aranyér kialakulásáért sok esetben a helytelen életmódunk a felelős. Ha már kialakult, tehetünk azért, hogy könnyebb legyen együtt élni vele, és ha egy mód van rá, enyhíteni tudjuk az általa okozott fájdalmat.

Így ne rontsd aranyered állapotát!

Az aranyér egyike azoknak a kellemetlen problémáknak, amelyekről senki sem beszél szívesen, mégis sokakat érint. Ha már tisztában vagy vele, mivel állsz szemben, fontos tudnod, hogy bizonyos ételek, szokások és termékek csak rontanak a helyzeteden. Íme néhány gyakorlati tanács: ha betartod ezeket, enyhítheted a tüneteket és gyorsíthatod a gyógyulást.

1. Óvatosan a vécépapírral!

A hagyományos vécépapír durva felülete könnyen felsértheti az amúgy is érzékeny területet, különösen, ha gyulladás van jelen.  Főként az illatosított változatot kerüld! Ha megteheted, próbáld ki a bidét – nemcsak kíméletesebb, de higiénikusabb is.

2. Nedves törlőkendő? Csak óvatosan!

Elsőre jó ötletnek tűnhet a nedves törlőkendő, de az ilyenek gyakran tartalmaznak szárító hatású vegyi anyagokat, például alkoholt vagy parfümöket. Ezek a bőrt kiszárítják, ami tovább ronthat az aranyér állapotán. Ha mégis ragaszkodsz hozzá, válassz természetes összetevőjű, alkohol- és illatmentes verziót!

3. Az alkohol és az aranyér nem jó barátok

Az alkohol sajnos nem segít a regenerálódásban. Dehidratál, megnehezíti a bélmozgást, és könnyen székrekedést okozhat – ez pedig az aranyér egyik legfőbb ellensége. Ha pihenésre vagy kikapcsolódásra vágysz, válassz inkább gyógyteát vagy vizet!

4. Koffein: mértékkel, kérlek!

A túl sok koffein, legyen az kávé, tea vagy energiaital, szintén irritáló hatású lehet, ráadásul a dehidratáló tulajdonsága miatt fokozhatja a székrekedést. Ha nem tudsz lemondani a reggeli kávédról, figyelj arra, hogy napközben sok vizet igyál!

Az aranyérnek az ülőmunka sem tesz jót
Az aranyérnek az ülőmunka sem tesz jót / Kép forrása: Getty Images

5. Cukros üdítők: több kárt okoznak, mint gondolnád

A cukor gyulladáskeltő hatása nemcsak a bőrödre és az általános egészségedre van rossz hatással, hanem az aranyérre is, ráadásul ezek az italok gyakran szénsavasak, ami puffadást okozhat, tovább nehezítve az emésztést. Válassz helyettük ásványvizet vagy más, cukormentes alternatívákat!

6. Fehér kenyér: hagyd a polcon!

A fehér kenyér és a rostszegény ételek az aranyér legnagyobb szövetségesei. Lassítják az emésztést, székrekedést okozhatnak, és megnehezítik a székletürítést. A teljes kiőrlésű gabonák, zabpehely vagy barna rizs sokkal jobb választásnak számítanak, mert segítik az emésztést és megkönnyítik a bélmozgást.

7. Feldolgozott élelmiszerek: búcsú a gyors megoldásoktól

A chips, a kész- és gyorsételek tele vannak adalékanyagokkal, miközben szinte semmi rostot nem tartalmaznak. Ezek az ételek nemcsak egészségtelenek, de a székrekedést is fokozzák, ami aranyér esetén különösen kerülendő.

8. Erőlködés: ne küzdj a természet ellen!

Az egyik legfontosabb szabály, hogy ne erőlködj a vécén! Ha nem érzel ürítési ingert, inkább állj fel, és próbálkozz később. Az erőlködés felesleges nyomást helyez a végbél területére, ami hosszú távon csak ront a helyzeten.

9. Csak addig ülj a vécén, ameddig tényleg szükséges!

Sokan hajlamosak a vécén üldögélni telefonozás vagy olvasgatás közben, pedig ez fokozza a végbélre nehezedő nyomást. Csak akkor ülj le, ha valóban van inger, és próbáld rövidre fogni az időt!

Mi a megoldás?

Az aranyér kezelésének és megelőzésének kulcsa a rostban gazdag táplálkozás és a megfelelő folyadékbevitel. Egyél minél több zöldséget, gyümölcsöt, és igyál sok vizet, hogy elkerüld a székrekedést. Rendszeres mozgással is támogathatod az emésztésedet, így csökkentve a panaszok kialakulásának esélyét.

Ha a tüneteid nem javulnak, ne halogasd a szakember felkeresését! Az aranyér kezelhető probléma, de ehhez fontos, hogy időben lépj!

Nyitókép forrása: Getty Images

(Szponzorált tartalom)