Barion Pixel Ki az a nő, aki a világ vezetője lehet? – Kamala Harris, a nők szószólója – Coloré

Ki az a nő, aki a világ vezetője lehet? – Kamala Harris, a nők szószólója

2024. 11. 05.

Kamala Harris nevét néhány hónapja ismerte meg a világ, ma pedig akár a történelemkönyvekbe is bekerülhet, mint az Egyesült Államok első női elnöke.

Kamala Harris neve egy órával azután került fel a világtérképre, hogy Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke visszavonult a következő választástól, és így a demokraták Kamara Harrist jelölték. Ide is el kellett azonban jutni valahogy, hiszen nem kis dolog nőkét, sőt fekete bőrű nőként pályázni az Egyesült Államok elnöki székére.

Kamala Harris – Az indiai-jamaikai fekete lány

Az oaklandi születésű Kamala két bevándorló gyermeke: édesanyja indiai, édesapja pedig jamaikai származású. Mivel szülei ötéves korában elváltak, elsősorban a rákkutató édesanyja hitét és életvitelét vitte tovább. Rendkívül büszke volt édesanyjára, hiszen mint egyszer mondta, példamutató életet élt: kemény volt és bátor, aki úttörőként volt jelen a nők egészségéért folytatott küzdelemben.

Nemcsak indiainak tartotta azonban magát:

Anyám nagyon jól megértette, hogy két fekte lányt nevel

írta The Truths We Hold című önéletrajzi könyvében. Édesanyjuk azt is tudta, hogy hazája, India csupán feketékként tekint gyermekeire, így mindent megtett azért, hogy Kamala és testvére Maya büszke fekete nőkként nőjenek fel.

Kamala Harris indiai anyától és jamaikai apától származik, mely akár meg is nehezíthette volna az életét, ám édesanyja tudatosan nevelte őket / Kép forrása: Andrew Harnik / Getty Images
Kamala Harris indiai anyától és jamaikai apától származik, mely akár meg is nehezíthette volna az életét, ám édesanyja tudatosan nevelte őket / Kép forrása: Andrew Harnik / Getty Images

Kamala a Howard Egyetemen tanult, ami az ország egyik legkiemelkedőbb történelmi fekete főiskolája és egyeteme. Az itt töltött éveket élete legmeghatározóbb időszakának tartja. Ekkor nemcsak a divat és a pletykák voltak a téma, hanem a politika is, és társai már ekkor észrevették, hogy Kamala kiválóan tud érvelni. Feketeként szívügye volt a társainak sorsa, és mindenképpen pozitív változásokat szeretett volna elérni az ügyükben.

Ügyészből alelnökig

A politikába 2004-ben lépett be, amikor is San Fransico városának kerületi ügyésze lett. Ezután Kalifornia főügyészi posztját kapta meg, mégpedig első fekete nőként. 2016-ban már Kalifornia szenátori posztjáért indult, 2020-ban pedig az elnökjelöltségért pályázott, ám mivel nem volt elég kidolgozott a programja, alulmaradt.

Mindennek ellenére Joe Biden kormányzása alatt sem ült a babérjain, hiszen nagy szerepe volt abban, hogy elfogadják az inflációcsökkentési törvényt, és azt az amerikai mentőövet, amit a Covid-időszak károsultjainak állítottak össze.

Barack Obama oldalán 2022-ben / Kép forrása: Chip Somodevilla / Getty Images
Barack Obama oldalán 2022-ben / Kép forrása: Chip Somodevilla / Getty Images

Felhívta a figyelmet az abortusztilalom okozta károkra, és LMBT-kérdésekkel, valamint bevándorlással kapcsolatban is baloldali nézeteket vall. Mint mondta:

Egész karrierem során csak egy ügyfelem volt: az emberiség.

Kamala Harris az a nő, aki hátrányos helyzetéből egészen az elnöki szék küszöbéig jutott, kiállva nőkért és a társadalom perifériájára szorítottakért. A kérdés már csak az: ő lesz az Egyesült Államok első női, fekete elnöke?

Nyitókép forrása: Getty Images